Doppler – Erlend Loe

21. dubna 2017 v 0:10 | Penny |  Recenze
Autor: Erlend Loe
Nakladatelství: Kniha Zlín
Počet stran: 168
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 88 %

Jistě jste si všimli, že na mém blogu nenajdete moc recenzí na knihy od severských autorů. Ptáte se, proč tomu tak je? Odpověď je velmi jednoduchá… Na našich knižních pultech se většinou totiž vydávají buď severské krimi anebo příběhy, které spadají do žánru magického realismu. Ani jeden z těchto žánrů mi není bohužel moc blízký. Když jsem poprvé uviděla knihu "Doppler", tak jsem si samozřejmě myslela, že když je od severského autora, tak bude logicky spadat do žánrů, které nevyhledávám. Díky bohu, že to byla výjimka!


Poprvé jsem si knihy "Doppler" všimla v edičním plánu nakladatelství "Albatros média", kde mě logicky zaujala obálkou (to mi dáte jistě za pravdu). V momentě, kdy jsem dočetla anotaci a zjistila, že je to sice severská literatura, ale nemá detektivní zápletku ani prvky magického realismu, mi bylo jasné, že ji musím zkusit. Domů mi tedy přišla útlá kniha s překrásnou obálkou, od které jsem čekala milou oddechovku. V závěru jsem ale dostala mnohem víc!

Kniha popisuje příběh Andrease Dopplera. Děj začíná v momentě, kdy náš hlavní hrdina při cestě z práce spadne v lese z kola. V tu chvíli mu dojde, že nemyslí na žádné problémy, ani na manželku, na rekonstrukci koupelny, nehraje mu v hlavě znělka k dětskému pořadu "Bořek stavitel" a rozhodně nepřemýšlí nad dokumenty jeho dcery o "Pánu prstenů". Uvědomí si, že tenhle život pro něj bude rozhodně lepší. Další den dá tedy výpověď v práci a odstěhuje se do lesa, kde žije v malém stanu. Nemá rád lidi, a proto je v lese, v klidu a tichu, tolik spokojený. Ze začátku má co jíst, ale postupně je mu jasné, že ho bude muset živit les. Proto jednoho dne zabije losí samici, aby měl maso. Této vraždě ale přihlíží losí mládě, kterému náš hlavní hrdina zabil matku. Doppler se rozhodne vzít losí mládě "pod svá ochranná křídla" a začne se o něj starat. Bez čeho ale rozhodně Andreas být nemůže je nízkotučné mléko, které má v jeho každodenním programu své pevné místo. Proto jednou za čas sejde do města mezi lidi, aby v obchodě měnil losí maso za své vytoužené mléko. Bude schopen takto žít navždy? Jak bude vycházet s ženou? Co děti a losí mládě?

Není to tedy jen příběh o Dopplerově životě v lese, ale i o jeho vztahu s ženou a dětmi poté, co odešel. Taktéž vám bude Andreas dávat pádné argumenty, proč do lesa odešel a co mu tento nový život dává. Asi se vám kniha zdá šílená a hlavní hrdina je blázen, ale věřte mi, že tahle kniha je dobře bláznivá a Andrease si zamilujete.

Kniha je to sice krátká, ale dozvíte se v ní opravdu spoustu věcí, nasmějete se a budete chtít pořád číst dál. Já se dokonce sama jednoho dne vydala do lesa, abych si tam u této knihy vypila sklenici mléka. Pocit to byl zajímavý, ale moc ráda jsem se potom vrátila do tepla domů.

Za mě osobně naprosto skvělá kniha, která je syrová, zábavná a originální. Strašně moc mě překvapila a doufám, že si získá více čtenářů, než má. V červnu by měl vyjít druhý díl pod názvem "Náklaďáky Volvo", takže se určitě postarejte o to, abyste měli přečtený první díl, před vydáním toho druhého. Já budu rozhodně odpočítávat dny! (Ano, tak moc se těším.)

Za recenzní výtisk moc děkuji nakladatelství "Albatros média" a "Kniha Zlín". Rozhodně se na knihu mrkněte ZDE, opravdu si myslím, že vás nezklame.

P. S. Rozhodně očekávejte, že si ke knize prostě budete muset dát sklenici mléka!

 


Komentáře

1 Luc Luc | 3. května 2017 v 18:09 | Reagovat

Představa života ve stanu v lese mi lehce nahání hrůzu - rozhodně si tak nepředstavuji něco, co bych udělala dobrovolně a ještě abych si to sama vymyslela :D Je ale fakt, že se najdou tací, kterým život ve společnosti nevyhovuje. Věřím, že to může být zábavná a správně ztřeštěná kniha, ale pravděpodobně po ní nesáhnu - i když, nebylo by na škodu obohatit se o příběh z úplně jiného soudku ;)

2 Robertirorb Robertirorb | E-mail | Web | 28. listopadu 2017 v 16:54 | Reagovat

Doctor Who is now considered a British Institute and has come a long way since it first aired on November 23rd 1963. The very first show saw the Doctor travel 100,00 years into the past to help some dim cavemen discover light. After 26 seasons and seven Doctors later the series came off our screens in 1989 much to the disappointment of the huge devoted fanbase. In 1996 an attempt was made to revive Doctor Who but it wasnt until June 2005 when it came back with a vengeance with Christopher Eccleston as the ninth Doctor that put the series back on the map as it were. It then went on for 5 years with David Tenant portraying the Doctor until 2010 when Matt Smith took over the role. Today it is still a great family show and has attracted many new fans.
<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/achat-cialis-internet-avis/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/achat-cialis-internet-avis/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama