Všichni ptáci na nebi – Charlie Jane Anders

1. července 2017 v 20:02 | Penny |  Recenze
Autor: Charlie Jane Anders
Nakladatelství: Host
Počet stran: 330
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 66 %

Nevím, jak to máte třeba vy, ale já občas mám potřebu zkusit ve čtení něco jiného. Abych to přiblížila, jednoduše mě začnou obyčejné knihy s průhlednou zápletkou nudit a potom mám pocit, že už nechci dál číst daný žánr. V tu chvíli hledám a čtu všechny recenze na knihy, které se svým obsahem liší, ku příkladu je jejich děj mixem více žánrů a tím jsou originální a jedinečné. Někdy se výběr povede, jindy zase ne.


Kniha "Všichni ptáci na nebi" je jednou z těch, u kterých když si přečtete anotaci, tak máte pocit, že nic lepšího jste v tu chvíli nemohli najít. Zní zajímavě, ojediněle a napínavě. Konktrétně anotace k této knize vás svádí k myšlence, že bude o magii, stroji času, přátelství a lásce. Zjednodušeně mix scifi, fantasy a trochy romantiky. Těšíte se, jak se do tohoto nového a dosud nepoznaného světa vrhnete, jenže jakmile to uděláte, tak jste zklamaní.

Patricie je dívka, která ve svých 6 letech zjistí, že rozumí zvířatům a má schopnosti, které z ní v budoucnu učiní čarodějku. Lawrence je chlapec, který již od svého dětství miluje vědu a vynálezy. Jeho snem je vytvoření funkčního stroje času, bohužel se mu ale nedostává dostatečné podpory ze strany rodičů. Tito dva na první pohled rozdílní lidé se seznámí při studiu na akademii, kde oba dva neprožívají ty nejlepší časy. Lawrence je často šikanovaný a jeho sen se ne a ne naplnit. Patricie stále sní, že bude moci konečně studovat na škole magie, jenže osud jí stále nepřeje. Přes všechny překážky se z nich stanou nejlepší přátelé, které může rozdělit jen opravdová katastrofa. Přežije jejich přátelství Patriciino studium na škole magie a Lawrencův objev stroje času? A co svět? Má šanci přežít?

Tohle a ještě mnohem více slibuje právě anotace na zadní straně knihy. No nezní to skvěle? Já a mnoho dalších jsme se nechali nalákat a právem jsme čekali něco velkého. Bohužel po první třetině jsme zjistili, že anotace byl jen jakýsi obal a ve skutečnosti je kniha úplně o něčem jiném. Navíc anotace prozradila obsah skoro poloviny knihy, což mě hodně mrzelo. Příběh byl neskutečně pomalý, měla jsem mnohdy pocit, že se v něm nic moc kromě pár dialogů neděje. První zvrat nastal až po třetině knihy a byl odbyt strašně moc rychle. Samotný konec mě bohužel taky moc neuspokojil.

Rozhodně ale nebuďme pouze negativní! V první řadě opět klobouk dolů za grafickou stránku knihy. Obálka je fenomenální! A počkejte, až objevíte tu metaforu, která podle mě zapříčinila to, jak obálka vypadá. Co rozhodně stojí za zmínku je logické rozdělení knihy do knih, které vždy popisují příběh hlavních hrdinů za určité období. Čtenář se tedy nikdy neztratí v ději. Byť se mi nelíbil konec, tak musím přiznat, že akce tam bylo opravdu hodně, kdyby byla trošku rozprostřena i v průběhu knihy, tak bych se nezlobila, ale autorka to jistě takto zamýšlela z důvodu napínavého konce.

Kniha mohla být určitě o mnoho lepší, kdyby se autorce z tohoto mixu žánrů podařilo "vyždímat" trošku víc. Přečtení určitě nelituju, byla to opravdu zajímavá zkušenost a myslím si, že nic podobného už asi v životě číst nebudu. Nejsem si úplně jistá, komu bych knihu doporučila, jelikož je tak jedinečná, že někomu sednout může a někomu zase ne.

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství "Host", na knihu se určitě podívejte ZDE.

P. S. Po přečtení knihy mám rozhodně chuť mít magické schopnosti!

 


Komentáře

1 Simona Simona | Web | 2. července 2017 v 13:21 | Reagovat

Skvělá a objektivní recenze, ovšem ta kniha by mě neoslovila...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama