Růže & dýka – Renée Ahdieh

23. září 2017 v 0:09 | Penny |  Recenze
Autor: Renée Ahdied
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 424
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 81 %

Na začátku letošního roku jsem si dělala seznam nejočekávanějších knih tohoto roku. Bylo jich skoro 20 a většina z nich vycházela před létem anebo v průběhu září a října. "Růže & dýka" je druhým a závěrečným dílem duologie "Pomsty & rozbřesk", jejíž první díl jsem četla loni a absolutně se do něj zamilovala. Není se tedy čemu divit, že jsem poslední díl očekávala s otevřenou náručí! Jenže kniha ne a ne přijít.


Příběh se má takto. Druhý díl měl vyjít někdy v průběhu května, ale znáte to, u nás se všechna možná vydání neustále posouvají, škoda že se nevydávají dřív no, je tomu spíš naopak. Když jsem zjistila, že kniha nevyjde v květnu, tak jsem se zděsila, protože mi Ola z "Albatros média" řekla, že vyjde v srpnu. Pane bože, takový čekání! Konečně byla polovina srpna, kniha vyšla, každý ji četl a já ji neměla. Proč? Protože jsem čekala na další recenzáky, které vycházely až na konci měsíce. Díky tomuto příběhu jsem se ke knize dostala až v září, ale lepší teď, než jindy.

Než se pustím do zkratky děje, tak bych ráda upozornila, že obsahuje spoilery prvního dílu, proto pokud někdo z vás ještě první díl nečetl, tak se mrkněte na mou recenzi ZDE, která vás doufám na knihu naláká, jelikož se jedná o retelling Tisíce a jedné noci a ten se jen tak nevidí. Teď už ale pojďme k druhému dílu!

Druhý díl pokračuje přesně ve chvíli, kdy skončil ten první. Šeherezáda opustila Chálida a vrátila se zpět do svého rodiště, domů. Po nějaké době se ale ukáže, že tohle prostředí už pro ni nikdy domovem nebude. Je opovrhovaná a nenáviděná, každý jí zazlívá to, že ona jediná přežila, zatímco ostatní přišli o své sestry, dcery nebo sestřenice. Nechápou, jak může Šeherezáda milovat takovou krvelačnou obludu jako je kalif Chálid. Šeherezáda se ale nedá a stále na Chálida myslí, jen neví, jak být opět s ním. Na scénu se dostává i Tárik, ctitel naší hlavní hrdinky, který teď věří ještě více v ulovení Šeherezádina srdce. Šeherezáda ví, že musí pryč. Musí najít Chálida a konečně najít způsob, jak prolomit jeho kletbu a žít šťastný život. Je ale tohle vůbec možné?

Očekávání byla velká a po pravdě byla naplněna tak z poloviny. Byť má kniha přes 400 stran, tak jsem ji přečetla asi za 2 dny, protože byla tak hrozně moc čtivá! Rozhodně se jedná o jednu z nejčtivějších knih tohoto roku. Autorka stejně jako u prvního dílu nešetřila na reálnosti. Používala arabské prvky a arabská slovíčka. Stejně jako v předchozí knize nezapomněla do zadní části knihy přidat slovníček, jelikož ne každý z nás by těmto slovíčkům rozuměl, že?! Palec nahoru.

Bohužel tu bude i nějaký ten palec dolů. Mně osobně v knize chyběla ta romantika a vášeň z prvního dílu. Jako jasně, na začátku naši hrdinové nejsou spolu, ale je očividné, že se setkají, no a jak se setkali, tak už celý ten text nějak neměl tu jiskru jako v prvním dílu. Další věc, která mi tentokrát přišla spíše zbytečná, byla délka knihy. Byť byla čtivá, tak se tak nějak dala o 100 stran zkrátit. Na začátku jsem jen sledovala desítku nenávistných občanů, kteří Šeherezádě vyhrožují. Děj se prostě nikam neposouval.

Rozhodně si myslím, že první díl je lepší, než ten druhý. Nechápejte mě špatně, skvělá je celá série, ale tak nějak jsem na druhém dílu našla více výtek, než u toho prvního. Pokud máte rádi YA romantiku a arabský svět, tak je tato duologie přímo pro vás! Věřte mi, nebudete litovat!

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství "Albatros média", knihu zakoupíte ZDE.

P. S. Na konci čekejte super mega zvrat! A to chcete!

 


Komentáře

1 Eleanor Eleanor | Web | 23. září 2017 v 0:46 | Reagovat

To zní zajímavě

2 Terka Terka | E-mail | Web | 28. září 2017 v 20:17 | Reagovat

Růže a dýka se mi líbila, ale přesně jak říkáš, první díl byl opravdu o dost lepší a při tom závěrečném zvratu jsem tak nějak jen koulela očima a ptala se: "To jako vážně?" Nevím, nějak mě neohromil, ale asi záleží na úhlu pohledu. Každopádně je i přesto tato série jednou z mých nejoblíbenějších. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama