Moudré z nebe – Richard Skolek

4. února 2017 v 12:12 | Penny |  Recenze
Autor: Richard Skolek
Nakladatelství: Backstage books
Počet stran: 98
Rok vydání: 2015
Hodnocení: 71 %

Každý z nás má někdy potřebu si od všeho odpočinout a sáhnout po jednoduché oddechové knize, která nás příjemně naladí, pobaví a rozhodně nás nezatíží vážným a dramatickým dějem. Přesně tento popis splňuje kniha "Moudré z nebe" od českého spisovatele Richarda Skoleka, takže pokud hledáte příjemnou knihu k relaxu, tak je tato recenze přímo pro vás.


K přečtení této knihy jsem se dostala jednou velkou náhodou, když mě kontaktoval samotný autor. Neměla jsem ponětí, o jakou knihu se jedná, ale řekla jsem si, proč ne, vše je třeba zkusit. Kniha má méně než 100 stran, tudíž se jedná o spíše jednodenní záležitost, nicméně si myslím, že právě svou lehkostí a ironií by si mohla najít své čtenáře.

Každý z nás byl malý a naivní. Každý z nás byl malý a nechápavý. Mnoho z nás si jistě psalo svůj deník, ve kterém jsme psali o svých každodenních problémech. O tom, jak nerozumíme, co mají dospělí mezi nohama, o tom proč nám babička nedá další lízátko nebo třeba o tom, proč mají holky někdy v kalhotkách vložku. Přesně tento deník si psal i autor této knihy a my nyní máme možnost se u jeho vzpomínek skvěle pobavit.

Tato krátká kniha tedy popisuje zážitky pana autora, které začínají v roce 1992. Díky dětské naivitě a fantazii si jistě zavzpomínáte na své vlastní zážitky a problémy z dětských let. Kniha není sice členěná do kapitol, ale má velice krátké části, které popisují jednotlivé autorovy příhody. Prostě jednoduchý dětský deník určený dospělému čtenáři.

Kniha je to bezpochyby vtipná, trefná a reálná. Je psána s lehkostí a nadhledem. Jelikož se nejedná o náročnou literaturu, tak je vhodná vlastně pro každého čtenáře. Plusem je rozhodně jazyk, kterým je deník vyprávěn. Najdete v něm občasné vulgarismy, slang a i popisy slov, které děti úplně nechápou. Mě osobně hodně pobavila autorova vzpomínka na odběr krve, kdy mu maminka tvrdila, že to rozhodně nebude bolet. Tyhle "lži" jsme zažili určitě všichni. No a rozhodně si nenechte ujít historku, ve které je autorovi vysvětlováno co to jeho sestra jí každý den za prášek (antikoncepce), to vám rozhodně způsobí záchvat smíchu.

Samozřejmě má tato kniha i své negativní stránky. Deník se sice četl velice snadno a lehce, ale po 50 straně mi přišlo, že koncept celé knihy je pořád stejný a tak mě začal trošku nudit. Nicméně když jsem si dala půldenní pauzu, tak už mě kniha zase bavila, opět se ale jedná jen o můj subjektivní názor.

Za recenzní výtisk vděčím samotnému autorovi, který mi knihu poslal i s věnováním a autogramem, což bylo velice milé překvapení, takže moc děkuji. Bylo mi zasláno první vydání knihy. V loňském roce vyšlo vydání druhé, na které se můžete podívat ZDE. Mně osobně se možná o malinko více líbí první vydání, ale každému se líbí něco jiného, že.

Deník mě rozhodně mile překvapil, o knize jsem v životě neslyšela a díky zprávě od pana autora jsem se k ní dostala. Pokud máte možnost a hledáte nějakou knihu, u které si chcete odpočinout a zasmát se, tak vás "Moudré z nebe" nemůže zklamat.

P. S. Kniha je to brožovaná, takže je vhodná třeba i na cesty.

 


Komentáře

1 Luc Luc | 4. února 2017 v 22:42 | Reagovat

Tak vzpomínání na dětství vyvolává smích - to nejde popřít. Přesto jsem z knihy rozpačitá. Nejsem si jistá, zda bych chtěla vzpomínat na rok, kdy jsem ještě ani nebyla na světě. A počet stránek mi spíše připomíná časopis než knihy. Díky ale docela příznivému hodnocení se na knihu podívám - oddechová záležitost se občas hodí :)

2 Richard Skolek Richard Skolek | E-mail | 6. února 2017 v 12:20 | Reagovat

[1]: Dobrý den, ony tam ty roky nejsou nijak důležité, nevzpomíná se tam na rozdělení Československa. A nové vydání má víc stránek a pěkné ilustrace: http://www.kosmas.cz/knihy/222184/moudre-z-nebe/.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama