Večer s Markem Šindelkou aneb druhé setkání Kubova bookclubu

7. dubna 2017 v 19:46 | Penny |  Reporty
Hned na začátek přicházím s omluvou, jelikož tento bookclub, respektive jeho druhé setkání, o kterém tu dnes budu mluvit, se uskutečnilo už 20.3. a já bych si nejraději strčila hlavu do písku a zahrabala se, protože dnes je 7.4. a report vzniká až nyní. Výmluvy mě nezachrání, takže se jednoduše omlouvám. Pevně doufám, že si tento report užijete, protože druhé setkání bookclubu bylo trošičku jiné, než to první.


Možná někdo z vás Kubův bookclub nezaregistroval, takže jen stručně. Stvořitelem je Kuba z @bookscalling a scházíme se jednou měsíčně, v malém počtu, v pražské kavárně a debatujeme pokaždé s jiným autorem o jeho nejnovější knize. Minulý měsíc to byl Tomáš Grombíř, který usedl do našeho pomyslného "horkého křesla". Více najdete v reportu ZDE. Nyní už se ale pojďme věnovat tomuto setkání.

Kuba se rozhodl změnit místo konání, první bookclub se odehrával v kavárně "Vnitroblock" a tento druhý se odehrál v krásné kavárně u Národního divadla s názvem "SmetanaQ". Hostem byl tehdy "jen" čerstvě nominovaný, nyní už laureát ceny "Magnesia Litera" za prózu, Marek Šindelka. Mnozí z vás jistě zaregistrovali na knižních pultech na konci loňského roku jeho novou knihu "Únava materiálu", no a přesně tento román byl hlavním tématem druhého setkání Kubova bookclubu.

V kavárně jsme měli zarezervovanou místnost, která byla od zbytku kavárny oddělená, takže jsme měli naprostý klid a krásně jsme se navzájem slyšeli. Marek Šindelka je už od pohledu neskutečně sympatický člověk, který se neustále usmívá.

"Únava materiálu" je kratší román, který se věnuje příběhu dvou bratrů, kteří utíkají z emigračního tábora. Odráží krutost současné migrační krize netradičním a zajímavým způsobem. Více najdete v mé recenzi ZDE. Stejně jako minule tu pro vás mám pár otázek, které jsme Markovi položili a jeho odpovědi.

Co Vás přimělo k sepsání další knihy?
Podnět získal autor díky tomu, co se dělo kolem něj. Chtěl se k tomuto tématu vyjádřil. Několik konkrétních situací bylo potom poslední kapkou.

Jak dlouho jste "Únavu materiálu" psal?
Pouze 2 roky, což je na prózu opravdu krátká doba.

Jak moc Vás překvapila nominace na "Magnesii Literu"?
Autor si za knihou opravdu hodně stojí, takže jí jednoduše věřil.

Kde vlastně vznikl název knihy "Únava materiálu"?
Z obecné opotřebovanosti Evropy.

Co říkáte na ohlasy k Vaší knize?
Ti, kteří by knihu číst měli, ji asi nikdy číst nebudou.

Plánujete napsání nějaké další knihy?
Nyní si dává pauzu po tak těžkém tématu, ale zatím má v hlavě dva velké náměty, takže uvidíme…

Marek Šindelka je neuvěřitelně upovídaný člověk, kdybyste s ním mluvili, tak se nemusíte bát, že nastane nějaké to "trapné" ticho. Opravdu velice chytrý a sympatický člověk. Na knihu jsou velmi rozpačité recenze, nicméně ocenění "Magnesia Litera" za nejlepší prózu, které Marek získal toto úterý, si myslím, že mluví samo za sebe. Pokud jste nečetli, tak to napravte a udělejte si svůj názor.

Za pozvání děkuji Kubovi, který byl tak hodný a nabídl mi účast. Samozřejmě budu součástí i třetího bookclubu, který bude ke konci dubna a hostem bude Barbara Nesvadbová. Řešit se bude její nová kniha "Laskonky", kterou mám již přečtenou. Rozhodně tedy čekejte recenzi na knihu, no a později, snad ne s tak velkým zpožděním, report z dalšího setkání.

 


Komentáře

1 rachel roo rachel roo | E-mail | Web | 12. dubna 2017 v 14:56 | Reagovat

Skoda ze mi do toho vlezly zdtavotni problemy jinak bych tam byla taky. Knizku sem cetla a autorra jsem moc chtela videt :/

2 Luc Luc | 28. dubna 2017 v 9:21 | Reagovat

Musel být zážitek se s ním vidět :) Líbí se mi, že existují takové akce, kde se boří hranice mezi autory a čtenáři - kdy se ty světy propojují, myslím, že to vede k obohacení na obou stranách. Jsem zvědavá, s čím autor přijde příště - až se rozhodne něco dalšího sepsat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama