Tisíc východů slunce – Sabina Zelená

17. září 2017 v 22:04 | Penny |  Recenze
Autor: Sabina Zelená
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 224
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 68 %

Je tomu jen pár dní, kdy u mě na blogu vyšla nová recenze na knihu od současného českého autora. V této recenzi jsem zmiňovala, že ráda takovéto začínající autory podporuju a objevuju. Dnes vám přináším další takovouto recenzi, ačkoli původně jsem si myslela, že knihu nenapsal český autor. Ano, jsem barbar a vybírala jsem z edičáku podle obálky.


Všechno vzniklo díky červencovému edičáku "Albatros média", ze kterého jsem si vybírala červencové novinky. Tento měsíc jich tolik nebylo, takže jsem měla s jistotou vybranou jen jednu knihu. Z toho důvodu jsem si řekla, že si náhodně vyberu ještě jednu. "Tisíc východů slunce" mělo krásnou obálku se zlatým nápisem (miluju zlatou) a anotace zněla taky slibně. Vůbec mě nenapadlo se kouknout, kdo knihu napsal, a když mi tedy přišla domů, tak jsem koukala, že autorkou je Češka.

Hlavní hrdinkou tohoto útlejšího románu je Pavla, krásná a milá vdaná žena, která čeká své první dítě. Ze začátku si nebyla jistá, zda je na dítě připravená, ale nyní se na něj těší a zároveň ví, jak moc tím učiní svého milovaného muže šťastným. Pavla má zkrátka vše, co si v životě přála. Jednoho dne ale zasáhne ruka osudu a před Pavlinými dveřmi stojí policisté, kteří jí přišli oznámit, že v automobilové nehodě zahynul její muž i její otec. Pavla nevěří tomu, co slyší. Jediná rodina, kterou měla, je mrtvá. Co bude dělat sama s dítětem? Je schopná vůbec dál žít? Jednoho dne k ní dorazí její babička, která bydlí na vesnici hodně daleko od Pavly. Pavla cítí střípek naděje a rozhodne se opustit město, které jí způsobilo takovou bolest a odstěhuje se s babičkou na venkov. Zde přichází na jiné myšlenky a snaží se začít znovu. Pomůže jí s tím slepá sousedka Eliška, kterou zasáhl šílený osud?

Když jsem četla první polovinu, tak jsem měla slzy v očích. Bylo to napsané tak bolestivě, tak reálně…. Pevně věřím, že autorka nečerpala z vlastní zkušenosti. Opravdu jsem dlouho nečetla tak procítěný text. Ku příkladu hned na začátku je samotná autonehoda vyprávěna z pohledu Pavliného manžela a čteme o tom, jak ví, že zemře a na co myslí těsně před srážkou s protijedoucím vozidlem. To bylo něco…

Bohužel je již z mého hodnocení patrné, že tu bude nějaké to ale, které všechen můj dojem z knihy změnilo. V prvé řadě musím vytknout velké množství vypravěčů. Já osobně proti tomuto stylu psaní nic nemám, mnohdy více pohledů na danou situaci pomohou čtenáři se do momentu vcítit. Nicméně v případě tohoto příběhu to bylo absolutně zbytečné, myslím si, že pohled Pavly by bohatě stačil. Místo toho jsem četla příběh od druhé poloviny celkem ze 4 pohledů, ach jo.

Druhou výtkou je pro mě svým způsobem poslední třetina příběhu. Z návratu do života hlavní hrdinky se z toho stalo něco, co si myslím, že v reálu se nemůže stát tak rychle. No a ten konec? Ach jo, to bylo tak klišoidní a průhledné, až jsem to skoro nedočetla.

Kniha jako taková měla obrovský potenciál, který dle mého názoru využila jen v první polovině. Nicméně klobouk dolů před autorkou, jelikož se jedná o její prvotinu. Prosím, aby napsala něco dalšího a použila svůj vypravěčský talent, skutečně jsem nečetla nic tak dojemného jako začátek tohoto příběhu.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství "Albatros média", knihu najdete ZDE.

P. S. Pokud ale hledáte něco čistě k odpočinku, tak se vám bude líbit i ona druhá polovina, já jen čekala něco trošku jiného.

 


Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | Web | 28. září 2017 v 20:22 | Reagovat

Tahle kniha mě také zaujala podle obálky, přiznám se, že jsem ani nevěděla, o čem má být... :D ale podle obálky by mi to také hodně sedělo na zahraniční autorku. :) Když ji uvidím v knihovně, tak si ji přečtu, uvidíme. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama