Chlapec v pruhovaném pyžamu – John Boyne

3. července 2017 v 22:26 | Penny |  Recenze
Autor: John Boyne
Nakladatelství: Slovart
Počet stran: 164
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 92 %

Už jsem v pár předchozích článcích zmiňovala, že mám zhruba jednou do měsíce chuť přečíst si knihu s tématikou druhé světové války. Vždy ráda prožiju nový, silný a bolestivý příběh, který je podložen skutečnými událostmi. Jednoduše mi otevře oči a já potom všechno okolo mě vnímám trošku jinak. Dnes jsem si pro vás připravila recenzi na podle mě jednu z nejlepších knih z této doby, recenzi na příběh, který doufám nebude nikdy zapomenut.


John Boyne je opravdu velký PAN spisovatel, ve své tvorbě se zabíhá hned několika tématy. Já se musím přiznat, že vyhledávám jen ty příběhy, které jsou z druhé světové války. Jsou to příběhy psané s lehkostí a nadhledem, které jsou sice určeny primárně mladšímu publiku, nicméně mám opravdu pocit, že nikdo na knihy tohoto autora nebude moc starý.

V tomto příběhu se setkáte s malým chlapcem jménem Bruno, který žije se svými rodiči a starší sestrou v Berlíně během války. Svět se pro něj díky válce moc nezměnil, jelikož spoustě věcem ještě nerozumí. Čemu ale bohužel rozuměl, až moc dobře byla informace o tom, že se celá rodina bude muset z Berlína stěhovat. Brunův otec totiž získal skvělou nabídku na novou a lépe placenou práci pro Říši. To, co ale Bruno na rozdíl od čtenáře neví, je fakt, že práce kterou jeho otec bude vykonávat, není nic jiného, než velitel koncentračního táboru. Bruno takto během několika dní přijde o přátele, pokojíček i zázemí na hraní. Je uvězněn v domě, který není ničím zajímavý a navíc ani nechodí do školy, místo toho mají domácího učitele, který jemu i jeho sestře ukazuje jen fotky nějakého Vůdce. Bruno se nudí a tak se jednoho dne vydá k ostnatému plotu, za kterým na něj čeká nové dobrodružství. Konečně totiž potká nového a skvělého kamaráda. Jeho jméno je Šmuel a má na sobě zvláštní pruhované pyžamo. Bruno sice ničemu z toho nerozumí, ale je mu to jedno, jediné co chce, je věrný přítel a toho si hodlá udržet ta každou cenu!

Celá kniha je psána z dětského pohledu. Z pohledu naivního chlapce, který opravdu netuší, co se ve světě a kolem něj děje a jaké to může mít následky. Právě z tohoto důvodu má kniha obrovskou sílu, jelikož právě děti byly těmi, kteří za války svým způsobem trpěli nejvíce, stejně jako náš nepochopený Bruno.

To, co na knize oceňuji je nenápadná vlna gradace, která se stupňuje, aniž by o tom čtenář měl tušení. Jednoduše čtete, kroutíte hlavou a říkáte si, kam to všechno asi povede. No a nakonec budete koukat s otevřenou pusou a nebudete schopní pěknou chvíli cokoli říct.

Ještě bych ještě ráda zmínila velice povedenou filmovou adaptaci. Neříkám, že je lepší než kniha, ale rozhodně stojí za zhlédnutí. Určitě vás zasáhne stejně jako kniha, jelikož herci odvedli opravdu brilantní a věruhodný výkon.

Jedná se o druhé vydání tohoto příběhu, jelikož to první bylo beznadějně vyprodáno. Jsem hrozně moc vděčná, že u nás byla tato kniha vydána znovu. Jedná se o autorovu první knihu, která se svým dějem zasazuje do tohoto příšerného období. V současnosti je u nás k dostání i jeho nový příběh nesoucí název "Chlapec na vrcholu hory", můj názor si můžete přečíst v recenzi ZDE. Samotný autor sice nedokázal říct, který z těchto dvou příběhů je lepší, nicméně přiznal, že z literárního a spisovatelského hlediska je pro něj vítězem román novější, jelikož je v něm vypsanější. Já osobně mám radši právě "Chlapce v pruhovaném pyžamu", nevím sice přesně proč, ale nějak na mě zapůsobil víc. Možná to bude tím, že jsem ho četla už několikrát a v různém věku.

Myslím si, že jsem vám obě autorovy knihy z druhé světové války doporučila natolik, že jim dáte šanci. Můžete je číst vy, vaši rodiče i vaše děti. Jednoduše zasáhnou každého.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství "Slovart", na knihu se mrkněte ZDE.

P. S. Kapesníky jsou při četbě naprostou nutností.

 


Komentáře

1 Simona Simona | Web | 4. července 2017 v 9:10 | Reagovat

Já knihu nečetla, ale film byl pecka!

2 Perla Perla | Web | 5. července 2017 v 22:02 | Reagovat

Na túto knihu vyčkávam už veľmi dlho, no stále siahnem po inej, tak snáď to čím skôr napravím. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama