Griša: Světlo a stíny – Leigh Bardugo

14. února 2017 v 18:39 | Penny |  Recenze
Autor: Leigh Bardugo
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 312
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 76 %

"Shadow and bone" je kniha, o které slyším na každém druhém zahraničním knihomolském YT kanále. Celou tuto trilogii od Leigh Bardugo mají všichni mezi svými nejoblíbenějšími sériemi a nemohou se vždy dočkat nových knih z pera této autorky. Proto se asi nelze divit tomu, že jsem i já musela zjistit, co na této sérii všichni mají a jestli je opravdu tak skvělá, jak se o ní říká. Právě z tohoto důvodu se stala "Griša: Světlo a stíny" jednou z mých nejočekávanějších knih roku 2017.


Tato kniha, stejně jako celá série, se řadí mezi YA fantasy. Děj knihy je inspirovaný Ruskem a jeho kulturou, což byla věc, která mě od četby dost odrazovala, nicméně v součtu mohu po přečtení knihy konstatovat, že Rusko ani jeho kulturu jsem krom pár jmen hlavních hrdinů v celé knize absolutně nezaznamenala.

Děj této série nás zavede do Ravky, země, která byla kdysi jednotná, šťastná a spokojená. Jenže poté přišly nestvůry, které rozdělily tuto říši na dvě části, které jsou od sebe oddělené tzv. "pásem temnoty", ve kterém se veškeré příšery a nebezpeční tvorové skrývají. Nyní si celá říše přeje zničení "pásu temnoty" a opětovné sjednocení země. To ale vůbec není jednoduché, příšery jsou totiž tak silné a mocné, že je mohou zastavit jen lidé s nadpřirozenými a vzácnými schopnostmi. Od té doby se u každého dítěte provádělo prověření, aby se odhalily případné ojedinělé schopnosti. Pokud někdo opravdu tyto schopnosti měl, tak musel odejít od své rodiny a podrobit se výcviku, na jehož konci se stal "Grišou", která dokáže své schopnosti ovládat a společně s dalšími jedinci porazit příšery.

Naším příběhem nás bude provázet dívka jménem Alina, která je jako sirotek spolu se stejně starým Malem vychovávána v jedné malé vesnici. V dětství byli oba prozkoumáni, ale žádné schopnosti u nich nalezeny nebyly a jak byli starší, tak se z Aliny stala kartografka a z Mala skvělý stopař, kteří pomáhali v boji proti nestvůrám. Jednoho dne ale celou skupinu, ve které se Alina i Mal nachází, nestvůry přepadnou a ve chvíli, kdy hrozí Malovi smrt a Alina ho chce za každou cenu ochránit, se objeví její nadpřirozené schopnosti, které souvisí s ovládáním světla. Alina je násilně odvedena ke králi a za dozoru nejmocnějšího a velice šarmantního mága Temnyje vycvičena k boji proti příšerám. Co se ale stalo s Malem? Dokáže se nestvůrám Alina postavit? A co se skrývá pod nečitelným výrazem Temnyje a lze mu věřit?

Na celém příběhu lze najít hned řadu pozitiv. Celý svět je originální, zajímavý a přitom relativně snadný na pochopení. Krásná mapa na začátku knihy vám umožní se i v celé říši skvěle orientovat. No a skvělým zpestřením je romantická linka, která je opravdu, ale opravdu nepředvídatelná.

I přesto jsem ale měla pár věcí, které mi na knize trošku vadily. Jako první jsou to rozhodně ona netradiční, asi ruská, jména některých hrdinů, která se mi po celou dobu četby neskutečně pletla. Taky mi v jistých situacích vadila samotná hlavní hrdinka Alina, která se mnohdy rozhodovala nerozumně a jednala jen povrchně.

Musím taky zkonstatovat, že první polovina knihy mě hodně nudila a podle mě se i částečně podobala "Rudé královně". Hlavní hrdinka nemá schopnosti, pak je zase má, jde před krále a pak musí schopnosti zdokonalovat. Nicméně druhá polovina knihy mi to absolutně vynahradila. Byla plná akce, nečekaných zvratů a četla se jedním dechem. Budu tedy doufat, že další díl bude pokračovat ve stejném rytmu jako druhá polovina knihy.

Taktéž bych se ráda vyjádřila k obálce a grafickému zpracování knihy. Někteří blogeři byli proti změnění originální obálky. Já teda nejsem fanoušek přímo ani jedné, takže nejsem nijak extra proti změně, nicméně i originální obálka je krásná. No a grafické zpracování? Skvělé! Mapa a překrásné úvodní ilustrace kapitol mluví za vše.

Pokud jste fanoušky YA a fantasy, tak nějak přežijte těch prvních 100 stran, protože těch zbylých 200 bude stát za to!

Četli jste už někdo tuto knihu? Slyším na ni dost různorodé názory, takže mě zajímá i ten váš! J

P. S. Líbí se vám více naše obálka nebo ta původní?

 


Komentáře

1 Adri Adri | 14. února 2017 v 20:04 | Reagovat

No ja z ni byla hotova. Strasne s emi libila, i ten zacatek, ktery nazyvas spise nudnym. Mne tak vubec neprisel.Hltala jsem to silene. Rudou kralovnu mam doma a jeste jsem ji necetla. Tak to me asi bude taky bavit.

2 Monis Monis | Web | 16. února 2017 v 19:21 | Reagovat

Mě to bavilo, hodnotím to jako lehký nadprůměr :-) Ale každopádně se těším na další díl :-)

3 Luc Luc | 24. února 2017 v 8:24 | Reagovat

Taky mi ten začátek připomíná Rudou královnu - podle tvého popisu :/ Ale zas ani jednu knihu jsem nečetla :D Každopádně možná se po ní v létě podívám :) líbí se mi naše obálka :)

4 Fenris Fenris | Web | 26. února 2017 v 12:15 | Reagovat

Knihu jsem přečetla relativně rychle a hodnotila bych ji asi jako ty. Možná, že já bych to hodnotila i 80%. Na rozdíl od tebe musím podotknou, že já byla nadšená z ruské kultury. Není to tak časté a ještě to není tak okoukané. Na poslední ruskou kulturu v knížkách jsem narazila ve Vampýrské Akademii... a možné jen lehce povrchově v sérii Kate Daniels.

Ta podobnost s Rudou Královnou mě trkla teprve teď. :D Popravdě mi to vůbec nedošlo... což je smutné, protože jsem Rudou Královnu zavrhnula při druhém dílu, ani jsem ho nedokázala dočíst.  Doufám, že tady se mi to nestane.

Co se týká Aliny... převážně jsem ji měla ráda. Byla dobře propracovaná, uznávám, že některé její chování bylo zbrklé a naivní, ale jinak jsem ji měla ráda.... na rozdíl od jejího kamaráda Mala. Někam mi nepřirostl k srdci.
Ale takový Temnyj. No, nebudu lhát, zařadila jsem ho do mého fiktivního harému... i přes to všechno. :D

Nakonec... naše obálka je celkem povedená, sice dává smysl až po přečtení příběhu, ale povedla se. Každopádně dávám i přes to, přednost originální obálce, která si myslím zanechá větší dojem. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama