Chlapec na vrcholu hory – John Boyne

4. června 2017 v 0:08 | Penny |  Recenze
Autor: John Boyne
Nakladatelství: Slovart
Počet stran: 240
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 83 %

Nevím, jestli jsem to v nějaké své předchozí recenzi nebo článku zmiňovala, ale mezi mé oblíbené příběhy patří mnohdy ty, které jsou svým dějem zasazeny do období druhé světové války. Ptáte se proč? Já se jednoduše domnívám, že to bylo tak důležité a neskutečně kruté období našich dějin, že by se na něj nemělo zapomínat a že bychom si ho měli připomínat, jak jen často to jde. Proto žádný takovýto příběh není zbytečný!


John Boyne je irský spisovatel, který se proslavil po celém světě hned několika svými tituly. Ve svých knihách se nevěnuje pouze druhé světové válce, ale hned několika dalším tématům. Já jsem ale doposud vyhledávala jen ty knihy s válečnou tématikou. Poprvé jsem se s tímto autorem setkala před zhruba 7 lety, kdy jsem četla jeho knihu "Chlapec v pruhovaném pyžamu", která na mě neskutečně zapůsobila. Recenze bude snad brzy. Jakmile jsem tedy zjistila, že vyjde jeho druhá, nová kniha, která se opět odehrává v druhé světové válce, tak jsem neměla nad čím váhat. Potřebovala jsem ji. A to hned!

Hlavním hrdinou knihy "Chlapec na vrcholu hory" je malý kluk jménem Pierrot, který žije ve Francii se svou maminkou a tatínkem. Bohužel mu alkohol vezme jeho tátu a těžká nemoc i jeho mámu. Poté je nuceně převezen do dětského domova, kde panují né úplně příznivé životní podmínky. Co ale osud nechtěl, po pár týdnem do domova přijde dopis od Pierrotovy vlastní tety, která si ho chce vzít do péče, na což má samozřejmě právo. Ne vše je ale tak růžové jak se na první pohled může zdát. Pierrot se těší, že se přestěhuje do Rakouska, kde jeho teta žije, co ale neví je přesné místo, kam vlastně jede. Ve skutečnosti se totiž stěhuje do letního sídla samotného vůdce Adolfa Hitlera, na Berghof, kde jeho teta pracuje jako služebná.

Tato kniha vypráví svým způsobem dva příběhy. Tím prvním je samotný Pierrotův život a tím druhým jsou myšlenky a jejich vývoj a jejich změny. Nebudeme si tu lhát, Adolf Hitler byl velice manipulovatelně schopný člověk, který dokázal především snadno poplést nejednu dětskou hlavičku. Příběh je to tedy krutý, ale nesmírně pravdivý.

Knihy Johna Boyna, které se odehrávají v druhé světové válce jsou určeny spíše mladému a dospívajícímu čtenáři. Já jsem ale jeho knihami nesmírně okouzlena a myslím si, že nikdo není nikdy dost starý na takovéto příběhy.

Co se týče naší hlavní postavy, tak abych pravdu řekla, mám k ní velice rozporuplný vztah. V určitých momentech mi bylo Pierrota líto, ale v jiných mi bylo líto jeho tety, která v určitých situacích neměla bohužel žádnou moc.

Budete plakat, budete se cítit osaměle a budete nad vším velmi přemýšlet. Není to obyčejný příběh, na který jen tak zapomenete, tohle byl život a takový prostě byl.

Pokud bych si měla vybrat, tak je mi bližší autorova předchozí kniha "Chlapec v pruhovaném pyžamu", a to proto, protože v ní jsem více soucítila s hlavním hrdinou a nesmírně mi na něm záleželo. Pokud mám ale vybrat z těchto dvou knih tu, která je lépe napsána, tak je to tato, protože jde jednoduše vidět, jak se autor za ty roky vypsal a kniha má větší spád.

Proto vám všem tuto knihu vřele doporučuji. Vlastně ji nedoporučuji jen vám, ale i všem ostatním, které znáte. Nenechme dopustit, aby se na tuto dobu zapomnělo. Čtěme tyto knihy!

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství "Slovart", knihu pořídíte ZDE.

P. S. Pokud jste knihu četli, tak mi určitě dejte vědět, jak na vás zapůsobila.

 


Komentáře

1 Luc Luc | 25. června 2017 v 21:24 | Reagovat

Tak od tohoto autora jsem nic nečetla. Vím, jak je strašně důležité nezapomenout na události minulé, ale nejsem si jistá, zda bych zvládla o nich číst. Musím ale přiznat, že na mne zapůsobilo, o čem dílo je.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama