Ke dnu – Anna Bolavá

13. června 2017 v 20:47 | Penny |  Recenze
Autor: Anna Bolavá
Nakladatelství: Odeon
Počet stran: 288
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 83 %

Jsem přesvědčena, že velká část z vás sleduje ocenění "Magnesia Litera". Pokud tomu tak je, tak si jistě pamatujete, kdo loni získal cenu za nejlepší prózu. Cenu si tehdy odnesla Anna Bolavá za román "Do tmy", který se mi právě díky tomuto ocenění dostal do rukou. Po přečtení jsem byla očarovaná, až skoro omámena. Styl, kterým autorka příběh vyprávěla, byl neskutečně překrásný a svým způsobem zvláštní. Proto když jsem se dozvěděla, že má autorce vyjít volné pokračování románu "Do tmy", tak jsem skoro odpočítávala dny. Stálo to za to?


První věc, ze které jsem nadšená, je obálka. Nakladatelství "Odeon" je totiž tak skvělé, že zachovalo styl i design knihy, takže "Do tmy" se svou sestrou "Ke dnu" dokonale ladí! Pokud budete mít možnost, tak si v obchodě z knihy sundejte přebal, pod ním totiž najdete nádherné vyobrazení něčeho, co vypadá jako kořeny, ale každý si pod tím může představit vlastně cokoli. Prostě kniha je krásná jak s obálkou, tak bez ní, tak i vevnitř.

Kniha vypráví hned několik příběhů, které se dějí v jedné malé vesnici (možná městečku). Hned na začátku toho všeho je v místní bažině nalezena mrtvola Heleny Divišové, která se nachází už spíše v polo rozloženém stavu. V tu samou chvíli na druhé straně města odteče plodová voda Milušce Bartákové, která se marně snaží dovolat svému milenci a otci dítěte, Marku Divišovi, ten jí ale telefon nezvedne, protože se právě sklání se svou tchýní nad mrtvolou své ženy. Miluška nemá jinou možnost, než se spolehnout na svého bratra, který ji musí do porodnice zavést. Na jejich cestě ale havaruje kamion s drůbeží, díky které Milada Vávrová nemá celou noční v práci co dělat a díky které není schopna Miluška dojet do porodnice včas. Co ale dělá po celou tu dobu doma Anička Vávrová, když je máma v práci? Je nějaká šance, že by Miluška mohla dojet do porodnice včas? A kde je vlastně její matka? Co na místě činu zjistí novinář Petr Málek? Co ve skutečnosti viděl jediný svědek Josef Uhlíř? Kdo může za smrt Heleny Divišové? Je to snad její manžel? Nebo někdo úplně jiný…

Já vím, já vím… teď jste zmatení, protože vidíte spoustu postav, ale věřte mi, že tato kniha není jednou z těch, kde by vám spousta příběhů a úhlů pohledu vadila. Je tomu přímo naopak, vše do sebe poté skvěle zapadne a vy budete tleskat! Má jediná rada tedy zní. Vemte si kus papíru, vypište si během prvních 20 stran všechny postavy včetně informací a potom si už jen užijte skvělou knihu, kterou budete mít v ruce.

Detektivní linky se rozhodně nebojte, já rozhodně nejsem jeden z těch, kdo by je vyhledával, ale v této knize tvoří jen další zápletku, která je opravdu nutná pro dokonalé finále. Nakonec jsem za ni byla opravdu ráda.

To, co ale dělá tuto knihu překrásnou, není obálka, ani příběh jako takový, je to totiž jazyk. Jsem tak hrozně moc vděčná, že si autorka zachovala vysokou úroveň, kterou předvedla ve své první knize. Jedná se o krásný jazyk, který je radost číst. Při čtení se budete usmívat a žasnout nad větami, které autorka použila. Opravdu krása!

Celkově se od knihy nejde odtrhnout, jelikož autorka umí skvěle držet napětí. Jakmile skončí jedna kapitola otevřeně, tak následuje část příběhu jiné postavy, takže abyste zjistili, co se stalo té první tak čtete pořád dál a dál. Nicméně i přes skvělé vystavěný děj jsem byla nucená si dělat při čtení přestávky, jelikož je příběh psaný celkem těžkou, byť překrásnou, češtinou, kterou jste nuceni plně vnímat pro celkový požitek.

I když jsem výše zmínila fakt, že se jedná o volné pokračování autorčiny předchozí knihy, tak vám mohu slíbit, že nebudete o nic ochuzeni, pokud budete číst rovnou knihu "Ke dnu", protože já osobně jsem moc velké návaznosti neviděla.

Pokud bych měla vybrat vítěze pomyslného duelu mezi knihou "Do tmy" a knihou "Ke dnu", tak bych nejspíše zvolila "Do tmy", a to z toho důvodu, že v této knize je pouze jedna hlavní hrdinka a já si k ní během četby vytvořila silný vztah. Neberte to ale špatně, obě knihy jsou kvalitní a skvělé. Za mě tedy rozhodně doporučuju!

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství "Euromedia", knihu můžete pořídit ZDE.

Určitě mi napište, pokud jste od této spisovatelky něco četli a jak se vám to líbilo.

P. S. Jen se připravte na trošku nechutné a silné scény z drůbežárny. (Není jich ale nijak moc.)

 


Komentáře

1 Silvi Silvi | Web | 13. června 2017 v 20:55 | Reagovat

Na mojom blogu práve prebieha GIVEAWAY, v ktorej môžeš vyhrať krásne hodinky! Ak budeš mať záujem tu je link: http://silvi-lu.blogspot.sk/2017/05/giveaway-sutaz-o-krasne-minimalisticke.html  ♥ :)

2 Veronika Veronika | Web | 14. června 2017 v 10:25 | Reagovat

Od Anny Bolavé jsem nakousla její knihu Do tmy a musím říci, je to hodně zvláštní. Ten styl mi až tak úplně nesedl, ale je to hodně sugestivní...

3 Bětka Bětka | Web | 14. června 2017 v 12:26 | Reagovat

Jen doplním, že Řečice jsou skutečně město (resp. maloměsto), Anna Bolavá uvedla, že vesnice nezná :) A podle mě ten papír ani není potřeba, zas tolik těch postav není a vztahy mi taky nijak extra složité nepřišly.
Každopádně já hlasuju pro Ke dnu, fakt jsem se nemohla odtrhnout, přečteno za jeden den :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama