Mechanický anděl – Cassandra Clare

7. září 2017 v 0:13 | Penny |  Recenze
Autor: Cassandra Clare
Nakladatelství: Yoli
Počet stran: 368
Rok vydání: 2015
Hodnocení: 95 %

Pamatuju si den, kdy jsem si řekla, že od Cassandry Clare nic číst nebudu. Všude je jí plno, jak u nás, tak v zahraničí. Navíc mi všichni radili, že aby člověk mohl číst její aktuální sérii, tak by měl mít načtené ty předchozí, jelikož se všechny odehrávají ve stejném světě. To je 9 knih! A každá má 400 stran, bez šance! Takže jsem si řekla, že bez této autorky mohu žít. Nějak se to ale klasicky zvrtlo a já vám nyní upřímně říkám, že jsem objevila svou novou oblíbenou autorku.


Nad sérii "Pekelných strojů" jsem uvažovala vážně dlouho, protože na rozdíl od "Nástrojů smrti" má jen 3 díly. Nicméně když má člověk spolupráce a čte hlavně aktuální novinky, tak vážně nemá tolik času, který by mohl věnovat knihám, které u nás vyšly před pár lety. Naštěstí má člověk jednou za rok narozeniny a dostane knihu, kterou si od srdce přál od samotného nakladatele. Děkuju tímto otevřeně Radkovi za krásné přání a ještě milejší překvapení v podobě knihy, bez jeho ochoty by tahle recenze nikdy nevznikla.

Děj prvního dílu této trilogie nás zavádí do známého světa lovců stínů a to konkrétně do Londýna roku 1878, kam přijíždí 16letá Tessa hledat svého bratra Natea. Oba sourozenci jsou sirotci a nemají nikoho jiného, než jeden druhého, proto když Tesse přijde dopis s lodním lístkem do Londýna, který slibuje setkání s Nateam, tak neváhá. To ale netuší, že hned po doplutí bude zajata "Temnými sestrami" z klubu Pandemonium, který řídí Magistr. Tessa se dostává do Londýnského podvětí, které je plné upírů, vlkodlaků, démonů a lovců stínů, kteří se snaží zabránit všemu, co by nestvůry mohly způsobit. Tessa doteď netušila, že takovýto svět vůbec existuje a nemá nejmenší tušení, co dělat. Od Temných sester zjistí, že má speciální schopnosti a to konkrétně schopnost změnit se v někoho jiného a tak odhalit jeho myšlení, pocity i minulost. Je to schopnost velice cenná a vzácná a Temné sestry nutí Tessu neustále proměny trénovat, vyhrožují ji, že pokud trénovat přestane, tak jejího bratra zabijí. Když Tessa zjistí, že se má za Magistra provdat, tak se pokusí o útěk, bohužel marně. Jednoho dne ji ale přeci jen někdo zachrání, pohledný lovec stínů Will. Proč ji zachraňuje? Co je vlastně zač? K čemu ji potřebuje? A co se stane s Tessiným bratrem?

Narovinu, už chápu, proč autorka zasadila všechny své série do stejného světa. Ta propracovanost a hloubka, to jsem ještě neviděla. Má tolik možností, kam odbočit, co rozvinout, co přiblížit. Věřím, že bude psát i své další příběhy s tématikou lovců stínů, je to prostě geniální.

Dostáváme se k postavám. Autorka umí skvěle promyslet charakteristiky postav. Každá je reálná, ale i jedinečná. Každá má klady i zápory. Musím se přiznat, že za celou dobu, co jsem knihu četla, mi ani jedna postava nevadila. Tessa je skvělá hlavní hrdinka, je starostlivá, má strach, ale zároveň chrání, co je jí drahé, nedokážu si představit lepší hlavní postavu. Co se týče Willa, tak toho jsem si přímo zamilovala, není nad to mít hrdinu s temnou minulostí a sklonu k alkoholismu.

Děj je neuvěřitelně akční. Při četbě jen obracíte stránky a hltáte každé slovo. Netušila jsem, co všechno je autorka schopná zasadit třeba jen do jediné kapitoly. To napětí z knihy přímo sálalo a já jsem se jako čtenář nebyla schopná odtrhnout. Tohle se mi stává pouze u opravdu dobře vystavěných příběhů.

Celou sérii jsem si po přečtení prvního dílu totálně oblíbila. Už teď vím, že se mi do rukou dostanou brzy další díly a tak nějak bych byla klidně ráda, kdybych už měla za sebou i ten poslední a věděla, jak to všechno dopadne, ale zase na druhou stranu, bych si pošetřila každou kapitolu, protože je to tak dobré. Pokud váháte, zda Cassandru Clare zkusit, tak za mě rozhodně ANO.

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství "Euromédia", knihu pořídíte ZDE.

P. S. Připravte si kapesníky, něco dobrého k jídlu i k pití, protože tahle kniha vám nedá spát. (Zbylá procenta šetřím na další díly.)

 


Komentáře

1 Míša Míša | Web | 7. září 2017 v 20:16 | Reagovat

Doporučuji i sérii Nástroje smrti, ta je za mě dokonce ještě lepší! ♥

2 Book is always the answer Book is always the answer | Web | 15. října 2017 v 9:48 | Reagovat

Tak je mi jasné, že po téhle sérii se budu muset podívat. Protože, když píšeš takhle nadšenou recenzi, tak to ani jinak nejde.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama