Kaziměsti – Martin Bečan

2. října 2017 v 16:39 | Penny |  Recenze
Autor: Martin Bečan
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 256
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 85 %

Hned na začátku bych se ráda přiznala, že úplně nevěřím české fantasy a scifi. Mám pocit, že zahraničí nastavilo laťku opravdu hodně vysoko. Víte, že mám ráda českou prózu, ale opravdu nevím, proč jsem byla tak moc proti české fantasy scéně. "Kaziměsty" jsem neměla v plánu číst, ale když se mi náhodně dostaly do rukou, tak jsem si řekla, tak jo, je to krátké, tak to zkusím. Ještě že jsem to udělala!


Jak jsem se vlastně ke knize dostala? Na začátku září pořádalo nakladatelství "Albatros média" svou již klasickou čtvrtletní merendu pro své blogery. Tyhle akce jsou skvělé a já na nich rozhodně nechci nikdy chybět! Tentokrát jsme na tomto setkání dostali i tašku plnu krásných dárků. No a jedním z nich byla "reading copy" knihy "Kaziměsti". Jelikož se tedy jedná o "reading copy", tak je patrné, že kniha ještě nevyšla. Na našich pultech bude od 5.10. 2017 a bude mít na rozdíl od mé verze pevnou vazbu!

V této knize se setkáte hned se čtyřmi hlavními hrdiny. Jedná se studenty Olomoucké vysoké školy, kteří jsou velcí a blízcí přátelé. Tím nejdůležitějším z celé party je Lazar, toho doprovází Cesmín, Zima a Parma. Jednoho večera, když se chystají jít do hospody objeví ve městě dost zvláštní a neexistující jevy. Po chvilce je jim ale jasné, že tyhle věci vidí jako jediní, nikdo jiný není jako oni. Když k nim dorazí tramvaj číslo 0, jedoucí do cílové stanice s názvem "Nikam", tak jim zvědavost nedá a vydají se do částí města, která jsou většině smrtelníků utajená. Na těchto místech objeví věci a jevy, o jakých se jim možná jen zdálo. Tramvaje letí vzduchem, vlaky jezdí pozpátku a kanály jsou hladové. Proč tohle vše vidí právě oni? Proč byli vybráni?

První obrovské wow dávám za svět. Autor si pohrál s reálným městem, které je vcelku známe a vložil do něj nový, originální a ojedinělý svět plný jedinečných prvků, které mi vyrazily dech. Celý koncept se skvěle představoval a měl neuvěřitelné kouzlo. Z části mě tohle zasáhlo asi více než ostatní, protože je Olomouc, město, kde se příběh odehrává, mým rodným městem. Nemám slov, opravdu mě tímhle autor dostal.

Celá kniha je originální, ale i tak jsem viděla nějaké podobnosti. Postavami jsem viděla "Šest vran", akorát ty vrány byly v tomto příběhu jen 4. Některé prvky tajemné části města ve mně vzbuzovaly pocit světa Harryho Pottera, což se jen tak nevidí. Mě tenhle svět opravdu okouzlil.

Kniha se čte úplně sama, je skvěle napsaná a čtenář jen hltá a obrací strany. Pravda, začátek byl pomalejší, autor si dal záležet na popisu světa, ale poté už děj gradoval a gradoval. Rozhodně palec nahoru za nečekaný a šokující konec, to bylo něco!

Od této knihy jsem vskutku nic nečekala a byla jsem šokovaná její kvalitou. Na to, že se jedná o autorovu prvotinu, klobouk dolů. Čtení jsem si vyloženě užívala a pevně doufám, že autor napíše v budoucnu další takto skvělý román. Za mě rozhodně ano! Tohle stálo za to!

Za poskytnutí "reading copy" moc děkuji nakladatelství "Albatros média", na knihu mrkněte ZDE.

P. S. Autor bude 7. 10. 2017 na Humbooku, tak si nezapomeňte knihu pořídit a uvidíme se na besedě!

 


Komentáře

1 kath-the-bookworm kath-the-bookworm | E-mail | Web | 9. října 2017 v 11:57 | Reagovat

Na tuhle knihu se opravdu těším! Na besedě autora jsem byla na Humbooku a přišel mi docela sympatický.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama