Do vody – Paula Hawkins

24. srpna 2017 v 21:36 | Penny |  Recenze
Autor: Paula Hawkins
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 416
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 83 %

Určitě tu není nikdo, kdo by v loňském roce neslyšel o fenoménu thrilleru "Dívka ve vlaku", románu který si získal celosvětovou slávu a miliony čtenářů. Mnoho z nás se určitě nechalo zlákat skvělou a napínavou anotací a posléze i filmovou adaptací. Tuto slavnou knihu jsem označila za lepší průměr a to tento žánr opravdu nevyhledávám. Rok se s rokem sešel a autorce u nás vyšel její druhý napínavý příběh, který nese název "Do vody". Laťku si autorka nasadila opravdu vysoko a každý byl zvědavý, zda je možné ji překonat.


Hned na první pohled je patrné, že tato kniha bude rozhodně delší, než autorčina předchozí. Má přes 400 stran, a když jsem uvažovala, zda se pustit do dalšího thrilleru, tak mě tohle číslo dost odrazovalo. Na druhou stranu u mě nakonec zvítězila zvědavost, protože jsem musela nutně vědět, zda se autorčina tvorba někam posunula. No a ta obálka byla jen třešničkou na dortu.

Naznačení příběhu je v případě thrillerů hodně obtížné a v případě této knihy to rozhodně nebude lehké, protože autorka zvolila vyprávění z mnoha úhlů pohledů a hned desítku hlavních hrdinů. I přes tohle všechno se o to pokusím. Náš příběh začíná v okamžiku, kdy je v místním rybníku/jezeře nalezena mrtvá Nel Abottová. Nikomu není jasné, zda skočila do vody sama anebo ji někdo shodil. Tato žena po sobě nechala sirotka a to svou jedinou dceru Lenu, o kterou se musí nyní starat Nelina sestra Jules, která je ale pro Lenu absolutně cizí, jelikož se obě sestry moc nemusely. Do toho všeho není nikomu lhostejné, jestli smrt Nel Abottové nemůže nějak souviset s půl rokem starou smrtí Katie, která byla stejně jako Nel nalezena mrtvá v rybníku/jezeře. Katie se před svou smrtí přátelila s Lenou, ale po smrti Katie se Nel a Katieina matka přestaly mít rády, jelikož Katieina matka dávala Nel za vinu smrt své dcery, jelikož se domnívala, že na ni měla Lena negativní vliv. Je její domněnka správná? Co když se Nel opravdu zabila sama, protože psala zvláštní knihu, která pojednávala o tajemné smrti ženy, která zemřela před mnoha lety na stejném a osudném místě. Souvisí tohle všechno nějak dohromady? Co na to detektivové? A co když je tu řada dalších, kteří v městečku před všemi něco tají?

V poslední době čtu spoustu knih, ve kterých je hromada hlavních postav a vy se vždycky leknete. Já se lekám taky, nebojte! Opět jsem byla ale mile překvapená, jak snadno jsem si všechny zapamatovala. Na začátku knihy jsem si během prvních 50 stran udělala rodokmeny a napsala ke každé postavě nejdůležitější heslo. Poté už jsem se v ději plynule orientovala a nic mi nebránilo si četbu užít.

Byť má kniha přes 400 stran a thrillery moc často nečtu, tak jsem se hrozně rychle a snadno začetla. Stránky mi mizely pod rukama a já chtěla dál a dál odhalovat tajemství a rodinné příběhy každého z městečka. Jako v každém správném thrilleru jsem si do poslední stránky nebyla jistá komu věřit a komu ne. Místy by asi kniha zkrátit šla, ale na druhou stranu jsme se hodně seznámili s postavami.

Zajímavostí je forma, jakou jsou psané kapitoly, které vypráví Nelina sestra Jules. Jsou totiž psány tak, jakoby Jules mluvila ke své mrtvé sestře. Je to hodně, opravdu hodně silné vyprávění a vy nakonec pochopíte, proč se obě sestry tak odcizily.

Podtrženo, sečteno, tahle kniha je dle mého názoru mnohem lepší, než "Dívka ve vlaku". Neodhalila jsem konec a příběh mi přišel promyšlený do posledního detailu. Rozhodně mohu doporučit všem, kteří mají rádi detektivky a thrillery, které jsou založeny na spletitých vztazích, tohle je rozhodně to pravé. Jsem hrozně moc vděčná, že jsem knize nakonec dala šanci.

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství "Euromédia", knihu pořídíte ZDE.

P. S. Pokud autorka napíše něco dalšího, tak bez váhání jdu do toho!

 


Komentáře

1 Sára Horáková Sára Horáková | E-mail | Web | 24. srpna 2017 v 22:40 | Reagovat

Páni! Skvělá recenze! Přestože mám tuto knížku už delší dobu doma, tak jsem se k ní pořád ještě nedostala, ale ty jsi mě na ni tak krásně naladila, že se do ní co nevidět pustím :)!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama