Posezení s Tomášem Grombířem aneb první setkání Kubova bookclubu

28. února 2017 v 19:36 | Penny |  Reporty
V pondělí 13. 2. 2017 se uskutečnilo historicky první setkání nového bookclubu, jehož zakladatelem je Kuba, kterého předpokládám, většina z nás zná z jeho instagramového účtu, na kterém figuruje pod přezdívkou @bookscalling. Kuba vytvořil klub, který se bude setkávat vždy zhruba v 10 lidech jednou měsíčně, v nějaké skvělé Pražské kavárně ve společnosti nějakého českého autora, kterému v poslední době vyšla nějaká kniha. Zní to super viďte? Já se ocitla mezi těmi šťastlivci, kteří mohli na první setkání Kubova bookclubu dorazit a řeknu vám, stálo to vážně za to!


Buďme upřímní, kdy potkáte spisovatele, jehož knihu jste četli a máte možnost s ním prodiskutovat vše, co se vám na knize líbilo i co vám vadilo? Asi se vám to moc často nestává, že? Kubu jsem na instagramu sledovala opravdu dlouho a když jsem viděla, že jeho bookclub se opravdu stane skutečností a jeho prvním hostem bude Tomáš Grombíř, autor debutového románu "Jedničky a nuly", který mi už ležel doma v knihovničce, tak jsem zkusila štěstí a Kubovi napsala, zda by se nenašlo jedno místo i pro mě. No, asi je vám jasné, jak to dopadlo, že?

Kniha "Jedničky a nuly" je prvotinou Tomáše Grombíře, která se zabývá životem Adriana, bohatého a úspěšného milovníka IT technologií a programování. Více o ději a mém názoru na knihu zjistíte ZDE. Pro úplnost je vhodné říct, že mě kniha mile překvapila svou čtivostí a originalitou. Nicméně jsem měla po dočtení hned několik otázek, na které jsem díky tomuto setkání dostala odpověď.

Setkání se uskutečnilo v kavárně "Vnitroblock", ve které jsem já osobně nikdy nebyla, ale slyšela jsem o ní snad úplně všude. Interiér byl velice originální a nápaditý, bohužel bylo úplně plno, tudíž slyšitelnost byla trošičku horší, než bychom si všichni představovali.

Během zhruba 2 hodin jsme s Tomášem Grombířem stihli probrat kladné i slabé stránky knihy, charakteristiky postav, vydání, námět, budoucí tvorbu i blogerskou sféru. Jelikož nás byl opravdu menší počet, tak se každý mohl ke knize vyjádřit a sdělit všem svůj názor. Byla jsem mile překvapená z povahy pana Grombíře, je to nesmírně milý a chytrý muž, který si je naprosto jistý vším, co dělá a pro vše má nějaké odůvodnění.


Rozhodla jsem se vám převyprávět pár odpovědí na otázky, které jsme panu Grombířovi položili.

Co vás vedlo k sepsání knihy?
Tomáš Grombíř literárně tvoří již od svých 18 let, ale žádná jeho tvorba nebyla dle jeho názoru publikovatelná.

Jak vás napadl námět této knihy?
Námět na sepsání "Jeniček a nul" ho napadl jako blesk z čistého nebe. Základní téma zůstalo stejné, zbytek se v průběhu psaní měnil. Šlo mu hlavně o čtivý text se zvraty, který by mohl zaujmout i čtenáře, kteří běžně tolik nečtou. (To se mu myslím povedlo.) Ho samotného IT prostředí zajímá, tudíž neměl problém se zakomponováním svých znalostí do svého románu. Svým způsobem se jedná o částečně autobiografický román, který popisuje autorův život, kdyby se v některých životních situacích rozhodl trošku jinak.

Měnila se postava hlavního hrdiny Adriana?
Částečně se v průběhu románu měnila a autor si doteď není jistý, zda ji vylíčil skutečně tak, jak zamýšlel. Šlo mu o vytvoření postavy, která je v kontaktu s PC a IT prostředím od dětství.

Je tohle skutečná délka knihy, kterou jste zamýšlel?
Původně byl román mnohonásobně delší a obsahoval spoustu informací i o dalších postavách. Nakonec byla ale kniha zkrácena.

Co říkáte na grafické zpracování knihy?
Je naprosto spokojený. Původně byl na rozpacích kvůli barvám, které jsou na obálce. Po chvíli si ale uvědomil, že jsou zvoleny vhodně, jelikož děj knihy se odehrává v minulém století, kde tyto "retro" barvy "frčely".

Chystáte nějaké další knihy?
Ano, prý se něco chystá, ale jelikož pan Grombíř věří na pověry, tak nám nic víc neprozradil.

Autor skvěle přijímal kritiku a dokonce si udělal i poznámky, které se týkaly našich názorů. Na závěr nám knihy samozřejmě i podepsal. Odpovědi na dotazy a názory pana Grombíře silně ovlivnily můj celkový dojem z knihy a i teď jsem naprosto fascinovaná vším, co jsem se ten den dozvěděla.


Na tomto setkání jsem poznala naprosto skvělé lidi, konečně jsem se osobně seznámila s Kubou a dokonce i s Kamčou z jejího kanálu @hlavaplnaknihy. Touto formou bych chtěla moc poděkovat Kubovi, že mi umožnil se téhle skvělé akce zúčastnit.

Příští setkání proběhne na konci března a Kubovým hostem bude spisovatel Marek Šindelka, který na konci loňského roku vydal nový román nesoucí název "Únava materiálu". Jsem hrozně ráda, že budu moct být opět součástí dalšího bookclubu.

Více informací o bookclubu naleznete na Kubově fb stránce ZDE nebo na jeho instagramovém účtu ZDE.
 


Komentáře

1 Luc Luc | 24. března 2017 v 9:28 | Reagovat

Zní to jako super akce :) Máš pravdu, čtenáři se více méně nepoštěstí popovídat si s autorem o knize a vyzpovídat ho o spoustě detailů, co nás při čtení napadnou ;) Též jsem pověrčivá a myslím, že je dobré neprozrazovat nic dopředu. No a pokud je to jeho prvotina a už tak měla docela úspěch, jsem zvědavá, s čím přijde příště.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama