My ostatní tu prostě žijem – Patrick Ness

20. srpna 2017 v 12:19 | Penny |  Recenze
Autor: Patrick Ness
Nakladatelství: Slovart
Počet stran: 304
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 62 %

Upřímně doufám, že všichni znáte Patricka Nesse a jeho neuvěřitelnou tvorbu. Letos jsem přečetla jeho "Volání netvora" - knihu, která se zařadila mezi mé nadosmrti oblíbené. Rozhodně nemohu nezmínit asi největší překvapení a to jeho knihu "Něco víc"! Obě tyhle knihy nasadily vysokou laťku a zapříčinily to, že od dalších autorových knih očekávám opravdu hodně. No, je asi jasné, že jednoho dne jsem prostě musela objevit knihu, která to očekávání nenaplní. Tak, tady je tedy ona kniha, která to způsobila.


Nejdřív se ale pojďme zaměřit na grafickou stránku a hlavně tedy na obálku. Obálka má na sobě hned několik postav a super je, že ani jedna z nich není stejná a každá je jistým způsobem zvláštní a originální. Když byste přejeli prstem po názvu knihy, tak zjistíte, že je na omak jiný, než u ostatních knih. Je to z toho důvodu, že tento nápis na knize ve tmě svítí! Nejvíc hustý! Pochybuju, že takovouto knihu máte doma. Navíc je kniha vyrobena v kvalitní pevné vazbě a pod přebalem najdete malou podobiznu jelena, jak symbolické.

Hlavním hrdinou této knihy je Mikey, obyčejný středoškolák, kterého zanedlouho čeká neoblíbená maturita. V životě se mu neděje nic speciálního a jediné, co by rád dokázal, je sbalit dívku svých snů. V průběhu knihy nám představuje své spolužáky, kamarády, rodinu a celkově jeho styl života. Tohle ale rozhodně není vše, o čem kniha je. Zároveň s Mickeyho příběhem sledujeme paranormální linku plnou záhad a fantasy prvků. Hned na začátku knihy proběhne dost zvláštní úmrtí, které se proplétá postupně celým dějem, stejně tak se do toho všeho zamotávají nejasnosti města a ona milostná linka, ve které se Mickey snaží splnit svůj velký sen.

Hned teď se musím pozastavit nad postavami. Jak je v knihách Patricka Nesse zvykem, tak ani v této to nebyla výjimka, jelikož autor má prostě slabost pro vytváření hromady originálních postav. Což je ale fajn! V této knize se setkáte například s gayem, dívkou s poruchou potravy nebo člověkem, který trpí záchvaty stresu. Všechny charaktery v knize jsou tak reálné a pro někoho i nové a poučné.

Forma textu je trošičku jiná, než u ostatních knih. Příběh je sice dělen do kapitol, ale na začátku každé této kapitoly je text, který vysvětluje a popisuje onu fantasy část, které se v průběhu kapitoly rozvine a propluje do Mickeyho příběhu.

Asi mi dáte za pravdu, že jak příběh, tak forma kterou je kniha psaná, je hodně, hodně ojedinělá a originální. Celý svět a koncept je bezesporu zajímavý a pro někoho chytlavý, ovšem jako vždy, ne každému může sednout. Co ale sedne každému, budou ony postavy, o kterých už byla dnes řeč. Je jich totiž tolik, že si v nich každý čtenář může najít tu svoji oblíbenou.

Teď se bohužel dostáváme k oné negativní části recenze. Je mi hrozně líto toho, co teď musím říct, protože vím, že Patrick Ness je skvělý spisovatel a píše skvělé a ojedinělé tituly, ale tak nějak se mi teď podařilo najít jednu z jeho knih, kde mi absolutně nesedl jeho vymyšlený svět. Celkový styl psaní mi nevyhovoval a musím se přiznat, že jsem se místy hodně ztrácela. Vím, že tohle je přesně autorův styl, ale tenhle prostě není pro mě. Vážně ne!

Jestli mám knihu doporučit, si moc jistá nejsem, nevím ani, jaké cílové skupině je tak nějak určená. Mám pocit, že by si ji měl každý přečíst a udělat si svůj vlastní názor, jestli to je nebo není jeho šálek kávy. Rozhodně mi dejte vědět, jak tato kniha zapůsobila na vás (pokud jste ji již četli).

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství "Slovart", knihu najdete ZDE.

P. S. Už se mi podařilo získat celou trilogii "Chaos", kterou Patrick Ness napsal před několika lety, tak jsem zvědavá, jestli se zařadí mezi mé nej.

 


Komentáře

1 Myanmar Myanmar | E-mail | Web | 20. srpna 2017 v 22:08 | Reagovat

Trilogii Chaos mám už pár let připravenou k přečtení a od Patrika Nesse jsem četla jen Netvora, ten mě ale nadchnul tak, že se zájmem sleduju všechno, co mu u nás vychází.

Tahle kniha mě zaujala jak myšlenkou, tak i (jak píšeš) fajn obálkou, recenze jsou navíc obecně spíš pozitivní :) Asi do toho půjdu!

Nejdřív se ale vrhnu na tu trilogii, když už mi tu tak dloiho leží ladem :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama