Volání netvora – Patrick Ness

29. března 2017 v 16:30 | Penny |  Recenze
Autor: Patrick Ness
Nakladatelství: Slovart
Počet stran: 216
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 100 %

"Volání netvora" na mě křičelo "Přečti si mě!" snad úplně všude! Jednu dobu četl tuhle knihu úplně každý a každý si ji tolik zamiloval. Já si řekla, že pokud se líbí úplně každému, tak se mně tolik líbit určitě nebude. Myslela jsem si, že to bude něco jako "Bábovky" a jiné knihy, které sklízely úspěch už jen tím, že vlastně vyšly. U "Volání netvora" to ale vůbec neplatí! Nečetli jste? Měli byste!


Co mě tedy k četbě nakonec "dokopalo"? Budete překvapení, ale bylo to její filmové zpracování. Jednoduše jsem viděla trailer a řekla si, že to zní vážně dobře a že knize dám šanci. Nakonec jsem zvolila knihu v originále, v angličtině. Proč? Většinou totiž některé myšlenky v angličtině zní lépe, než v češtině (alespoň podle mě). Nicméně jakmile jsem knihu v angličtině dočetla, tak jsem věděla, že potřebuju i nové, ilustrované vydání, které se na našich trzích objevilo teprve nedávno. Tohle nové vydání má navíc krásnou filmovou obálku, takže logicky nešlo odolat!

Kniha vypráví příběh třináctiletého chlapce Conora, který žije ve skoro rozpadlém domě se svou těžce nemocnou maminkou. Conor opravdu nechce, aby se o něj starala jeho babička a proto v jednom kuse vaří, uklízí a o svou maminku se stará on sám. Dalším problémem je jeho vztah se spolužáky ve škole. Ve škole totiž každý ví, co se Conorovi děje v jeho životě a proto je terčem posměchu i šikany. Vzhledem k těmto okolnostem se z Conora stal osamělý a uzavřený chlapec, který v sobě dusí veškeré své trápení. Jednoho dne v noci ke Conorovi ale přijde netvor a vše se změní. Conor nemá tušení, proč tento tvor přišel a co po něm chce. Jediné co ví je, že mu netvor řekne 3 příběhy a ten čtvrtý potom musí vyprávět on sám, pokud to neudělá, tak ho netvor sní!

Celá tato kniha je neskutečně originální, poetická, dojemná a hluboká. Budete mít chuť si neustále vypisovat jednotlivé věty, které vám mnohdy změní pohled na váš život a vaše chování. Další věc, nad kterou je třeba se pozastavit je fakt, že autor samotný námět převzal od jiné autorky, která nečekaně zemřela, před dopsáním tohoto příběhu. Autor byl tímto námětem tak okouzlen, že jednoduše nechtěl, aby zmizel. Díky bohu! Rozhodně si ale připravte celou krabici kapesníků!

Jak jsem již zmínila výše, tak jsem knihu četla jak v originále, tak v překladu. Ano, asi bych si vždycky vybrala originál, jelikož tento typ knih ráda čtu v angličtině, nicméně překlad máme opravdu povedený, navíc je plný překrásných ilustrací od Jima Kaye, který právě díky tomuto výtvoru získal nabídku na ilustraci knih Harryho Pottera. Jednoduše stojí za to mít tento titul doma!

V tuto chvíli mám za sebou i zhlédnutí filmového zpracování. Ano, i to je překrásné a ukápne vám slza, nicméně na mě prostě kniha zapůsobila více, ale znám pár lidí, kterým se líbil více film. Rozhodně tedy neváhejte a zamiřte do kin, kam tento film zítra vstupuje.

Osobně si myslím, že tuto knihu většina z vás zná, ale pokud je tu i přesto někdo, kdo tento příběh nečetl, tak by rozhodně měl. Myslím si, že tato kniha by měla být, stejně jako film a bez ohledu na věk nebo pohlaví, povinná pro úplně všechny! Za mě je to jedna z nejsilnějších a nejlepších knih, kterou jsem v životě přečetla. Nyní už mám u sebe další tituly tohoto autora a nemohu se dočkat, až si je konečně přečtu!

Na tuto knihu i na další tituly od Patricka Nesse můžete mrknout SEM.

P. S. Měla jsem neuvěřitelnou možnost se osobně s Patrickem Nessem setkat, takže očekávejte report!

 


Komentáře

1 Luc Luc | 29. března 2017 v 21:46 | Reagovat

Tak ani o knize ani o filmu jsem doposud neuvažovala. Vzala jsem na vědomí, že to existuje, že se to lidem líbí, ale nějak mě to neoslovilo a mě to ani nevadilo. Po dočtení tvé recenze už jsem na vážkách - knihu jsi skutečně bravurně vykreslila a navnadila jsi mě na ni - myšlenky do života se rozhodně hodí. Proto se po ní také podívám. Děkuji ti ♥

2 Slavka Knihomolka Slavka Knihomolka | E-mail | Web | 31. března 2017 v 18:04 | Reagovat

Nad knihou jsem uvažovala, jen jsem měla strach, že je to produkt přehnaní reklamy. Po přečtení recenze ji určitě dám šanci.

3 Skléňa Skléňa | E-mail | 12. dubna 2017 v 16:46 | Reagovat

O knize jsem slyšela, ale říkala jsem si, že jí nepotřebuji a snažila jsem se přemluvit že si jí kupovat nemusím, ale po přečtení recenze si jí nejspíše přečtu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama