Bez srdce – Marissa Meyer

17. května 2017 v 11:51 | Penny |  Recenze
Autor: Marissa Meyer
Nakladatelství: Egmont
Počet stran: 416
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 79 %

Je to tady! Nejsem 100 let za opicema! Konečně jsem přečetla něco z tvorby asi nejslavnější autorky retellingů na světě! Samozřejmě mluvím o Marisse Meyer, autorce bájných "Měsíčních kronik", které četl už snad vážně každý. Já se to rozhodla vzít za opačný konec a začít její nejnovější knihou…


Musím se přiznat, že mám "Měsíční kroniky" samozřejmě doma, ale chtěla bych je číst všechny po sobě, na což nemám během akademického roku bohužel čas. (Dobrá výmluva, že jo?) Logicky z toho tedy vyplívá, že na sérii dojde až v létě. Co se ale nestalo… Jednoho dne jsem uviděla v edičním plánu "Albatrosu", že by měla vyjít autorčina nová kniha, která je dokonce "stand-alone" románem (nemá další díly), jednalo se o knihu "Bez srdce". Nu což, řekla jsem si, že tou bych mohla začít.

Autorka nás v této knize přenese zpět do "Říše divů", konkrétně do časů, kdy zde ještě nevládla zlá srdcová královna. Nicméně, tento příběh má s rudou královnou společné více než dost, jelikož naší hlavní hrdinkou je mladá dívka Cath, která se na konci knihy stane onou srdcovou královnou (ne, teď jsem neřekla spoiler). Jedná se tedy o takový prequel k "Alence v říši divů". O co tedy vlastně v knize jde?

Mladá dívka Cath vyrůstá a žije pod střechou s rodiči, kteří pro ni chtějí už od narození jen to nejlepší. To nejlepší ale neznamená její štěstí, nýbrž bohatství a zajištěnou budoucnost. Toto jejich přání by se mělo co nevidět splnit, jelikož se Cath chystá požádat o ruku samotný král! Cath tedy může mít krásnou svatbu jako z pohádky, bohatství a velkou moc, jenže do lásky nikoho nedonutíte, že? Cath se totiž nezamiluje do krále, ale do dvorního šaška, který se v jednu chvíli stane středobodem jejího vesmíru. Ani tohle ale není její jediný sen. Od malička ráda peče a její výtvory jsou vyhlášené po celém království. Příležitost se jí naskytne v momentě, kdy se na hlavní ulici uvolní prostor k pronájmu, který by byl pro její pekařství přímo ideální. Je vám ale jasné, co na tento nápad řeknou její rodiče. Aby se celá věc ještě více zkomplikovala, tak celé království celkem pravidelně napadá Tlachapoud. Co teď? Může Cath milovat šaška? Má jejich láska šanci? Pochopí její rodiče, co je pro ni nejdůležitější? Co na to král? A jak vlastně dopadne Cathin sen o pekařství?

Upřímně, každý chce vědět, co se tak moc podělalo, že se z krásné a milé Cath stala nelítostná královna!

Hned v prvé řadě bych ráda potěšila všechny fanoušky Alenky, jelikož i v tomto příběhu se setkáte se starými známými postavami, kterým autorka díky bohu nezměnila charakter ani povahu. Co se ale týče ostatních postav, tak jsem bohužel během četby nezačala chovat sympatie ani k jedné z nich.

Dále musím zkonstatovat, že první polovina knihy mi hodně drásala nervy, jelikož se jednotlivé pasáže stále opakovaly. Cath chtěla šaška, nechtěla krále, chtěla péct, rodiče to nechtěli a na ples přiletěl Tlachapoud. Byť byla první polovina sebečtivější, tak mě trošku nudila.

To se ale rozhodně nedá říct o půlce druhé! Ta byla přímo našlapaná akcí a zvraty, které vás držely neustále v napětí. Na mě měla milostná linka opravdu hodně pomalý vývoj, ale možná díky tomu jsem si ho potom o to více vážila. Slibuju vám, že od půlky nepřestanete číst až do konce. Jo a ze závěru budete v šoku tak ještě hodinu!

Za mě tedy knihu mohu rozhodně doporučit! Má sice pomalý rozjezd, ale závěr je opravdu epický. Kdybych mohla tak seberu druhé půlce trošku akce a dám ji do té první, ale to jaksi nejde :D. Určitě mi napište, jestli jste knihu četli nebo se na ni chystáte a jak se vám případně líbila. Rozhodně by mě taky zajímalo srovnání stylu psaní autorky oproti jejím předchozím knihám, jestli se třeba zlepšila.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství "Albatros média", na knihu se nezapomeňte mrknout ZDE.

P. S. Díky bohu, že máme americkou obálku a ne tu britskou (schválně si ji vygooglete) :D.

 


Komentáře

1 Sabina Sabina | 17. května 2017 v 12:09 | Reagovat

Zbožňuji Měsíční kroniky a rozhodně jsem měla plánu si Bez srdce přečíst, ale po tvoji recenzi vím, že už to nesmím odkládat a musím ji jít hned koupit. Úžasná recenze!

2 Anna E. Potter Anna E. Potter | Web | 17. května 2017 v 14:09 | Reagovat

Knihu jsem si pořídila na Světě knihy, tak doufám, že se mi bude líbit!
Hele, to co popisuješ jsem přesně měla u druhého dílu Měsíčních kronik 😅 Scarlet byla celou první polovinu aspoň pro mě neskutečně nudná :/ ale druhá půlka zase byla skvělá 😊
Uvidím, kdy se ke knize dostanu...moc pěkná recenze! :)

3 Marky/endlessbibliophile Marky/endlessbibliophile | 17. května 2017 v 21:52 | Reagovat

Už se nemůžu dočkat, až se na ni vrhnu... A ani pomalý rozjezd mě neodradí ;) Na všechno, co nejak souvisí s Říší divů, prostě nedám dopustit :D

4 Dominika Dominika | Web | 18. května 2017 v 9:27 | Reagovat

Na tu knihu jsem moc a moc zvědavá, mám ji v plánu na prázdniny....

5 Luc Luc | 15. června 2017 v 17:31 | Reagovat

Tak Alenku v říši divů ráda skutečně nemám, na druhou stranu by mě zajímalo, kde se vzala Červená královna :D Tak možná jednou... navnadila jsi mě :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama