Poslední výročí – Liane Moriarty

3. srpna 2017 v 11:04 | Penny |  Recenze
Autor: Liane Moriarty
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 400
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 81 %

Loni v létě jsem byla asi na týden u babičky a s sebou měla hned několik knih, bohužel jsem je všechny přečetla za pár dní a pak už neměla co číst. Babička chodí pro knihy do knihovny a doma jich moc nemá. Výběr tedy nebyl rozsáhlý a tak jsem si řekla, že zkusím "Manželovo tajemství" od Liane Moriarty. Pane bože! Přečetla jsem tuhle knihu za jeden jediný den a zamilovala se do stylu psaní autorky. Letos jsem viděla i seriál "Sedmilhářky" a pak už nebylo co řešit. Chtěla jsem číst další a další autorčiny knihy. No a tímto způsobem jsme se dostali k dnešku, k této recenzi.


Liane Moriarty je australská autorka, které u nás už vyšlo celkem 6 knih a je oblíbenou autorkou hned stovek čtenářů. Já už chápu proč! Liane Moriarty je asi jediná autorka, u které mi nevadí, že své příběhy staví vždy na stejném základu. Víte proč? Protože ten základ je sakra dobrej nápad. Její příběhy se vždy točí okolo tří hlavních ženských hrdinek a jejich manželech, milencích, dětech, rodinách a tajemstvích. Často do příběhu zasáhne i nějaká vražda nebo smrt a od tohoto dobu se rozbíhá skvělý příběh, který vás posadí hluboko do křesla, a vy z něj nebudete chtít odejít, dokud nebude příběhu konec.

I v této knize máme nečekaně tři hlavní hrdinky, pojďme se na ně podívat! Sophie je už skoro čtyřicetiletá, nezadaná žena, které tikají biologické hodiny. Opravdu by si moc přála mít dítě, ale vše se rozpadlo, když se nedávno rozešla s Thomasem, svým dlouholetým partnerem. Nyní je mateřství kilometry daleko, jelikož nikde na obzoru není nějaký ten vhodný tatínek. Její život se převrátí vzhůru nohama, když náhle zemře Thomasova prateta Connie. Connie totiž ve své závěti Sophii odkáže svůj obrovský dům, který je opředený tajemnou smrtí a šílenými historkami. To se rozhodně nelíbí Veronice, Thomasově sestře, která si myslí, že se Thomas a Sophie dali dohromady právě díky ní. Proto nechápe, proč Connie odkázala dům zrovna Sophii, ženě, která ani nepatří do rodiny. Veronika je připravená udělat cokoli pro to, aby dům získala. Thomasova sestřenice Grace je tichá a snaží se do rodinné hádky nezapojovat. Navíc má čerstvě narozeného syna, kterému věnuje veškerou svou péči. I přesto ale není šťastná. Co ji trápí? Je to její manžel? Má snad oči pro jinou? Proč Sophie zdědila obrovský dům? Podaří se Veronice dosáhnout svého? A najde Sophie své životní štěstí?

Asi se vám teď zdá, že je v knize spousta postav, ale nebojte se, jen to klame. Přijde mi, že na rozdíl od jiných knih, které jsem od této autorky četla, je právě v této postav spíše méně. Rada je jednoduchá, pokud vám přijde, že je postav moc, tak si je jednoduše vypište, ať nad nimi nemusíte celou knihu přemýšlet. Já se množství postav bála, ale každá je tak jedinečná, že se mi nikdy při čtení s žádnou jinou nespletla.

Když jsme u těch samotných postav, tak musím vyzdvihnout fakt, že i v této knize se Liane Moriarty podařilo to, co na její tvorbě miluju a to skvěle popsat charaktery postav. Jsou to lidé obyčejní, skuteční a přeci na první pohled zvláštní. Když se ale nad jejich minulostí a osudy zamyslíte, tak zjistíte, že takto to v životě opravdu chodí. Právě toto je dle mého názory jeden z mnoha důvodů, proč má tato spisovatelka tolik fanoušků.

Upřímně ale musím říct, že z tohoto děje šlo možná "vydolovat" trošičku víc. Anotace měla obrovský potenciál, a i když byla kniha skvělá, tak mohla být možná i o kapínek lepší. Mně osobně se "Sedmilhářky" nebo "Manželovo tajemství" líbily asi o trošku více, než "Poslední výročí". I přesto ale tohle nebyla poslední kniha, po které jsem z tvorby autorky sáhla. Už teď se těším, až si svou knihovnu doplním o její další skvělé příběhy!

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství "Euromédia", knihu zakoupíte ZDE.

P. S. Určitě mi napište jaká je vaše oblíbená kniha z pera této australské spisovatelky.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama