Malinka – Dita Táborská

15. září 2017 v 22:47 | Penny |  Recenze
Autor: Dita Táborská
Nakladatelství: Host
Počet stran: 420
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 86 %

Už je tomu nějaký ten pátek, kdy jsem naposledy recenzovala současnou českou prózu, proč? Vždyť ji mám tak ráda! Tak ráda objevuju skvělé nové autory, jejichž tvorba je v počátcích a líbí se mi natolik, že bych udělala cokoli proto, aby se o ní vědělo. Ještě že je tu nakladatelství "Host", které se mi o tento pocit vždy moc rádo postará. Díky, díky, díky! Edičák na podzim je plný skvělých knih a jsem ráda, že tahle mi moji domněnku jen a jen potvrdila!


Než se pustím přímo do nitra děje, tak musím zase chválit obálku a to, jak kniha prostě vypadá. Já vím, už vás s tím otravuju, ale tohle je pecka! Autorkou grafiky je úžasná Lucka Zajíčková a opět je to skvělá práce. Jak už název napovídá, tak celá obálka je plná malin, stejně tak pod přebalem a taky i uvnitř knihy. Pod přebalem najdete všechna možná ženská jména, včetně toho mého, takže palec nahoru! Jsem moc ráda, že tato krásná kniha doplní mou Hostovskou sbírku.

Hlavní hrdinkou tohoto celkem rozsáhlého románu je dvaadvacetiletá Malka, která nyní pracuje v pozici asistenta režiséra a tak nějak se nešťastně protlouká životem. V dětství byla adoptována Inou a Jaromírem a nikdy do rodiny úplně nezapadla a necítila se v ní jako doma. Není se tedy čemu divit, že hned jakmile dospěla, tak se odstěhovala a začala si žít svůj život. Kromě své práce se věnuje dobročinné činnosti v kojeňáku a mimo jiné zpívá jakožto věřící v kostele. Nikdy neměla trvalou známost a střídala muže za mužem. Vše se ale v jejím životě převrátí vzhůru nohama v momentě, kdy si začne s ženatým Romanem, který se už roky pokouší se svou ženou Alicí o dítě, bohužel marně. Co se nestane, Malka otěhotní a nemá nejmenší tušení, kde je otcem dítěte. Roman je přesvědčen, že je jeho a přijde s nečekanou nabídkou, která uvede do rozpaků nejen samotnou Malku.

V knize se střídají celkem dva vypravěči. Tím prvním je samotná Malka, která vše popisuje s dávkou ironie a lhostejnosti. Úplným opakem je vypravěč v podobě její adoptivní matky Iny, která je neuvěřitelně starostlivá a utrápená. Bylo opravdu skvělé sledovat stejnou situaci z obou pohledů, každý byl jiný a každý pochopitelný. Autorka zjevně ví, jak to v životě chodí a dokáže to čtenáři věruhodně popsat.

Kniha jako taková mě dějově opravdu hodně bavila, samotná zápletka byla skvěle vymyšlená a byla originální a nevídaná. Příběh se hodně věnuje tématu mateřství, tomu jak se může žena cítit, tomu jak se rozhoduje a co se jí honí hlavou. Tyhle pasáže mi přišly opravdu autentické a pro mě osobně hodně zajímavé.

Tím že je kniha vážně celkem dlouhá měla i hodně pomalý a táhlý úvod. Pořád jsem čekala, kdy se něco stane. Z toho důvodu si myslím, že mohla být kniha výrazně kratší, ale zase chápu, že autorka zvolila cestu popisů, které poté zapříčinily to, že si čtenář dokázal vše představit a dokázal se do postav vžít. Upřímně jsem čekala trošku jiný konec, který mě svým způsobem zklamal. Měl ale i svou kladnou stránku a tou bylo to, že každá postava měla svůj konec, takže čtenář nemusí přemýšlet nad tím, co se s kým stalo, autorka měla na vše odpověď.

Za mě knihu určitě doporučuju, je to zase něco jiného a rozhodně ve mně příběh zanechal hodně pocitů. Ačkoli jsem už četla od českých autorů i lepší knihy, tak se tohle bude pro mě vždy řadit mezi ty vydařenější, které budu posílat dále.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví "Martinus", knihu zakoupíte ZDE.

P. S. Opravdu doufám, že autorka napíše i něco dalšího!

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama