NeObyčejní – V. E. Schwab

10. července 2017 v 20:44 | Penny |  Recenze
Autor: V. E. Schwab
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 368
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 95 %

Letošní rok je rokem, kdy jsem objevila talent spisovatelky píšící pod pseudonymem V. E. Schwab nebo Victoria Schwab (žánr YA). Netuším, jak to udělala, ale mé srdce si získala první kapitolou první knihy, kterou jsem od ní letos četla. Kniha "NeObyčejní", o které tu bude dnes řeč, je již třetím příběhem, který mě od této autorky zasáhl a já vám všem chci od srdce říct proč a jak!


"Neobyčejní" jsou jediným románem, který je samostatný, tedy nemá pokračování a není součástí žádné série. V tuto chvíli má autorka uzavřenou YA sérii nesoucí název "Archiv", poté uzavřela fantasy trilogii "Temnější tváře magie" a nyní už je uzavřená i duologie "Monstra Verity". Na spoustu českých vydání se čeká, ale už teď vám můžu říct, že každá její série je pecka a v zahraničí je všemi milována.

Na začátek bych vám ráda představila hlavní hrdiny této skvělé knihy. Prvním z nich je Victor a druhým je Eli. Oba dva se setkají 10 let před tím, než se odehraje náš příběh, při studiích na škole. Stanou se z nich přátelé, kteří se nebojí tomu druhému svěřovat. V rámci studii píší práce a k nim si musí vymyslet téma. Eli má téma jasné, bude se snažit dokázat, že existují NO. Co je NO? NO jsou neobyčejní. Lidé, kteří mají různé nadpřirozené schopnosti. Například dokáží oživit mrtvé nebo zahojit rány. Eli si je jistý, že existují, nicméně je velice obtížné to dokázat a to z toho důvodu, že aby se člověk stal neobyčejným, tak musí nejprve zemřít. No jo, ale nesmí zemřít jen tak. Musí prožít bolestivou smrt plnou strachu a ani poté nemá jistotu, že vše vyjde.

Zároveň sledujete jejich příběh 10 poté, co Eli psal svou práci. Dnes je Victor propuštěn z věznice a s sebou má zvláštní dívku. Jde mu jen o jediné, najít Eliho a zabít ho. Jenže zabít Eliho není vůbec jednoduché. Proč, si asi domyslíte. To, proč se Victor dostal do vězení nebo jak dopadla Eliho práce vám samozřejmě neřeknu, to si jednoduše musíte přečíst. Budete čubrnět, protože to, co se v knize stane, no nic už mlčím, no spoilers.

Když vezmeme v potaz, že tento příběh byl autorčinou prvotinou, tak jednoduše klobouk dolů! Já ještě nečetla samostatný scifi příběh, který by byl tak moc naplněný akcí od začátku až do konce. Určitě se nebojte, že byste děj mohli odhadnout nebo předvídat, co se v něm stane. Tohle opravdu není prvoplánová kniha! Tady je vše promyšleno do posledního detailu a nic není předem jasné!

Co se týče postav, tak je to složitější. Oba dva hrdinové, jak Victor tak Eli, jsou charismatičtí a zásadoví. Rozhodně jsou tvrdohlaví a jdou si za svým, ať to stojí, co to stojí. Na druhou stranu už jsem vám řekla, že Victor byl ve vězení a zároveň je vám jasné, že Eli taky nebude žádné zlatíčko. Prostě budete pořád plavat mezi oběma a nebudete vědět, komu držet palce. Jak jsem dopadla já? Já už je pak nedržela ani jednomu a užívala si hromadu akce :D.

Pokud vám tohle nestačí, abyste si knihu přečetli, tak jste asi divní. Věřte mi, že pokud jste fanoušci scifi a nadpřirozených jevů, tak je tahle kniha opravdu pro vás. Já sama jsem ji přečetla se zatajeným dechem za 2 dny! A to jsem cestovala a nastupovala do práce. Vážně na nic nečekejte!

Za poskytnutí recenzního výtisku moc moc děkuji nakladatelství "Argo", knihu najdete ZDE.

P. S. Jako nechápu, jak to, že je to samostatný příběh, když má otevřený konec? No chápete to?


 


Komentáře

1 Aires Aires | Web | 11. července 2017 v 20:35 | Reagovat

Moc pěkná recenze :) Autorku mám ráda, takže se chystám i na tuhle její knihu :) Snad mě také nadchne :)

2 rachel roo rachel roo | Web | 12. července 2017 v 0:23 | Reagovat

Tohle jsem si chhtela tak straanse strasne mocc precist :'( ale no viis proc nemuzu :'( zavidim :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama