U limonády s Alenou Mornštajnovou aneb čtvrté setkání Kubova bookclubu

11. června 2017 v 16:01 | Penny |  Reporty
Měsíc je zase fuč (nevím, jak je to možný:D) a tím pádem je čas na další report, který je tentokrát už ze čtvrtého setkání Kubova bookclubu! Musím se pochválit, jelikož ho nepíšu až s tak velkým zpožděním, jako tomu bylo u reportů předchozích. Nebudu zdržovat, protože toto setkání pro mě bylo jednoduše výjimečné!


Pro ty z vás, kteří ještě nezaregistrovali tuto mou už celkem pravidelnou měsíční rubriku, která podává info z každého setkání booclubu, tak vás teda rychle uvedu. Bookclub pořádá Kuba z @bookscalling, jedná se setkání, které probíhá jednou měsíčně v pražské kavárně s českým spisovatelem, kterého Kuba pozve. Na tomto setkání s daným autorem debatujeme o jeho nové knize.

V květnu jsme se už skoro tradičně sešli v pražské kavárně "Smetana Q", kterou najdete poblíž Národního divadla. No a kdo že byl tentokrát hostem? Tramtadadáááá… Byla to Alena Mornštajnová! Autorka, od které jsem letos přečetla už dvě z jejích tří knih a která se ihned stala jednou z mých nejoblíbenějších současných českých spisovatelek.

Před zhruba měsícem vyšla Aleně Mornštajnové nová kniha s názvem "Hana", recenzi najdete ZDE. Prosím věřte mi, že pokud jste ji ještě nečetli, tak si ji nutně přečíst musíte! Opravdu neznám nikoho, komu by se tato kniha nelíbila.


Průběh setkání se od ostatních trošičku lišil, jelikož polovinu času mluvila samotná autorka a až poté jsme pokládali otázky my. Z toho tedy vyplývá, že vám tu dnes přetlumočím, co jsme se na setkání dozvěděli ne prostřednictvím otázek, ale tak nějak celkově. (Zní to divně, no nic :D.)

Hned na úvod nám Alena Mornštajnová řekla několik vět o sobě. Zjistili jsme, jaké měla v mládí sny, jakou školu vystudovala a co ji k ní dovedlo. Následovaly informace o rodině a jejích překladatelských začátcích. Poté nám řekla, že o psaní velmi snila, nicméně ji rodina brala hodně času a tak svou prvotinu "Slepou mapu" psala 8 až 10 let! Což je opravdu dlouhá doba…

Psávala nejvíce o prázdninách, kdy neučila a tolik nepřekládala. Když knihu konečně dopsala, tak se zeptala své dcery, která vystudovala knihovnictví, kam by ji měla poslat. Dcera prý řekla, třeba do "Hostu". Autorka nám řekla, že kdyby tehdy věděla, jak dobré knihy "Host" vydává, tak by si nikdy netroufla k nim svou knihu poslat. Zhruba rok po odeslání knihy se nic nedělo, ale poté jí přišel email, že by rádi knihu vydali. Měla z toho ohromnou radost. Když vyšla "Slepá mapa", tak už Alena psala "Hotýlek".

Samozřejmě jsme se dozvěděli i pár zajímavostí, díky kterým vznikla její nejnovější kniha "Hana". Například jsem nevěděla, že původně měla být kniha pouze o oné epidemii, nikoli o druhé světové válce. Pro toto téma se rozhodla díky konkrétní fotografii, kterou si můžete vyhledat na autorčině facebookové stránce. Veškeré informace, které v knize použila, čerpala z archívu a ověřených zdrojů.

Nakonec jsme se zeptali, proč se kniha jmenuje pouze "Hana", když v příběhu je i druhá hlavní postava a to holčička Mira. Na to nám autorka odpověděla, "Ale vždyť Mira tam je.". To jsem se divila a absolutně jsem nechápala kde. A teď přijde ta nejlepší část, na obálce jsou kolem věnečku 4 věty, když se podíváte na začáteční písmena těchto vět a půjdete po směru hodinových ručiček, tak objevíte jméno Mira! To je prostě geniální!

Co se týče osobnosti autorky, tak jsem zklamaná rozhodně nebyla. Alena Mornštajnová je velice sympatická a sebevědomá žena, ze které sálá odhodlání a energie. Ochotně nám knihy podepsala a se všemi se vyfotila.


Chtěla bych tímto poděkovat opět Kubovi z @bookscalling, za organizaci tohoto setkání. Chtěla jsem autorku poznat hned po přečtení první poloviny knihy. Opravdu děkuju za skvělý zážitek! Příští měsíc bude hostem Adam Chromý, autor knihy "Rekviem za Pluto", report samozřejmě bude!

 


Komentáře

1 Danča Danča | Web | 12. června 2017 v 10:23 | Reagovat

Výtečná akce, soudím podle reportu. Takové aktivity jsou perfektní....

2 Infinity Infinity | Web | 12. června 2017 v 11:25 | Reagovat

Byla to úplně úžasná akce a moc se těším na další! :-)
Alena Mornštajnová si mě naprosto získala, je to výjimečná žena! Hana byla nejlepší kniha, jakou jsem poslední dobou četla.

3 Moomin Moomin | Web | 17. června 2017 v 21:40 | Reagovat

Skvělý report! ^^ já bych si Hanu chtěla moc přečíst. Kniha se i jmenuje stejně, jako já. :) A to jak to vymyslela se jménem Mira na obálce je fakt dobré! Mě by to nenapadlo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama