Caraval – Stephanie Garber

23. července 2017 v 22:45 | Penny |  Recenze
Autor: Stephanie Garber
Nakladatelství: Hodder & Stoughton
Počet stran: 416
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 83 %

Zhruba v únoru a v březnu letošního roku podle mě neexistoval nikdo v knižní komunitě, kdo by neslyšel o "Caravalu". O knize, která boří žebříčky prodeje, je součástí owlcratu i fairylootu a každý si ji jednoduše musí přečíst. Abych byla upřímná, znělo mi to jako propagace "Bábovek" u nás, prostě kniha pro všechny. Přesně z tohoto důvodu jsem si řekla NE, tohle číst nebudu, nejdu s davem a nenechám se smést. Jak vidíte, někde se prostě stala chyba…


Teď by stálo za to vysvětlit, kde se sakra stala chyba a omluvit se všem za to, že jsem knihu podcenila, jelikož jak můžete vidět z mého hodnocení, tak jsem se sekla o hodně. Nikdy bych si tuto knihu nepřečetla, kdybych nesledovala YT a unboxingy. Po zhlédnutí pár videí mě začala kniha štvát, protože každý četl její anotaci a mě nudila. Pak jsem ale uviděla unboxing fairylootu, měsíčního balíčku, ve kterém je vždy nová anglická kniha s britskou verzí obálky a pár knižních blbinek. A přesně ona britská obálka bylo to, co mě dostalo. Britská obálka je totiž oproti té americké asi milionkrát krásnější a propracovanější. Kdo mě zná tak ví, že miluju zlatou a té je na této obálce fakt dost. To, co je ale nejvíc "cool" na této obálce je fakt, že pod přebalem můžete získat jednu z 5 variant. Existuje růže, šaty, hodiny nebo třeba cirkus. Po dokoukání videa jsem si řekla, ok, ten cirkus bych brala. No a jednoho dne jsem na tuto verzi "Caravalu" s touto obálkou narazila v Luxoru a hádejte co, byla tam jedna s cirkusem pod přebalem! To byl přece osud!

Tak jo, tahle historka už vás asi moc nebaví, takže pojďme na samotný příběh. Caraval je týden dlouhá akce, která se koná jednou ročně pokaždé na jiném místě. Co je na ní úžasné je to, že nikdo neví, co se v ní děje. Výjimečný je i fakt, že publikum se na této akci podílí a nikdo nikdy neviděl mistra Legenda, tvůrce a vedoucího celé této atrakce. Naše hlavní hrdinka Scarlett spolu se svou mladší sestrou Tellou již od svého dětství touží po jediném, po účasti v Caravalu. Aby Scarlett zvýšila své šance, tak psala celkem 7 let mistru Legendovi dopisy, ve kterých ho prosila o účast. Pozvánka nakonec opravdu dorazí, ale bohužel v tu nejméně vhodnou dobu, když je Scarlett zasnoubená. Co by to ale byl za příběh bez účasti hlavní hrdinky v Caravalu?! Scarlett nakonec se svou sestrou a kamarádem přes zákaz svého otce prchá z ostrova, na kterém žila celý život do Caravalu. Scarlett ale může v Caravalu strávit jen jeden den, aby stihla svou svatbu. To ale nebude vůbec jednoduché, protože hned první den se Tella ztratí a Scarlett má opravdu málo času na to, aby ji našla a zachránila. Je totiž obecně známé, že co z Caravalu po konci show neodejde, v ní zůstane uvězněno navždy.

Musím vám říct, že jsem už hodně dlouho takhle originální knihu s tak originálním námětem nečetla. Příběh má vše, co by od něj mohl čtenář očekávat, vztahy, romantiku, magii, napětí, akci a rozhodně velké a nečekané zvraty! Navíc je kniha psaná krásným jazykem, radost číst (knihu jsem četla v angličtině).

Drobnou mouchu bychom ale v knize našli a tou je začátek. Bože můj, ten byl tak hrozně pomalý! Prvních 100 stran se prakticky nic nedělo, stále jim účast v Caravalu otec zakazovat a ani po čtvrtině knihy v něm ještě naše hlavní hrdinky nebyly. Má rada je jasná, prokousejte se tím začátkem a pak si užijte zbytek. Ta tajuplnost a magičnost z příběhu přímo sálá!

Na konci zjistíte, že se musí jednat o první díl série. Skutečně tomu tak je, nevím sice kdy, ale druhý díl by měl určitě vyjít a nástin na poslední straně vypadá hodně lákavě, takže jakmile vyjde pokračovaní, tak po něm hned sahám. Sice bych někdy hlavní hrdince za její chování dala pár facek, ale ta romantická linka je pecka, takže budiž jí odpuštěno, ámen.

Pokud vyhledáváte YA žánr a magii, tak tohle bude kniha s ideální kombinací pro vás. Dostanete mix těchto žánrů v té nejlepší možné podobě. Kniha je samozřejmě k dostání i na našem knižním trhu, takže i ti z vás, kteří si na angličtinu netroufají, se už nemají na co vymlouvat. Já si čtení prostě hodně užila.

P. S. Sem tam padlo i obrovské WTF a otevřená pusa a slzy v očích mi zůstaly i 10 stran poté.

 


Komentáře

1 Aires Aires | Web | 24. července 2017 v 20:55 | Reagovat

Výborná recenze :) Parádně jsi mě nalákala :) Taky mě občas reklama a to, že knihu čte každý, odradí od přečtení :) Přesně proto jsem dlouho váhala  přečtením Selekce a Vampýrské akademie a moc se spletla :) Obě série byly výborné :)
Na Caraval se také chystám, doufám, že se mi bude líbit stejně jako tobě :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama