Něco víc – Patrick Ness

4. dubna 2017 v 16:22 | Penny |  Recenze
Autor: Patrick Ness
Nakladatelství: Slovart
Počet stran: 380
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 100 %

Před 2 měsíci jsem si zamilovala knihu "A monster calls". Před 1 měsícem jsem dočetla ilustrované vydání "Volání netvora". Před 1 týdnem jsem se dokonce i setkala s Patrickem Nessem! Je to málo? Zhruba před 5 hodinami jsem dočetla knihu "Něco víc". Co chci teď? Jen mi dejte pár chvil, abych vám dokázala, že tuhle knihu chcete číst i mít!


Upřímně jsem si nemyslela, že po dokonalém příběhu Conora v knize "Volání netvora" (recenze ZDE) může přijít něco, co mě dostane svým příběhem úplně stejně. Opak je pravdou! Patrick Ness mi dnes dokázal, že je to PÁN spisovatel a s jazykem i naší myslí si umí pohrát tak, jako nikdo jiný.

Když se přesuneme k obálce, tak ani ta nemá obdoby. Hned na titulce najdete v pevné vazbě vyříznuté dveře, kterou vás zavedou přímo do knihy. Neuvěřitelně skvěle zvolená metafora, která se vám objasní během čtení. Jednoduše geniální nápad!

Nyní se vám pokusím jemně nakousnout příběh, který v knize najdete. Autor vás hned na první stránce vhodí do momentu, ve kterém bojuje šestnáctiletý Seth o svůj holý život v rozbouřeném oceánu. Stačí ale pár řádků a vám dojde, že jeho zlomená žebra a prudký náraz do hlavy způsobí taková zranění, která jsou smrtelná. Ano, Seth umírá… Jenže se probere. Probere se na místě, kde nikdo není, kde kdysi bydlel a kde evidentně nic nežije. Je Seth živý? Nebo mrtvý? Proč je na takovém místě? Proč byl vlastně v oceánu? Opravdu je jediný, kdo v tomto městě nyní je? Co musí udělat? Má se zachraňovat? Má někoho zachránit? Co bude jíst? Co bude pít? Má tohle nějaký smysl? Jestli ano… Tak jaký?

Teď si asi říkáte, co to je jako za popis děje, když jsem vám vlastně nic neřekla. No, ono v tom je to kouzlo. To nejlepší na celé knize je právě ten moment, kdy jste vhozeni do oceánu a do tajemného města spolu se Sethem a víte stejné "prd", jako on! Není to ten typ příběhu, kde by vám to, že "nic nevíte" vadilo, naopak, tady je to přímo poklad, který se snažíte objevit.

Teď přichází ta část, kdy budu jen pět ódy! Tahle kniha je tak originální, tajemná, napínavá a dojemná. Opravdu netuším, jak to Patrick Ness dělá, ale má obrovský dar, vymýšlet netradiční a neotřelé příběhy, které čtenářům otevřou oči a nedovolí jim knihu odložit!

Nebude vám vůbec vadit, že je v knize svým způsobem jen jedna postava. Seth je neuvěřitelně zajímavý chlapec, jehož život i povahu postupně během četby odkrýváte.

Nebudete mít šanci děj odhadnout. Veškeré zápletky mají význam, hloubku a svou genialitu. Všechno do sebe zapadá a vše se vlastně rozpadá. Autor umí skvěle popisovat jednotlivé objekty, situace i vzpomínky. Měla jsem pocit, jako bych stála za Sethem a vše sledovala společně s ním.

Asi mi už dochází slova… Tuhle knihu jsem si zamilovala a bude patřit mezi jedny z nejlepších, které jsem četla. Rozhodně bych se nevsadila, že mě takhle dostane. Jestli chcete něco víc, tak si rozhodně přečtěte tuto knihu! Myslím to vážně!

P. S. Report ze setkání s Patrickem Nessem najdete ZDE.

 


Komentáře

1 Candy Candy | E-mail | Web | 4. dubna 2017 v 19:46 | Reagovat

Pěkná recenze, úplně jsi mi na knihu nalákala :) Jestli jí budu mít v rukou určitě si jí přečtu :)

2 Luc Luc | 22. dubna 2017 v 16:25 | Reagovat

Tak teda nevím, kniha mě moc nelákala, když vyšla a vlastně ani ten děj mě tolik neláká, ale zas když ji tolik chválíš... Budu to muset zvážit - a třeba když nebudu mít v létě co číst, vzpomenu si na ni :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama