Houbařka – Viktorie Hanišová

1. dubna 2018 v 23:08 | Penny |  Recenze
Autor: Viktorie Hanišová
Nakladatelství: Host
Počet stran: 312
Rok vydání: 2018
Hodnocení: 97 %

Před 2 roky jsem objevila klenoty současné české prózy, knihy, které mi změnily pohled na život a na to, jak žiju. Jedním z těchto pokladů byla "Anežka" prvotina známé české překladatelky Viktorie Hanišové. "Anežka" byla dokonalá, neměla jsem nic, co bych jí vytkla. Když na začátku letošního roku vyšel ediční plán nakladatelství "Host" na první polovinu roku a našla jsem tam další knihu této nadějné spisovatelky, tak jsem skákala do stropu.


Nebudu lhát, očekávání byla přímo gigantická. Šok přišel ve chvíli, kdy jsem přečetla anotaci a zjistila jsem, že dějově a typově to bude něco úplně jiného. S tématem její předchozí knihy to nemá vlastně nic společného a já se bála, aby autorka byla schopná dosáhnout levelu, který svou prvotinou nastavila.

Hlavní hrdinkou této knihy je Sára, přezdívaná Sis. Kdybyste ji poznali nyní, tak si budete ťukat na čelo a myslet si, že je divná. Sára totiž už 7 let žije sama na Šumavě, v opuštěné rozpadající se chalupě a bere podporu. Každé ráno od jara do podzimu chodí svou 25 km dlouhou trasu lesem, na které sbírá houby, které následně prodává do místních hospod. I tak ale nemá moc peněz a její dům se skutečně rozpadá. Celý příběh začíná ve chvíli, kdy Sáře zemře její matka a vy jste svědkem toho, jak jí to její vlastní bratři dávají za vinu. Vše o houbách ví od svého otce. Její bratři dávají i jeho smrt za vinu své sestře. Sára jen vzpomíná na to, když jí bylo 10 let a vše se změnilo. Co se jen stalo, že se jí život obrátil vzhůru nohama, je osamělá a rodina ji zavrhla?

Ze začátku jsem měla jasný pocit, že čtu knihu na motivy "Do tmy" od Anny Bolavé. Pak se ale vše změnilo. Tematicky si knihy sice podobné jsou, ale jakmile začnete rozplétat to, co se Sáře v dětství stalo, tak nebudete schopní dýchat a jakoukoli podobnost s nějakou knihou vyloučíte. A upřímně, budete si přát, aby to, co se Sáře stalo nebylo to, co si myslíte, že to je…

"Houbařka" je zase tak luxusně graficky zpracovaná. "Host" si s tím vždycky tak pohraje, to je prostě bomba!

Autorce se podařilo fantasticky vykreslit a popsat atmosféru, která na Šumavě panuje. Všechna ta příroda, no jako by byla kolem mě. Ty pocity, které Sára zažívala… Nohy z toho chození bolely i mě. Navíc mi moc sedla postava Sáry, chápala jsem její povahu i její rozhodnutí odejít na Šumavu. Mnohokrát během čtení mi jí bylo líto a přála jsem jí štěstí. Autorka skvěle zvolila osudy dalších postav a díky mnoha historkám z minulosti jste se sblížili se všemi z nich.

Čím více nad knihou přemýšlím, tím víc si nejsem jistá, která kniha od Viktorie Hanišové se mi líbila více. Každá byla jiná a každá byla úžasná. Co ale mohu říct s naprostou jistotou je fakt, že ať už sáhnete po kterékoli z nich, tak to nebude krok vedle. Já vám knihu ze srdce doporučuju, je to jedna z nejlepších záležitostí, co jsem letos zatím četla.

Za poskytnutí recenzního výtisku moc a moc děkuji nakladatelství "Host", knihu najdete ZDE.

P. S. Jaké české autory pravidelně sledujete vy?

 


Komentáře

1 Emo Strange Emo Strange | Web | 1. dubna 2018 v 23:41 | Reagovat

To zní zajímavě

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama