Geek girl – Holly Smale

25. července 2017 v 21:38 | Penny |  Recenze
Autor: Holly Smale
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 285
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 48 %

Velké knižní čtvrtky u nás jsou velkou událostí, probíhají vždy na jaře a na podzim a vyjde v nich 15 nových titulů v jeden jediný den! To zní super, že? Jenže asi mezi námi není nikdo, kdo by zvládl přečíst všech oněch zmíněných 15 knih a prostě a jednoduše mu nějaká z nich musí utéct. Mně utekla tato, "Geek girl". Upřímně? Možná mi klidně utéct mohla...


Tato kniha je v zahraničí prakticky fenoménem, má tisíce fanoušků a každý z nich miluje hlavní hrdinku. To, že u nás je tato kniha v pozadí je spíše záhadou. Vyšla na knižní čtvrtek, takže vetší propagace už snad ani nebyla možná, nicméně já sama nejsem zastánce obálky, takže je možné, že tolik lidí prostě neoslovila, ale těžko říct, každý je jiný.

Harriet Mannersová je geek. Že nevíte, kdo nebo co je geek? Zde je mé vysvětlení. Geek je označení pro člověka, který je velice a možná až přehnaně chytrý a každý to o něm ví, zároveň je nemoderní, čili takzvaně uncool. Když tyto vlastnosti smícháte, tak z nich vznikne člověk bez kamarádů, žijící v paralelním vědeckém světě. No a přesně takový typ člověka je Harriet. Ale abyste si nemysleli, zase tak špatně na tom Harriet není, má sice jen jednu kamarádku, ale za to velice věrnou, Nat. Co ale Harriet bolí nejvíce je smrt její maminky, tu ale nyní skvěle zastupuje otcova nová přítelkyně, kterou má Harriet i celkem ráda. Jak se ale vyrovná s tím, že si ji její táta chce vzít? Harriet je ze všech těch událostí mimo a ve škole je tvořitelem jednoho trapasu za druhým. Vysmívá se jí čím dál tím více lidí a Harriet cítí potřebu s tím vším něco udělat. Co když je cestou z toho všeho ven návštěva modelingové agentury, která nabírá mladé a krásné slečny? Co ovšem Harriet neví je fakt, že místo je jen jedno a opravdu hodně o něj usiluje Nat. Jak tohle všechno asi dopadne?

V první řadě vás musím upozornit, že se jedná o první díl celkem asi šestidílné série, takže kdo si myslel stejně jako já, že je to samostatný román, tak se hodně spletl :D. Byť náznak děje nezní vůbec špatně, tak jsem nucena konstatovat, že takto slabou YA jsme už dlouho nečetla. Rozhodně se ale nelekejte, je to totiž tím, že nejsem cílová věková skupina, pro kterou je série určena. Hlavní hrdinka Harriet v knize vstupuje do puberty a mně je 21, asi už se tedy není čemu divit.

Teď tedy troška kritiky. Celý příběh je neskutečně naivní, hlavní hrdinka je trošku rozmazlená, ale všichni v jejím okolí jí to tolerují a co víc, ještě jí ustupují. Věci, které se jí daří, jí padají samy do klína a ona pro ně nemusí ani nic dělat. No a ty náhody, které padají z nebe? Jednoduše, čeho je moc, toho je příliš a na mě toho rozhodně bylo dost.

Na samotném příběhu jsem ale nalezla i pozitiva. Je neskutečně milý a roztomilý, někdy je vám Harriet až líto. V určitých pasážích jsem se jejím trapasům taky smála, takže pobavení je určitě zaručené. Navíc je kniha psána v krátkých kapitolách, takže se lehce čte.

Kdyby mi bylo 15, tak knihu hodnotím jinak, takhle si rozhodně nejsem vůbec jistá, jestli chci další díl, byť jsem byla upozorněna, že v průběhu dalších knih hlavní hrdinka dospívá. Vy se ale nenechte odradit! Pokud jste mladší než já a hledáte něco fajn a milého na dovolenou k moři, tak rozhodně neváhejte.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství "Argo", na knihu můžete mrknout ZDE.

P. S. Druhý díl už je taktéž k dostání v našich knihkupectvích a má hezčí obálku.

 


Komentáře

1 Eva Eva | 22. listopadu 2017 v 17:07 | Reagovat

Viem, že komentujem trošku neskoro, ale čo narobím :D So všetkým s tebou plne súhlasím. Som síce vo veku, kedy by sa mi kniha mohla páčiť, ale pre mňa to bol obyčajný dievčenský román s naivnou hrdinkou, ktorej sa prekvapivo vždy zadarí a pokaždé uspeje. Koniec mi prišiel narýchlo napísaný a vôbec ma nenalákal na ostatné diely.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama