Zrada – Joelle Charbonneau

24. února 2017 v 19:52 | Penny |  Recenze
Autor: Joelle Charbonneau
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 296
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 84 %

Vítejte opět v Tosu, ve městě, kde leží bájná "Univerzita výjimečných". Zhruba před devíti měsíci jsme byli svědky neuvěřitelného dystopického dobrodružství, po jehož konci jsme si přáli mít v rukou okamžitě druhý díl. Po necelém roce přišel ten moment, kdy jsem knihu držela v ruce a doufala, že zažiju to, co loni.


Když jsem si na začátku tohoto roku dělala můj seznam obsahující nejočekávanější knihy roku 2017, tak byla "Zrada", druhý díl "Univerzity výjimečných", na předních místech. Prakticky jsem odpočítávala dny do jejího vydání. V den, kdy jsem si knihu koupila, jsem si společně s mojí knihomolskou kamarádkou dala noční maraton, ve kterém jsme tuto knihu v kuse přečetly. Řeknu vám, že to byl opravdu dobře vynaložený čas (jak jinak :D).

Pokud někdo z vás netuší o čem je UV, tak si dovolím krátké shrnutí. Jedná se o dystopickou trilogii, která se odehrává v budoucnosti, kdy je planeta zničena a jen ti nejchytřejší a nejlepší mohou studovat UV v Tosu a následně sloužit své zemi a rozvíjet ji. Ovšem to, že je studium na UV bojem o vlastní život už ale nikdo nikomu neřekne. "Zrada" je tedy druhý díl této série, pokud někdo z vás nečetl první díl, nesoucí název "Zkouška", tak můžete mrknout na mou recenzi ZDE. Nyní je ale čas věnovat se druhému dílu.

Pokračování "Zkoušky" navazuje okamžitě na konec prvního dílu. Cia našla nahrávku, ve které sleduje, jaké vzpomínky jí na "testování" byly vymazány. Následně se dozvídá, že je na UV opravdu přijata a v ten moment začíná "Zrada". Než mohou studenti na UV studovat, tak se musí podrobit "testování do pozic", na které se nejvíce hodí. Přesto, že se Cia pečlivě připravila, je nakonec zařazena do "správy", kterou si přála snad nejméně. Její přítel Tomas je bohužel přidělen do jiné pozice, než ona a proto je jim jasné, že se již nebudou moci vídat tak často, jak by jistě chtěli. Následuje fáze "zasvěcování", která je plná akce a nebezpečí. Problém přichází v okamžiku, kdy začne mít vedení UV podezření, že se Cie vrací vzpomínky na "testování". Je třeba zakročit. Co bude Cia dělat? Může někomu vůbec věřit? Proč lidé v jejím okolí záhadně umírají? Copak není žádná možnost, jak všechno to utrpení zastavit?

Kniha je opět plná otevřených kapitol, které vás, třeba i přes únavu, udrží vzhůru a nedovolí vám knihu odložit. Dalším podstatným kladem knihy je nepředvídatelnost děje, nečekáte smrt, ani podvody a rozhodně byste nečekali, u koho najdete spojence a co vše hlavní hrdiny čeká.

I přes tyto klady má děj několik výplňových pasáží, které nejsou moc svižné. Taktéž mě mrzí, že tato kniha nedala skoro žádný prostor rozvoji vztahu mezi Cio a Tomasem. Jsem nucena konstatovat, že první polovina byla jednoznačně lepší, než ta druhá. Dělo se tam více originálních a nečekaných věcí. Druhá půlka, včetně samotného závěru, byla dosti podobná HG, je tedy možné, že jsme se dozvěděli, v jakém duchu se ponese další, závěrečný díl této trilogie.

Vyložené zklamání tedy tato kniha nebyla, ale bohužel laťku, kterou nastavil první díl, nebyla schopná překonat. Neberte to ale špatně, tohle je opravdu skvělá dystopická série, která si zaslouží být čtená. Samozřejmě si nenechám ujít závěrečný díl!

Co vy a UV? Četli jste první díl? A má už někdo přečtený tento nový? Taky jste si tuto sérii zamilovali?

P. S. Pokud někdo z vás ví, kdy vyjde poslední díl, tak mi to rozhodně dejte vědět! Budete mít můj velký dík! J

 


Komentáře

1 Luc Luc | 24. března 2017 v 9:23 | Reagovat

Musím s tebou souhlasit ♥ První díl nasadil laťku skutečně vysoko a druhý díl se mu nemůže rovnat. Kniha má spoustu dobrých momentů, ale bohužel i dost pasáží, kdy jsem měla chuť knihu odložit :( Absence rozvoje vztahu mezi Tomasem a Ciou mě skutečně mrzí a doufám, že v dalším (závěrečném) díle toto bude napraveno. Nejsem si úplně jistá, jestli se mi líbí, kam kniha směřuje, na druhou stranu si nedovedu představit jiné rozuzlení. Každopádně jsem ráda, že jsme si spolu střihly maraton a už se těším, až si dáme nějaký další ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama