Sníh nebo popel – Sara Raasch

30. září 2017 v 22:15 | Penny |  Recenze
Autor: Sara Raasch
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 296
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 65 %

Když jsem tuhle knihu uviděla v edičáku, tak mi něco matně říkala jen ta obálka. Po chvilce hledání na internetu jsem zjistila, že obálka byla převzata ze zahraničí, tudíž je původní. Pak jsem se koukla na pár recenzí a ty byly hodně pozitivní, na základě všeho, co jsem si o knize zjistila, jsem se rozhodla jí dát šanci. Byl to dobrý nápad?


Jedná se o první díl YA fantasy trilogie, která je v zahraničí opravdu hodně známá a populární. Je to z toho důvodu, jelikož je přirovnávána k sérii "Skleněný trůn" a autorka je považována za budoucí Sarah J. Maas. Všechna tato pozitiva vzbuzují ve čtenáři zvědavost. Posledním impulzem k přečtení byla neuvěřitelně pozitivní a nadšená recenze Míši z @radšiknihu. U mě kniha ale nedopadla úplně slavně, ptáte se proč?

Hlavní hrdinkou této fantasy série je mladá dívka jménem Meira. Její život už od narození nebyl žádná pohádka. Nikdy nepoznala své rodiče a celý život je uprchlíkem. Poté co se nešťastně zamilovala se z ní stala nelítostná bojovnice. Její příběh nás zavede do říše, která se skládá ze čtyř království, které jsou pojmenované podle ročních období. Před 16 lety dobylo jarní království to zimní. Obyvatelé zimního království byli povražděni. Meira je jednou z osmi přeživších, kteří tuhle šílenou událost přežili. Byť naše hlavní hrdinka nikdy nezažila zimní království tak, jak si ho všichni pamatují, tak je i přes to rozhodnutá bojovat za jeho znovuobnovení, jelikož je to její domov. Narodila se v něm a chce, aby bylo zimní království opět skutečné. To ale vůbec nebude jednoduché. Ze zimního království přežilo jen 8 jedinců a k tomu, aby porazili jarní království potřebují armádu, a to ne ledajakou, ale opravdu silnou a velkou. Kde ji ale vzít? Naše banda uprchlíků se vydává na nebezpečnou cestu, ze které se vrátí buď živí nebo mrtví…

První zajímavostí, která se této knihy týká je samotná autorka. Je totiž opravdu hodně mladá, tuto knihu vydala ve svých 25 letech. Nápad na tenhle svět měla již ve svých 14 letech a mnoho lidí se jí smálo, když jim řekla, že tento příběh jednou vydá. Právě z tohoto důvodu je kniha určen těm, kteří z autorky neměli legraci a v její cestě ji podporovali. To je neuvěřitelné.

Co se týče naší fyzické podoby knihy, tak klobouk dolů. Je skvělé, že je zachována původní obálka, která je opravdu krásná. Nicméně naše vydání knihy je okouzlují i pod přebalem. Najdete tam zlatě vyrytý symbol celé série. Rozhodně originální detail. Jo a kniha má absolutně, ale absolutně luxusní obálku!

Já osobně jsem sérii "Skleněného trůnu" nečetla, takže nemohu srovnat případnou podobnost. Rozhodně se mi ale nápad tohoto světa podle ročních období skutečně zalíbil. Přijde mi originální a skvěle představitelný a jsem zvědavá, jak si s ním autorka pohraje v dalších dílech.

Nicméně jsem nucena i přes originální svět vytknout pár věcí. Příběh má neskutečně pomalý rozjezd, nevím z jakého důvodu, ale díky nedostatku akce jsem se nemohla začíst. Od poloviny je ale příběh přímo přeplněný akcí, škoda, že se nerozjela dříve. Bohužel mě po půlce kniha začala trošku nudit, protože se točila pořád kolem stejného tématu - hledání spojence. Možná to měla autorka trošku více okořenit a zpestřit něčím jiným, ale to je jen můj názor.

Sama za sebe jsem z knihy trošku rozpačitá. Nevím, co si o ní myslet, popravdě mě první díl ani moc nepřesvědčil, abych v sérii pokračovala. Jak se ale znám, tak jí stejně ještě dám šanci. Vím ale o spoustě lidí z mého okolí, kterým se kniha moc líbila, takže je to očividně hodně individuální.

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství "Albatros média", knihu najdete ZDE.

P. S. Asi je dobré si na knihu udělat svůj názor.

 


Komentáře

1 kath_the_bookworm kath_the_bookworm | E-mail | Web | 8. října 2017 v 14:41 | Reagovat

Tato série mě láká, protože na ni čtu samou chválu. Ale jelikož mám rozečtených sérií plno, dostanu se k ní až za dlouhou dobu.

2 Ki Ki | E-mail | Web | 6. května 2018 v 11:08 | Reagovat

Knihu jsem ještě nečetla, ale v nejbližší době se na ni chystám. Mě nalákal hlavně její grafický vzhled... A pak samozřejmě názory ostatních. Musím říct, že teď po přečtení tohoto článku se na ni těším snad ještě víc.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama