Hlavně to nikomu neříkej – Miroslava Varáčková

6. srpna 2017 v 22:58 | Penny |  Recenze
Autor: Miroslava Varáčková
Nakladatelství: Slovart
Počet stran: 240
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 54 %

Je tomu už nějaký čas, kdy mi přišel záhadný a nečekaný balíček z nakladatelství "Slovart". Byla jsem v šoku a mile překvapená. Kromě knihy byla v balíčku i úžasná, pevná a barevná taška, kterou využívám skoro každý den. Jednoduše to byl super den plný překvapení. Když jsem si knihu prohlédla, přečetla anotaci a prolistovala si ji, tak jsem si řekla, že to nevypadá vůbec špatně. Bohužel byl můj první dojem špatný…


Miroslava Varáčková je slovenská spisovatelka, která si svůj úspěch vybudovala před několika lety a to svým dystopickým románem s názvem "Adaptace". Jedná se postapokalyptický příběh a abych řekla pravdu, tak jsem se na něj sama chystala. Byla jsem tedy hodně v šoku, když jsem zjistila, že jí vyšla kniha, která se řadí mezi YA a odehrává se v našem, skutečném světě a vypráví "obyčejný" příběh, který se jistě mnoha dívkám stal. Má zvědavost byla tím pádem ještě větší.

Hlavní hrdinkou je dospívající dívka Eva. Její život není žádná ideálka, její otec zemřel a její matka jí i jejího staršího bratra opustila a odstěhovala se do ciziny, kde vydělává peníze, které jim posílá a žije tam s novým partnerem. Eva tedy bydlí se svým starším bratrem, který si ale svou roli potencionálního rodiče bere až moc vážně a prakticky nedává Evě žádnou volnost a vše bere hodně vážně. A pozor, ani tímhle Eviny problémy nekončí. Až nyní se totiž dostáváme k jejímu studiu na střední škole. Ve škole je to přímo peklo, Eva je totiž obětí šikany a ve škole trpí od rána až do odpoledne. Co se týče jejích přátel, tak je vám jasné, že dívka jako Eva jich moc nemá. Vlastně má jen jednoho, Lukáše, tanečníka a kluka, kterému by svěřila svůj život a bez kterého by nic ve svém životě ani nezvládla. Bohužel, Lukáš na začátku našeho příběhu odjíždí studovat do Francie a Eva zůstává na vše sama. Do toho se k ní začne mít velice krásný a ve škole populární kluk. Myslí to s ní vážně? A co na to ostatní holky, které Evu šikanují? Bude tomu všemu někdy konec?

Kniha je rozhodně skvěle graficky zpracovaná. Pevná vazba je kvalitní a kniha se vůbec nerozpadá. Text je psán skvělým fontem a dobře se čte. Navíc, když se v příběhu objevily smsky nebo jiné typy internetové konverzace, tak jsou opravdu psány v bublinách. Palec nahoru.

Bohužel to je ale opravdu vše, co bych na této knize vyzdvihla. Ptáte se, co bylo špatně? Je toho spousta. Tak zaprvé je špatně samotná hlavní hrdinka. Je to typická YA dívka, která trpí sebelítostí a pocitem nepochopení. Její chování je odhadnutelné a po pár stranách nudné, navíc se v průběhu knihy změní o 360 stupňů, aniž by cokoli udělala a nikomu to není divné. Charakter dokonalého kluka je jednoduše klišé, víc není co dodat. To už snad ani nezmiňuju žárlivé kamarádky, které jakoby z oka vypadly americkému režiséru, který natáčí komedii pro náctileté.

Podtrženo sečteno, nezačetla jsem se, nudila jsem se a celkově mi jak hlavní hrdinka tak kniha přišla nějak nijaká. Sice se zabývá důležitým tématem šikany, které se dnes moc v knihách nevyskytuje, ale tak nějak nebylo dle mého názoru popsáno tak, že by si z knihy někdo něco odnesl, jelikož nikdo z nás nežije na růžovém obláčku. Pokud ale někdo z vás hledá něco absolutně nenáročného a méně napínavého, tak by ho tato kniha mohla uspokojit.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství "Slovart", na knihu mrkněte ZDE.

P. S. Obálka mi ale přijde opravdu trefná.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama