Hana – Alena Mornštajnová

24. března 2017 v 12:27 | Penny |  Recenze
Autor: Alena Mornštajnová
Nakladatelství: Host
Počet stran: 300
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 97 %

Zhruba před měsícem mi s jedním recenzním výtiskem z nakladatelství "Host" přišel i jejich ediční plán na letošní jaro. Po pár týdnech jsem si řekla, že si ho pozorně prohlédnu a rozhodnu se, jakou další knihu bych mohla vyzkoušet. Hned na první pohled mě zaujala kniha "Hana", nový román české spisovatelky, od které jsem doposud ještě nic nepřečetla. Jak je to možné?! Rozhodla jsem se, že to musím ihned napravit. Po pravdě… Bylo to to nejlepší, co jsem si mohla vybrat!


Hned na první pohled vás jednoduše musí zaujmout obálka. Je naprosto dokonalá! Jak grafické zpracování, tak například útržky příběhu, které jsou prostřednictvím krátkých a výstižných vět do obálky zakomponovány. No, a když sundáte přebal? Pod ním najdete překrásnou bronzovou knihu, s lehkým zlatým nádechem. "Host" mi čte myšlenky!

Po získání této knihy jsem se začala až stydět, jelikož mnozí čtenáři, kteří sledují scénu současné české prózy, tuto autorku znají. Možná jste už taktéž slyšeli o jejích dvou předešlých románech. Autorčina prvotina s názvem "Slepá mapa" mě zaujala natolik, že po přečtení "Hany" jsem si ji hned utíkala koupit. Autorčina druhá kniha potom nese název "Hotýlek". Pokud jste některou z těchto dvou knih četli, tak mi určitě dejte vědět váš názor.

No ale teď už k samotné knize "Hana". Jedná se o román z minulého století, který se odehrává v moravském městě Valašské Meziříčí. Příběh to není rozhodně vymyšlený, jelikož se odehrává na podkresu skutečných událostí. Celý román je potom rozdělen do celkem tří částí, která zobrazují jednotlivé časové roviny knihy.

Příběh vypráví životní cestu dívky jménem Mira. Té se hned na začátku knihy podaří porušit matčin zákaz, který se týkal chození k místnímu jezeru. Jako trest si potom nesmí dát zákusek na rodinné oslavě. Po této příhodě udeří samotný osud a život Miry je předán do rukou její tety Hany. Teta Hana je typický příklad osamělé, nemluvné a prazvláštní osoby, o které si celé město potají šušká, jak "divná" vlastně je. Autorka nám ale v další části knihy nabízí pohled do rodinné historie těchto hrdinek, který nám poodkryje rodinná tajemství i podivné chování Miřiny tety. Zanedlouho jste svědky příběhu, který popisuje hrůzy druhé světové války, ale i první zamilovanosti a péče o své nejbližší. Dokáže Mira pochopit tetinu minulost? Mohou spolu tyto dvě odlišné ženy skutečně žít?

Sama nevím, jestli jsem vám děj nastínila vhodně, jelikož si myslím, že čím méně o této knize víte, tím více jste potom z příběhu nadšení. Autorka zvolila román, který poukazuje na změny chování rodinných příslušníků vzhledem k událostem, které se staly stovkám dalších. Podařilo se jí to vykreslit tak reálně, že vám celý příběh zlomí srdce a vy budete přemýšlet nad vším úplně jinak.

Příběh je to čtivý, dojemný a chytlavý. Myslím si, že na mě zapůsobil o to více, jelikož polovina mé rodiny pochází právě z Valašského Meziříčí. Obdivuju, jak brilantně autorka zvládla propojení jednotlivých časových rovin. Ještě jsem nikdy nečetla román s tak plynulým přechodem mezi druhou světovou válkou a obdobím socialismu v Československu. Klobouk dolů. Hlavní hrdinky vám budou tak blízké, že za ně budete skoro až dýchat a nebudete schopni přestat číst, jelikož budete nutně potřebovat vědět vše, co se jim stalo a jak to mohou zvládnout.

Jediné negativum, ale to je opravdu jen drobnost, jsem zpozorovala právě v popisu vztahu Hany a Miry. Já jsem jednoduše chtěla vědět víc, o jejich pocitech, když spolu měly začít žít. Někomu to možná v knize nechybělo, mě by to ale velmi zajímalo.

Podtrženo sečteno, tuto knihu si musíte přečíst! Myslím si, že tento příběh by měl být diskutovaný a měl by být v popředí. Zaslouží si to. Snad jsem vás přesvědčila o tom, že by vás tato kniha neměla minout. Já osobně na tento příběh nemohu přestat myslet. "Hanu" nepřestanu doporučovat snad nikdy! V nejbližší době si určitě přečtu další knihu od této autorky.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji moc nakladatelství "Host", rozhodně se mrkněte na knihu ZDE.

P. S. Kapesníčky rozhodně k četbě neuškodí.

 


Komentáře

1 Kristýna, The Book Talk Blog Kristýna, The Book Talk Blog | E-mail | Web | 24. března 2017 v 14:02 | Reagovat

Před pár dny jsem si tuto knihu připsala na svůj seznam, a vidím, že se mohu těšit. Věřím, že si i mě autorka tak získá... :)

2 rachel roo rachel roo | E-mail | Web | 25. března 2017 v 9:41 | Reagovat

Nedavno jsem ji videla ve videu na Martinusu a desne ji chci :)

3 Luc Luc | 29. března 2017 v 21:24 | Reagovat

Zaujala mě podivínská teta, kterou ovlivnila její minulost (jako vlastně každého ovlivňuje minulost).Soužití zdá se naprosto odlišných žen by mohlo být zajímavé a třeba i nastínit nějaké zajímavé otázky k diskuzi či přemýšlení. Trošku mě ale znejisťuje časové období, do kterého je dílo zasazené. Knížky z historie mi moc nesedí, každopádně to není až tak dávná minulost a tak to zvážím a popřípadě knihu pořídím. Rozhodně děkuji za zajímavý tip ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama