Jedničky a nuly – Tomáš Grombíř

12. února 2017 v 12:58 | Penny |  Recenze
Autor: Tomáš Grombíř
Nakladatelství: Paseka
Počet stran: 280
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 77 %

Každý měsíc sáhnu hned po několika titulech od současných českých autorů. Pokud mě čtete už nějakou dobu, tak jistě víte, že vyhledávám hlavně psychologické romány, které jsou většinou od ženských autorek. Nicméně doporučení od internetového knihkupectví Martinus na debutový román Tomáše Grombíře mě přesvědčilo natolik, že jsem se rozhodla dát této knize šanci. Byl to dobrý nápad?


Mým původním záměrem bylo si knihu pouze vypůjčit, nikoli ji vlastnit. Jednoho dne, ještě než jsem si stihla knihu vypůjčit, se ale na instagramovém účtu nakladatelství Paseka objevila soutěž, kde jsme měli napsat nějaký komentář (už nevím teď o čem) pod fotku autora s knihou a autor nejlepšího komentáře poté získal knihu dokonce s autogramem. Na mě se asi po 150 letech usmálo štěstí a knihu jsem vyhrála, takže žádné půjčování se nekonalo. Více o soutěži si můžete přečíst v unboxingu ZDE.

Byť se jedná o román, tak je třeba upozornit na jednu jeho obrovskou odlišnost. V této knize najdete životní příběh našeho hlavního hrdiny Adriana, kterého fascinovalo programování. Děj knihy je zasazen převážně do 90. let minulého století, takže jsme svědky vývoje počítačových technologií, zlepšování programů a vzniku nejrůznějších sociálních sítí. Přesto, že je toto téma velice originální, tak pro mě to byl ten důvod, proč jsem o knize pochybovala. O IT technologiích totiž nevím naprosto nic, takže jsem se domnívala, že mě tím pádem příběh nebude bavit. Naštěstí autor do příběhu zasadil i osobní život hlavního hrdiny. Zjistíte, jaký měl vztah s rodiči, co provedl jeho bratr, jak se bezhlavě zamiloval do své kolegyně, jakého vzdělání Adrian dosáhl, jak si vybudoval vysokou pozici v zaměstnání a jak přišel k milionům.

To, co ale rozhodně stojí za pár vět je samotná osobnost Adriana. Ze začátku na mě působil velice skromně, prostě člověk, který si jde za svým cílem. Bohužel, v momentu kdy daného cíle dosáhl, se z něj vyklubal bohatý "parchant" s velice hrubým chováním, který si jednoduše řekl, že když má peníze, tak může mít všechno. Otázkou zůstává, jestli mu peníze stačily ke štěstí a pozitivní náklonnosti jeho osudové lásky. Mně osobně tedy povahou hlavní hrdina absolutně nesedl a měla jsem momenty, kdy bych mu nejraději dala facku.

Knihu jsem přečetla jedním dechem, jelikož propojení osobního života Adriana a jeho podílení se na chodu ve firmě, mě opravdu hodně bavilo. Bylo to originální spojení, které jsem zatím v české literatuře nenašla. Líbilo se mi, že autor zvolil příběh, který na čtenáře působí velice reálně a prostřednictvím charakteristik postav, nám připomenul, co všechno mohou s člověkem udělat peníze.

Nicméně i přesto si nemohu odpustit pár věcí, které mi na knize nesedly. Postavu Adriana jsem už rozebrala výše, takže k té se vracet nebudu. Co mi ale do příběhu "nepasovalo" byla "mafiánská" zápletka, která začala na počátku knihy, ale její výsledek jsem zjistila až na samotném konci knihy, na mě trošku překombinované. Bohužel i přes originalitu námětu jsem se v některých částech, které popisovaly vývoj Googlu a dalších společností opravdu nudila.

Přes to všechno si ale myslím, že pokud sledujete současnou českou prózu, tak byste si tuto knihu měli přečíst a udělat si na ni sami názor. Měla jsem sice pár výtek k příběhu, ale v součtu se mi kniha četla opravdu dobře, navíc pokud vezmeme v potaz, že se jedná o autorovu prvotinu, tak je třeba uznat, že autor odvedl opravdu dobrou práci.

Zítra se uskuteční první bookclub Kuby z "Bookscalling" a já se nemohu dočkat, až se pana Grombíře zeptám na pár otázek, které mi vrtají v hlavě. Akce je pouze pro zvané, ale nezoufejte, na blogu si poté budete moci přečíst report.

P. S. Grafická stránka knihy se opravdu povedla!

 


Komentáře

1 Bětka Bětka | E-mail | Web | 12. února 2017 v 20:06 | Reagovat

Já pořád čekám, zda se objeví recenze na iliteratuře. Vedle poměrně pozitivních čtenářských ohlasů je tu totiž recenze v Hostu a pár komentářů od lidí od nás ze školy, které mě trochu odrazují :D

2 Katy Katy | E-mail | Web | 12. února 2017 v 20:56 | Reagovat

Teda, docela si mě zaujala. Já také vyhledám psychologické thrillery a tento vypadá parádně. Já si teď pro oddych po zkouškovém přečetla od Martina Čápa Čarodějku a paráda :)

3 Luc Luc | 13. února 2017 v 21:55 | Reagovat

Tak teda nevím, vývoj technologií mě docela zajímá, ale nejsem si jistá, zda by mě tato kniha bavila. Každopádně vývoj hlavního hrdiny musel být zajímavý. Snad sis akci užila, na report se těším :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama