Osm – Radka Třeštíková

9. srpna 2017 v 21:53 | Penny |  Recenze
Autor: Radka Třeštíková
Nakladatelství: Motto
Počet stran: 384
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 72 %

Ti z vás, kteří můj blog čtou už nějaký ten pátek, tak ví, že v loňském roce jsem přečetla hned 2 knihy od Radky Třeštíkové a ani z jedné z nich jsem nebyla vůbec nadšená. Proto jsem asi některé z vás překvapila tím, že jsem sáhla po její novince. Po pravdě jsem překvapila i sama sebe! Vážně jsem si byla jistá, že téhle autorce už další šanci nedám, zvlášť potom, co jsem zjistila, že její nová kniha má detektivní zápletku a skoro 400 stran! Co mě nakonec dokopalo si knihu "Osm" přečíst?


Po pravdě mě trošku přesvědčila obálka a taky fakt, že si ji přečte každý a já se s nimi nebudu moci o ní bavit. Řekla jsem si, že dám na pořekadlo, do třetice všeho dobrého… Na začátku jsem si nebyla vůbec jistá, jestli jsem udělala dobře, protože jak už asi víte, nečtu detektivky a děsila jsem se, že mě nebude bavit už ta hlavní zápletka a pak vyšetřování. Chyba, chyba! Tohle bylo milé překvapení!

Náš příběh začíná ve chvíli, kdy na nemocničním lůžku leží mladá dívka jménem Míša, která je v kómatu po operaci, která byla způsobená tím, že ji někdo postřelil. U její postele se střídá hned několik osob. Její (bývalý) přítel, (bývalá) nejlepší kamarádka, (bývalá) šéfová, které Míša hlídala děti a taky její manžel (milenec). Ptáte se, proč ty závorky? No to je snadné, je to z toho důvodu, že když se Míša probere z kómatu, tak si nepamatuje poslední rok svého života. Nepamatuje si, že se se svým přítelem rozešla, poté co ji požádal o ruku, že je nyní ženatý s její nejlepší kamarádkou, která díky tomu už není její nejlepší kamarádkou. Rozhodně si nepamatuje, že už nehlídá psy za peníze, ale že hlídá děti a že je zamilovaná do otce těchto dětí, kterému nefunguje manželství se svou ženou. Do toho všeho se zamotá spousta dalších hrdinů a vy vůbec netušíte, komu můžete věřit. Kdo z nich něco tají? Kdo z nich by Míšu mohl postřelit? Co všechno se za poslední rok vlastně stalo?

Hned teď bych ráda věnovala prostor tomu, jak je kniha psaná. Na začátku se nacházíte v současnosti a poté se retrospektivně vracíte rok zpátky a sledujete veškeré události, které předcházely onomu postřelení. Do toho se po polovině knihy opět promítne současnost a to v momentě, kdy se Míša z kómatu probírá.

Nebojte se počtu postav ani časových rovin, jo? Vše si napište a nic se vám nepoplete. Příběh to není nijak složitý a není nutné se tímto aspektem trápit. Co mě osobně ale trápilo, bylo množství popisů. Bylo jich opravdu hodně a místy byly podle mě zbytečné. Taktéž byla dle mého názoru nadbytečná i samotná délka knihy. Napínavá byla až poslední třetina a zbylé dvě byly hlavně popisné.

Co bylo, ale skvělé byly reálné postavy. Byly věruhodné a čtenář se do nich mohl snadno vcítit. Taktéž samotná zápletka a rozuzlení byly ze života. Neříkám, že se tyto příběhy dějí denně, ale rozhodně nejsou nemožné.

Určitě se podle mě jedná o nejlepší autorčinu knihu, to bezpochyby. Na léto parádní oddechovka. Nečekejte přelomové dílo, ze kterého si něco odnesete, ale rozhodně do slunečných dní nebo na pláž je to ideální volba. Já byla opravdu mile překvapená a knihu jsem přečetla až překvapivě rychle. Pokud někdo z vás neví, zda má dát autorce ještě šanci, tak byste měli. Já jsem za to vděčná.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství "Albatros média", knihu zakoupíte ZDE.

P. S. Zajímavostí je samotný formát knihy, který se na rozdíl od ostatních knih autorky zvětšil. Bylo to přání samotné autorky.

 


Komentáře

1 Skléňa Skléňa | 9. srpna 2017 v 22:07 | Reagovat

Moc pěkná recenze a hlavně ta druhá fotka je moc pěkná. Ale já bych se bála že při mé šikovnosti bych knihu špatně položila a bum bác! Už by byla dole.

2 Terka Terka | E-mail | Web | 10. srpna 2017 v 19:40 | Reagovat

Čím víc lidí tu knihu čte, tím víc si ji chci přečíst. :) Mám teď ve čtečce rozečtené Bábovky, ale možná... možná bych si ji mohla koupit na dovolenou. :) Spolu s knihou Do vody od Pauly Hawkins, na kterou jsem moc zvědavá. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama