Únava materiálu – Marek Šindelka

20. března 2017 v 16:45 | Penny |  Recenze
Autor: Marek Šindelka
Nakladatelství: Odeon
Počet stran: 176
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 76 %

Marek Šindelka byl až doteď jedním z těch českých autorů, jehož knihy mě úplně minuly. Proč? Ani vlastně nevím, zřejmě jsem je prostě jen přehlédla. Nicméně po vydání této knihy přišel přímo informační boom, kdy tuto knihu četla spousta lidí a každý se o ní bavil a já nevěděla, o čem je řeč. Zabývá se totiž velice aktuálním tématem, a to migrační krizí. V práci mi ji po dvou týdnech doporučovali už vážně všichni a tak jsem si řekla, že když nemá ani 200 stran, tak ji zkusím. Byla to dobrá volba? No, těžko říct…


Na první pohled mě zaujala obálka. Budu upřímná, na to, že knihu vydalo nakladatelství "Odeon" je opravdu povedená. Nicméně, si stejně myslím, že knihu čtou lidé hlavně kvůli tomu tématu, které je v knize na smyšleném příběhu vykresleno. Teď už si kniha získává čtenáře i díky své nominaci na ocenění za nejlepší prózu v nejvyšší možné literární anketě "Magnesia litera". Jsem zvědavá, jak se knize bude dařit.

Kniha vypráví smyšlený příběh o dvou bratrech. Na počátku jsou oba bratři spolu v jednom migračním táboře. Po nějaké době se jednomu z nich podaří uniknout a bratři si slíbí, že se v určitý den sejdou v jednom severském evropském městě. Příběh začíná v momentě, kdy se snaží z tábora uprchnout právě druhý bratr. Utéct se mu sice opravdu podaří, nicméně má před sebou šílenou a strastiplnou cestu plnou nebezpečí. My, jakožto čtenáři sledujeme cesty obou bratrů, kteří se snaží za každou cenu dostat do onoho města, kde se mají spolu setkat.

Kniha v sobě skrývá hned několik zajímavých prvků. Tím nejzvláštnějším je bezpochyby vynechání dialogů. Pokud byste je hledali, tak najdete tak 5 vět, víc nic. Autor tedy kladl důraz na sirové a reálné popisy scén, situací a veškerých předmětů. Záměr je to bezpochyby originální, nicméně né každému může tento styl četby sednout. No a druhou zajímavostí je tedy téma celého příběhu. Nemyslím si, že v české próze je nějaká jiná kniha, která by se zaměřovala na migraci a problémy, které přináší.

Přesto, že je kniha opravdu krátká, tak mě snadno vtáhla do děje. Já sama tomu moc nevěřila, ale když vidíte, co se hlavním hrdinům děje, tak o ně máte jednoduše takový strach a máte takovou husí kůži po celém těle, že jste nuceni prostě jen číst, abyste věděli, jestli se jim podaří se nakonec setkat. Rozhodně mě tedy celá kniha velice zaujala.

Bohužel, mám jednu zásadní věc, která mě po přečtení knihy dlouho ležela v hlavě. Tou věcí je samotný konec knihy. Nebojte, žádné spoilery. Mluvím tu o konci, jako takovém. Já ho totiž nepochopila. Prostě doteď nevím, jaký byl autorům záměrem, co se bratrům stalo a jestli jsem ho pochopila dobře. Prostě uznejte, že je problém, když nepochopíte konec. Jak pak máte hodnotit celou knihu? Co jsem se ptala ve svém okolí, tak konec nepochopil vůbec nikdo…

Myslím si, že by si tuhle knihu měl každý přečíst sám, aby si na ni udělal názor. Styl psaní je netradiční a ne každému sedne, a tak je to i s tématem. Já sama přečtení nelituju, ale moje dojmy jsou hodně zmatené. Oceňuju originalitu příběhu a autorův krásný jazyk, ale co ten konec?!

Rozhodně mi dejte vědět, co si o knize myslíte vy a jestli jste ji četli.

P. S. Dnes se koná druhý Kubův bookclub. Tentokrát právě s panem Šindelkou, takže snad zjistím, jak je to s tím koncem. Nebojte, report bude!

 


Komentáře

1 Hanka the bookworm Hanka the bookworm | E-mail | Web | 21. března 2017 v 13:05 | Reagovat

Na knihu se brzy chystám, hrozně mě mrzí, že jsem se tentokrát bookclubu nemohla zúpčastnit, takže se moc těším jak na tvůj, tak na martinusácký report. Snad se potkáme zase příští měsíc, neprozradil náhodou Kuba, co se chystá? :)
S pozdravem, Hanka (vedly jsme spolu rozhovor ještě s Kamčou - na tramvajové zastávce :D)

2 Bella Moon Bella Moon | E-mail | Web | 22. března 2017 v 14:29 | Reagovat

Pěkná recenze. :) Kniha mě zaujala už z Insta stories, ale když vidím, jak jsi zmatená z jejího konce, tak to raději zkoušet nebudu, protože bych to také nepochopila. :D Škoda..

3 Luc Luc | 29. března 2017 v 21:14 | Reagovat

Absence dialogů mě lehce zarazila, skutečně si neuvědomuji žádnou knihu, která by se právě tímto vyznačovala - a nejsem si úplně jistá, zda to není dobře. Ale pokud zase autor scény vykreslil trefně, čtenář se dokázal vcítit, proč ne. Pokud čtenáři konec nepochopili, je možné, že přesně to byl autorův záměr - přeci jen i v životě je spousta věcí nepochopitelných a tak si na ně lidé pouze mohou tvořit závěry. Tak jsem zvědavá na report - co ti k tomu autor řekl :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama