Letní dny a noci – Stephanie Perkins

12. září 2017 v 13:30 | Penny |  Recenze
Sestavila: Stephanie Perkins
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 408
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 60 %

V určitém ročním období má spousta z nás chuť na určitý žánr. V zimě na milou zasněženou romantiku, na podzim na hromadu krimi a thrillerů a samozřejmě si v létě chce každý přečíst něco milého a zamilovaného. Před rokem jsem takhle dostala o Vánocích chuť na něco romantického a do rukou mi padl soubor 12 zimních políbení s názvem "Dárek z pravé lásky". Byla jsem nadšená a to povídky nečtu. Letos v létě této krásce vyšla sestřička, a jak si vedla?


Musím říct, že jsem se na "Letní dny a noci" opravdu hodně těšila, její předchůdkyně ale nasadila opravdu vysokou laťku a já věděla, že bude těžké ji překonat. Sice nečtu povídky nijak často, ale v této knize má každá mezi 30 a 40 stranami, takže mají opravdu děj, nebo tedy alespoň by ho měly mít. Realita byla ale bohužel jiná.

Jako u její předchůdkyně najdete v této knize opět 12 povídek, které napsalo celkem 12 autorů, jeden slavnější, než druhý. Jak jsem se ale přesvědčila, tak ne vždy je slavné jméno zárukou kvality. Povídat vám o ději každé povídky je hloupé, protože byste z ní při četbě nic neměli, proto jsem se rozhodla, že vám některé z nich pouze přiblížím a povím vám spíše můj názor na ně.

Celou knihu odstartovala povídka od slavné Leigh Bardugo, autorky fenomenální trilogie "Griša" nebo duologie "Šesti vran". Říkala jsem si, páni to bude jízda. Líbilo se mi, že autorka dala své romantické povídce fantasy prvek, ale jinak to byla snad nejslabší povídka z celé knihy. Celkem dlouho mi i trvalo, než jsem ji pochopila a došlo mi, o co vlastně jde. Prostě tohle byl slabý začátek. Nikdy jsem nic nečetla od Niny Lacour, byla jsem tedy strašně ráda, když jsem zjistila, že i ona přispěla svou troškou do mlýna a mám před sebou její povídku. Nebyl to sice skvost, ale byla milá a tak nějak ok. Povídka od Libby Bray byla snad nejnatahovanější povídka na světě a nudila mě.

Ale nebudu jen negativní, mám tu totiž dvě povídky, které se mi líbily opravdu hodně. Tou snad úplně nejlepší byla povídka od Veronicy Roth, autorky trilogie "Divergence". Hlavní hrdinka v ní sdílí své vzpomínky s chlapcem, který jak to tak vypadá, se už nikdy neprobere z kómatu. Byla strašně krásná a dojemná. Hned v těsném závěsu za ní je povídka od Cassandry Clare, ta měla sice super tajemnou zápletku, ale vadila mi ta klišé romantika, naštěstí jsem i přes to zkusila jiné autorčiny knihy a zamilovala se.

Jak je asi patrné, tak mě spíše většina povídek moc nezaujala, nebudu lhát, je to skutečně tak. Předchozí sbírka byla jasně lepší, ale přece jen nějaké plusy tato kniha má. Například to je její grafická stránka. Perfektně ladí s druhou povídkovou sbírkou a je opět perlou nejedné knihovny. Její sestra měla po stranách růžová vánoční světýlka, zde najdete žlutá sluníčka, která vás přenesou do léta, ať chcete nebo ne.

No, ale jinak si nebudeme na nic hrát, byla jsem opravdu zklamaná, takové tvrdé přistání na zem, ze kterého se těžko zvedáte. Chtěla jsem romantika, klidně i okatou, ale aby příběhy plynuly a já si je užila, to jsem ale vážně nedostala. Když se mi líbily 2 příběhy z 12 a dalšího 8 mi přišlo průměrných, tak je pro mě průměrná i celá kniha. Pokud vznikne nějaký další soubor povídek, třeba jaro nebo podzim, tak jim zřejmě ještě šanci dám, ale rozhodně nebudu mít velká očekávání.

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství "Albatros média", knihu najdete ZDE.

P. S. I přesto jsem ráda, že mám knihu doma, protože je opravdu krásná.

 


Komentáře

1 Cristine Book Style Cristine Book Style | E-mail | Web | 12. září 2017 v 21:02 | Reagovat

Názor na tuto knihu mám úplně stejný jako ty!

2 Bětka Bětka | Web | 13. září 2017 v 8:48 | Reagovat

Koukám, že je to všude stejný :D Jako celek nic moc, ale jedna, dvě povídky mě zaujaly :D
I když mně osobně ta Cassandra přišla druhá nejslabší. Veronica Roth byla prima, ale ještě víc se mi líbila ta předposlední povídka :) Ale s Krvákem souhlasím, to bylo fakt děsný :D

3 kath_the_bookworm kath_the_bookworm | E-mail | Web | 13. září 2017 v 13:07 | Reagovat

Tato kniha jednu chvíli byla na každém druhém profilu instagramu. Povídky moc nečtu, a tak mě ani tato kniha nelákala a po tvé recenzi už ani neláká :D

kath-the-bookworm.blogspot.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama