Čáry života – Veronica Roth

20. února 2017 v 20:56 | Penny |  Recenze
Autor: Veronica Roth
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 424
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 82 %

Poprask kolem nové knihy autorky legendární trilogie "Divergence" zvedl ze židle každého milovníka fantasy a knih, jako takových. Já osobně znám spoustu lidí, kteří přímo odpočítávali dny do vydání a u kterých byly "Čáry života" jednou z nejočekávanějších knih letošního roku. V ČR získalo nakladatelství CooBoo právo k vydání knihy ve stejný den, ve kterém se objevila na pultech po celém světě. No, já se samozřejmě svezla s vlnou nadšenců a knihu si taktéž pořídila. Byl to vlastně dobrý nápad?


Hned na začátek se musím přiznat, že sérii "Divergence" nemám ráda, respektive mám ráda jen první díl. Zbylé dva byly prakticky o ničem, tedy krom závěru "Aliance". Původně mě tedy měla nová kniha Veronicy Roth úplně minout, jenže po zhlédnutí pár recenzí, které chválily svět, který autorka vytvořila a její zlepšení v oblasti vyprávění, jsem zkrátka začala být až moc zvědavá, takže přestala existovat možnost, že bych knihu číst nechtěla. No a jaký je tedy onen "skvělý" svět, který autorka vytvořila?

Na rozdíl od "Divergence" se ocitáme v jiné galaxii, než se nachází planeta Země. Říše, zde tvoří tzv. "Shromáždění", které se dělí na jednotlivé rody, které poté tvoří ony "říše". V této galaxií žijí lidé, kteří ale nejsou tak obyčejní, jako my. Mohou se u nich totiž projevit tzn. "dary". Pro někoho mohou tyto dary znamenat výhodu, pro někoho jiného spíše utrpení, jako třeba pro naše dva hlavní hrdiny.

Těmi jsou Akos a Cyra. Akos je silný a pohledný chlapec, který si velmi váží své rodiny. Jeho nejlepším přítelem je pro něj jeho vlastní bratr. Jeho "darem proudu" je schopnost potlačit účinky daru někoho jiného, který na něj svůj dar používá. Cyra je dívka, která je sestrou Ryzeka, což je krutý muž, který vládne jinému rodu, než je ten Akosův a jeho vláda je plná násilí a smrti. Cyřin "dar proud" je schopnost způsobovat někomu jinému bolest. Tímto darem nedopatřením v minulosti zabila vlastní matku a její bratr tuto její schopnost spíše využívá k týrání svých zajatců.

Jednoho dne jsou Akos i jeho bratr zajati vojáky Ryzeka a odvedeni do jeho paláce. Kvůli nečekaným schopnostem Akosova bratra se Ryzek rozhodne, jak Akose, tak jeho bratra ponechat ve svých službách. Akos se stane jeho doživotním sluhou. Díky této pozici se seznámí se Cyrou a vám je již jasné, že v tento moment začíná romantická linka našich dvou hlavních hrdinů. Přesto, že by Cyra udělala cokoli proto, aby byla s Akosem, tak ví, že jeho jediným přáním je zachránit jeho bratra. Následuje její spletitá cesta za záchranou Akose a pokusu svrhnutí kruté vlády jejího bratra.

Musím uznat, že svět, který Veronica vytvořila je opravdu originální a promyšlený. Myšlenka "darů" je velice ojedinělá a já sama jsem ji v žádné jiné knize nezaznamenala. Kniha byla opravdu čtivá, v jednotlivých kapitolách se střídaly pohledy jak Akose, tak Cyry. Mně osobně se více jako postava zalíbila Cyra, tudíž pro mě byly právě její kapitoly čtivější. Ovšem v součtu jsem si Akose a Cyru zamilovala rozhodně více, než hlavní hrdiny série "Divergence".

Bohužel pro mě byla kniha ze začátku příšerně nudná, zdlouhavá a trvalo mi zhruba 80 stran, než jsem se dostala do děje. Obrovský problém mi dělaly špatně vyslovitelná a špatně zapamatovatelná jména postav. V součtu jsem byla ráda, když jsem věděla jména hlavních hrdinů.

Nicméně musím uznat, že jsem byla z příběhu opravdu mile překvapena. Od této knihy jsem vlastně nic nečekala a v závěru jsem byla neskutečně překvapená. Za mě tedy velké doporučení, a pokud jste taktéž byly z "Divergence" zklamaní, tak dejte Veronice ještě jednu šanci. Já jí ji dala a rozhodně nelituju, vlastně se už teď těším na její další knihu.

P. S. Co říkáte na obálku? Mně osobně nevadí, ale vím, že spousta čtenářů měla výhrady.

 


Komentáře

1 Knihomolka Knihomolka | Web | 21. února 2017 v 19:25 | Reagovat

Moc hezká recenze. Já se na Čáry už dlouho chystám, ale objevilo se hodně knih ze strany spolupráce a tak jsem to zatím bohužel nezvládla. Asi před měsícem jsem na knihu zírala v Jilemnici, její obálka mě naprosto uchvátila. Ale odešla jsem bez ní, a teď toho dost lituju :/ Měj se hezky :)

2 S. S. | Web | 22. února 2017 v 15:36 | Reagovat

Opět super recenze. Mně se obálka líbí moc, rozhodně k ní výhrady nemám. Některé části knihy mi také úplně nesedly, ale některé věci v knize jsou originální.

3 Luc Luc | 24. února 2017 v 11:20 | Reagovat

Co se týče obálky, nevadí mi, ale krásná mi nepřijde. Jsem ráda, že na sobě autorka zapracovala a její nová série vypadá působivěji - lidé by se měli posouvat. Děj samotný mě příliš nezaujal - jeví se mi to jako nějaký sci-fi/fantasy román :) Každopádně originalita je v dnešní době ceněná :) Složitá jména nikdy nedělají moc dobrotu - člověk se pak chce s někým jiným pobavit o skvělé knížce a když si nepamatuje jména postav, jde to docela těžko.

4 Myfair favourite Myfair favourite | E-mail | Web | 2. března 2017 v 17:12 | Reagovat

Knížka mě zajímá, tak díky za recenzi. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama