Závěje - Marit Reiersgård

4. května 2017 v 23:30 | Penny |  Recenze
Nakladatelství: Kniha Zlín
Počet stran: 360
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 72 %

Vážně jsem si myslela, že k tomuto nikdy nedojde. Nikdy bych nevěřila tomu, že přečtu detektivku za jeden den a budu na ni psát recenzi. Detektivky, thrillery a horory rozhodně nejsou žánry, které bych dobrovolně vyhledávala. Nicméně účast na VIP bookclubu příští týden mě donutila udělat výjimku. Stálo to za to?


Jak už jsem jednou zmiňovala u "Laskonek", tak vždy když dojde k takové změně žánru, tak mám odpovědnou osobu. V tomto případě je to ta samá osoba, jako u již zmíněných "Laskonek". Není to nikdo jiný než Kuba z @bookscalling, který onen VIP bookclub s autorkou "Závějí" organizuje. Říkám vám, že tenhle kluk mě za chvíli donutí číst i esoterii :D.

Teď ale zpět ke knize! Příběh popisuje zmizení malé holčičky jménem Oda, která se jednoho dne ztratí její matce Solveig. Jedná se o malé město, kde se spousta lidí navzájem zná. Solveig si o sobě vždy myslela, že je skvělá matka, obzvlášť nyní, když čeká druhé dítě. Vše se ale sesype v momentě, kdy si přizná, že její vlastní dcera je nezvěstná. Okamžitě se místní policie pustí do vyšetřování, které ale nemá moc velký úspěch. Hlavním podezřelým je Odin vlastní otec, který má od soudu zakázán s Odou styk, Solveig tedy logicky napadne, že ji unesl právě on. Vyšetřování se ale zkomplikuje, když je ve městě nalezena mrtvola mladé ženy v jejím domě. Co když tyto případy spolu souvisí? A co Oda? Bude nakonec nalezena?

Celý příběh je psát hned v několika podobách. V jedné sledujeme život Solveig, včetně jejích myšlenek, dále potom vidíme samotné vyšetřování a v neposlední řadě nakoukneme do mysli i dalších obyvatel města. Přímá řeč není psána pomocí uvozovek, ale pomlček. Sem tam je těžké se orientovat, nicméně mi bylo řečeno, že je tento způsob použit přímo v originále a nakladatelství se rozhodlo jej zanechat. Jsem ráda, že jsem si vyzkoušela přečíst knihu, která je psána touto formou.

Kniha je celá založena na vztazích a samotná zápletka je na nich částečně postavena. Sem tam mi příběh přišel překombinovaný, ale pachatele jsem rozhodně neodhadla. Detektivka to byla rozhodně čtivá a snadná na čtení (částečně i díky dobře zvolenému fontu písma).

Co mi ale vadilo, bylo právě tolik pohledů, kterými byla kniha psána. Opravdu jsem se často ztrácela a musela jsem se vždy vracet pár stran zpět. Navíc má kniha i retrospektivní pohled, takže už toho na mě poté bylo opravdu hodně a vše jsem si musela podrobně psát.

Překvapilo mě, že se nejednalo o nějak "brutální" příběh. Jako já vážně tento žánr nečtu, takže jsem ani nevěděla, co čekat. Nicméně já na brutality nejsem, takže jsem svým způsobem uvítala, že je kniha v sobě neměla.

Přečtení rozhodně nelituju, to opravdu ne. V říjnu by měl vyjít druhý díl, který bude více popisovat život detektiva, který celý případ vyšetřoval, což mě dost láká, ale uvidíme… Pokud máte rádi tento žánr a vyhledáváte příběhy, které v sobě mají vztahové problémy, tak tohle bude pro vás rozhodně to pravé ořechové! Já se nyní už jen mohu těšit na setkání s autorkou, ze kterého se pokusím poté v dohledné době napsat report. Neslibuju kdy, jelikož zkoušky, ale pevně věřím, že bude!

Rozhodně mi napište, pokud jste knihu četli! Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství "Albatros média" a samozřejmě Kubovi. Na knihu se můžete podívat ZDE.

P. S. Asi nebudu moc fanoušek obálky a sníh už jsem teď na fotku fakt nesehnala :D.

 


Komentáře

1 Aires Aires | Web | 6. května 2017 v 15:15 | Reagovat

Skvělá recenze :) Knihu jsem viděla u nás v knihovně a nakonec si ji nepůjčila :) Teď vidím, že to je celkem škoda :)

2 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | Web | 7. května 2017 v 12:23 | Reagovat

Jsem ráda, že sis přečetla nějakou detektivku!! :3 A taky jsem ráda, že se ti docela líbila :) Taky mi vadí, když je kniha vyprávěna z mnoha pohledů. Nějak mě to nebaví :D Každopádně jsem velice uražena, že jsi nesehnala sníh! Co to má jako znamenat?! Velice odfláknutá práce paní fotografko :/ :D
Pěkná recenze :)

3 Luc Luc | 24. května 2017 v 13:15 | Reagovat

Docela mile mě překvapilo, že jsi knihu ohodnotila docela vysoko na to, že ti tento žánr moc nesedí. Každopádně podle tvé recenze mě kniha nenalákala - moc různých vypravěčů, moc vztahů... to od detektivky neočekávám :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama