Laskonky – Barbara Nesvadbová

18. dubna 2017 v 14:26 | Penny |  Recenze
Autor: Barbara Nesvadbová
Nakladatelství: Motto
Počet stran: 160
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 40 %

Rozhodně nejsem ten typ čtenáře, který by cíleně vyhledával tento typ knih a literatury vůbec. Ve zkratce, nejsem povídková a už vůbec nehledám knihy, které popisují různě situace ve vztazích. Když jsem tedy na konci roku 2016 zjistila, že vychází další kniha Barbaře Nesvadbové, tak jsem si byla jistá a vážně bych se i vsadila, že ji v životě nevezmu do rukou. Co ale osud nechtěl, nejenom že se mi dostala do rukou, ale dokonce jsem ji i přečetla a mám ji doma. Byla to výhra?


Teď bych ale měla v prvé řadě asi vysvětlit, jak to, že mám "Laskonky" doma a proč jsem je vlastně četla, když jsem to rozhodně neměla v plánu. Vždycky je dobré, mít na koho svalit vinu. Za mé přečtení "Laskonek" může v tomto případě Kuba (@bookscalling). Určitě jste už u mě na blogu viděli reporty ze setkání jeho bookclubu. No a Kuba bude mít v dubnu za hosta ve svém bookclubu právě Barbaru Nesvadbovou. Původně jsem mu řekla, že toto není literatura pro mě, takže nemám důvod přijít, ale on mi řekl, že bych rozhodně měla, když jsem byla na dvou předchozích setkáních. No a z tohoto tomuto důvodu jsem si "Laskonky" přečetla.

"Laskonky" jsou velice krátkou sbírkou celkem 26 povídek, které by někteří částečně mohli nazývat fejetony. Ve většině případů se zabývají vztahy, jejich nástrahami, ale i jejich pozitivy. Autorka vše popisuje částečně autobiograficky a každá povídka (fejeton) je vykreslena na nějakém příběhu. Dále se některé povídky věnují i rozdílům mezi muži a ženami. Například co se honí komu v hlavě, když ten druhý nezavolá atp.. Barbara Nesvadbová nevynechala ani věkový rozdíl mezi různými pohlavími. Třeba jaké to je být se starším mužem? Jaké to má výhody a nevýhody? Dozvíte se, jak se na ženě podepisují vzpomínky na předchozí vztahy nebo jaké to je vstoupit, jak se říká "znovu do té samé řeky" (víte, jak to myslím). Tohle byl ale jen nástin, těch témat samozřejmě najdete v knize mnohem více.

Když jsem si myslela, že tato kniha není pro mě, tak jsem měla bohužel pravdu. Tohle opravdu není šálek mého čaje. Prvních 30 stran jsem si říkala, že to sice není pecka, ale v pohodě ji přečtu, jenže poté mi začala všechna témata splývat a já měla pocit, že čtu pořád o tom samém. Navíc jsem se nemohla zbavit dojmu, že se nedozvídám nic nového. Holt prostě jsem se opravdu hodně nudila.

Co se grafického zpracování knihy týče. No, obálka je celkem fajn, ale uvnitř mě hned při prvním prolistování knihy rozhodil formát textu. Text je v této knize totiž uspořádán do písmen, znaků a jiných patvarů, které nedokážu identifikovat. Nemůžu se zbavit pocitu, že na jednu stranu je to pro estetický dojem, ale na druhou stranu jsem měla pocit, že prostě chtěli knihu natáhnout, aby měla více než 100 stran, což se povedlo :D. Jediným pozitivem jsou občasné ilustrace Pasty Onera, jehož tvorbu mám opravdu ráda. Bylo to milé zpestření, které mě pobavilo při čtení.

Za mě tedy nemohu říct, že bych knihu doporučovala nebo se k ní chystala vrátit. Feministické a vztahové problémy asi nejsou nic pro mě. Nicméně si myslím, že pokud máte chuť na něco odlehčeného a krátkého, třeba na čtení do MHD, tak by tato kniha mohla splnit vaše požadavky. Taky si myslím, že by se tato kniha mohla líbit i čtenářům, kteří mají rádi "Bábovky" a jiné knihy s podobnou tématikou.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství "Albatros média" a za pomoc Kubovi (opět a nečekaně). Na knihu se můžete podívat ZDE. Pokud jste knihu již četli, tak mi určitě dejte vědět, jak se vám líbila. Pokud se vám líbila jiná kniha od této autorky a myslíte si, že by se mi zalíbila více, než "Laskonky", tak sem s ní :D.

P. S. Rozhodně vás ani pro tentokrát nehodlám ošidit o report ze setkání bookclubu, takže buďte v očekávání.

 


Komentáře

1 Luc Luc | 3. května 2017 v 18:05 | Reagovat

Vztahové fejetony a celkově knihy, které s humorem řeší rozdíly mezi mužem a ženou, mě baví. Možná jí tedy zkusím dát šanci, až (snad v létě) zase začnu s chutí číst :D Docela mě ale zaráží, že témata splývají, možná to v průběhu ztrácí šmrnc - pokud třeba autorka postupuje stále podle stejného vzorce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama