Holding up the universe – Jennifer Niven

15. dubna 2017 v 22:29 | Penny |  Recenze
Autor: Jennifer Niven
Nakladatelství: Penguin Books
Počet stran: 391
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 78 %

Na novou knihu Jennifer Niven jsem čekala jako na smilování. Víte proč? Protože její prvotina "Všechny malé zázraky" mi až skoro změnila život a zařadila se mezi mé nejoblíbenější knihy v žánru young adult. Když tedy "Holding up the universe" vyšlo, tak jsem věděla, že nebudu schopná čekat na překlad. Nebudu vám lhát, mám tuhle knihu přečtenou už asi 4 měsíce, jenže jsem si musela hodně srovnat mé rozpačité a nejisté myšlenky, což mi trvalo opravdu dlouho. Nicméně, tady je můj názor.


Po pravdě jsem si ani nečetla anotaci, než jsem si knihu pořídila. Na její koupi jsem tak spěchala, že mi ji musela kamarádka dovést až z Německa! Já pak nečekala ani minutu a pustila jsem se okamžitě do čtení. Po x stranách mi došlo, že bylo možná unáhlené rozhodnutí se do této knihy pustit, aniž bych viděla jakékoli recenze, třeba bych své rozhodnutí poté minimálně oddálila. No, ale pěkně popořádku.

Jak už je u této autorky zvykem, tak i v její druhé knize jsou 2 hlavní hrdinové, kteří střídavě vy
práví celý příběh. Libby se vzpamatovává ze smrti své matky a ke všemu nastupuje na novou střední školu, slibný začátek? Asi těžko, Libby je totiž nejtlustším teenagerem ve státech! Je terčem posměchů, šikany a v její minulosti byste našli i jeden obrovitánský, až možný nevhodný trapas, který ji rozhodně bude i nadále v jejím životě pronásledovat. Jack je na první pohled hezký a chytrý kluk, jenže i ten má své "ale". Trpí totiž chorobou zvanou "prosopagnosia" (snad jsem to napsala dobře), která se projevuje tím, že daný člověk nedokáže poznat lidi kolem sebe. Ku příkladu máte kamaráda, víte, jak se jmenuje a znáte ho celý život, jenže když je v místnosti plné lidí, tak vy ho jednoduše nepoznáte. Seznámí se celkem drsně a to ve školní jídelně, kde Libby Jacka uhodí a oba skončí v ředitelně. Po této zkušenosti spolu samozřejmě začnou trávit více času, poznají se a sblíží se. Jak Libby přijme Jackovu nemoc? Vadí Jackovi Libbyna postava? A mohou k sobě tito dva lidé vůbec něco cítit?

Na první pohled kniha zněla skvěle, jenže po prvních sto stranách jsem na ní zpozorovala nedostatky, přes které jsem se až do konce knihy nedokázala přenést. Mým hlavním problémem byla právě hlavní hrdinka Libby, která byla na mě až moc sebevědomá. Třeba když šla první den do školy, tak si hned představovala, jak přijde o panictví, pozná krásného kluka a bude s ním žít šťastně až do smrti se spoustou dětí. Jako proč? Trošičku jsem postrádala projevování Jackovy choroby, jako náznaky tam byly, ale já tuto chorobu neznala, takže bych byla radši, kdyby o ní byla větší zmínka. A poslední věc, nevím, jestli jsem jediná, ale prostě si myslím, že když je nějakému klukovi 16, je to puberťák a je na střední, tak se mu nebude líbit 200 kg holka, protože by mu to jeho ego nedovolilo. Jsem jediná?

Ovšem celkově je kniha čtivá a napsaná stejně krásně, jako autorčina prvotina. Opět jsem v příběhu našla citáty, které jsme si vypsala. Skvělou věcí je velký prostor pro čtenáře na to, aby se seznámili s hlavními postavami. Autorka dopodrobna popisuje jejich charakter i minulost. Důležitou a dojemnou součástí knihy je doslov, ve kterém autorka opravdu citlivě vysvětluje, proč zvolila takové téma, jaké do knihy zvolila. Opravdu prosím tento doslov nemiňte!

Pokud mám knihu shrnout, tak se jedná o celkem povedenou YA, která mě tedy v pár místech hodně vytáčela. Přišla mi sice naivní, ale pokud víte, že toto od knihy dostanete, tak z ní budete rozhodně více nadšení, než já! Od autorky si přečtu i nějakou její další knihu, jakmile vyjde, ale "Všechny malé zázraky" pro mě budou už navždy číslo 1!

"Holding up the universe" vychází na začátku květnu v češtině u nakladatelství Yoli a to pod názvem "Váha vesmíru", tak to nepropásněte!

P. S. Kapesníčky asi tentokrát nehledejte.

 


Komentáře

1 Anna Elizabeth Potter Anna Elizabeth Potter | Web | 16. dubna 2017 v 10:55 | Reagovat

Nečetla jsem Všechny malé zázraky a pravděpodobně si neprectu ani tuto. Nějak se mi nelíbí to téma ze 200kg holka si najde krásného a chytré ho kluka, protože proste řekneme si to upřímně...ta holka by na střední nikdy kluka nenašla...možná později ale stejně by neměla moc velké naděje...vím svoje...ale velmi pěkná recenze :)

2 Aires Aires | Web | 17. dubna 2017 v 20:33 | Reagovat

Moc pěkná recenze :) Na tuhle knihu se hodně těším, vypadá lákavě :) Už aby vyšla u nás :)

3 Rachel Roo Rachel Roo | E-mail | Web | 18. dubna 2017 v 0:07 | Reagovat

Na tuhle knížku se docela těším. Takže jsem recenzi četla jen tak zběžně, abych si něco neprozradila. Je to ta jak ji četli na srazu yoli žejo?  Tak už tam mě zaujala takže se do ní určitě chci brzo pustit teda až u nás vyjde samozřejme.

4 penny-and-books penny-and-books | Web | 18. dubna 2017 v 8:10 | Reagovat

[3]: Ano, přesně ta to je :) Vyjde na začátku května, tak se těš!

5 Luc Luc | 28. dubna 2017 v 9:37 | Reagovat

Tak po této knize zcela určitě nesáhnu - přijde mi to až moc naivní, když na střední škole jsou prostě ještě puberťáci a vzhled a všechno okolo toho je pomalu téma číslo jedna. Navíc nemám ráda až přehnaně sebevědomé hlavní hrdinky, takže zůstanu pěkně u knížky Všechny malé zázraky ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama