Brunch s Marit Reiersgård aneb jak se dělá pomalá detektivka

25. května 2017 v 17:56 | Penny |  Reporty
Nedávno jsem na blogu zveřejnila recenzi na mou historicky první přečtenou detektivku. Tento velký experiment měl samozřejmě svůj důvod. Tím důvodem bylo setkání se samotnou autorkou, která dorazila do Prahy v rámci veletrhu "Svět knihy" až z Norska! Mám hroznou radost, že jsem byla mezi vybranými, kteří se mohli s autorkou vidět z blízka a dokonce s ní i posnídat. Teď už je ale čas vám říct, jak skvělé to bylo!


Pěkně popořádku, opět by tohle setkání nevzniklo bez Kuby z @bookscalling (jo, už zase :D), takže velký dík. Brunch se nemohl konat nikde jinde, než v pražské kavárně Smetana Q, která se nachází poblíž Národního divadla a ve které už se pár takto povedených akcí konalo. Celkem bylo pozváno ani ne 15 lidí, kteří v sobotu v půl jedenácté čekali na příchod autorky. Marit Reiersgård přijela do Čech hlavně kvůli její nově vydané knize, detektivce "Závěje". Mou recenzi si můžete přečíst ZDE, ať neztrácíme čas vyprávěním děje. Jediné co o knize zmíním je fakt, že to není žádný krvák, ale taková pomalá detektivka, kde se vše děje tak nějak náhodou.

Marit Reiersgård je neskutečně milá a příjemná paní. Jde si pevně za svým a nebojí se cokoli objasnit. Celý brunch probíhal v angličtině, jelikož my logicky neumíme norsky a Marit neumí česky :D. Mnoho lidí se proto stydělo, ale i tak bych vám ráda přetlumočila pár názorů a myšlenek, které nám autorka předala.

Kde jste vzala námět na detektivku "Závěje"?
Inspirovala ji jedna velice silná sněhová bouře v Norsku. Původně neměla v plánu psát detektivku, měla jen postavy a přemýšlela, co by se mohlo hlavní hrdince Solveig v jejím životě přihodit.

Z jakého důvodu jste zvolila příběh, ve kterém se objevuje tolik různých vypravěčů?
Chtěla, aby se čtenáři vcítili do každé postavy a pochopili její chování, ale samozřejmě chápe, že to někomu (třeba mně) přišlo ze začátku zmatečné.

Druhý díl této série u nás vychází na podzim, kolik knih bude celkem v této sérii? Kolik jich plánujete?
V Norsku zatím vyšly 3, ale autorka má dopsaný už i čtvrtý díl. Plánuje v sérii pokračovat, dokud bude mít inspiraci, kterou zatím má.

Kdy se věnujete psaní?
Každý den si jednoduše sedne k počítači a čeká na nápad nebo námět.

Z jakého konce jste vymyslela příběh?
Vymyslela si vraha a poté stavěla na postavách zbytek příběhu.

Samozřejmě nám potom Marit vysvětlovala i samotný konec, ale vyhnu se spoilerům samozřejmě. Následně jsme se s Marit bavili i o životě v Norsku, jejích snech apod.. Poté nám knihy podepsala a se všemi se vyfotila. Její povídání bylo tak skvělé, že už teď se nemůžu dočkat druhého dílu této série, byť to není žánr, který bych vyhledávala.

Už jsem zmiňovala, že to byl brunch, ale o jídlu vlastně ještě nepadlo ani slovo. Když se vrátím zpět k tomu skvělému jídlu, tak na něj mám i teď chuť! Měli jsme na výběr 3 druhy fantastických chlebíčků: vajíčkový, s uzeným lososem a pažitkou. Prostě parádní. Jako dezert jsme měli na výběr čokoládovou pěnu a nějaký jogurt nebo krém s malinami a jahodami. Na pití džus, vodu nebo cokoli jiného. Takže ano, i po této stránce neměla celá akce chybu. Po rozloučení s autorkou jsme se všichni odebrali na veletrh, takže celý sobotní program neměl jedinou vadu na kráse.

Na závěr chci poděkovat Kubovi, za možnost se této skvělé akce zúčastnit a dále potom všem, které jsem potkala a poznala, jste skvělí a pevně věřím, že se brzy uvidíme. Moc to pro mě znamenalo…


 


Komentáře

1 Aires Aires | Web | 26. května 2017 v 18:12 | Reagovat

Skvělý článek :) Knihu jsem nečetla, ale chystám se na ni :) Musel to být parádní zážitek vidět se osobně s autorkou a ještě s ní posnídat na brunchi :)

2 Luc Luc | 22. června 2017 v 23:14 | Reagovat

Prostě potkat se s Norskou autorkou :O to musel být parádní zážitek! Je pěkné, že má takovou inspiraci a asi i motivaci psát ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama