Panenka – Věra Kadlecová

9. ledna 2017 v 12:03 | Penny |  Recenze
Autor: Věra Kadlecová
Nakladatelství: Klika
Počet stran: 310
Rok vydání: 2015
Hodnocení: 100 %

Uf, teď vůbec nevím, jak bych tuto recenzi měla začít. Tak dlouho jsem se snažila v současné české próze najít nějaký poklad a teď, když ho mám konečně v ruce, tak nejsem schopná jakkoli sesumírovat mé myšlenky. Abyste mi rozuměli, kniha kterou vám tu chci dnes představit a kterou vám chci ze srdce doporučit je kniha silná, bolestivá a pravdivá. V následujících odstavcích se vám budu snažit předat vše, co mi kniha dala a přesvědčit vás o tom, že byste si tento příběh rozhodně neměli nechat ujít.


O současnou českou prózu se zajímám již skoro rok. Příčinou byla kniha "Sítě" od Petry Dvořákové, která je stejně jako "Panenka" od Věry Kadlecové o životě žen, které nám vykreslují cesty osudy, které jak se v těchto knihách můžete sami přesvědčit, jsou né vždy pozitivní. Potíž je v tom, že těchto reálných psychologických románů, které by vás mohly opravdu zasáhnout je velice pomálu. Já objevila zatím tři, tím posledním byla kniha "Straka na šibenici" od Daniela Petra. No a od té doby mi štěstí nepřálo. Tedy až doteď.

O knize "Panenka" jsem poprvé slyšela ve videorecenzi Ohany na jejím youtube kanále. Její reakce na knihu mě tak zaujaly, že jsem sama sedla k počítači a napsala paní autorce. Zeptala jsem se jí, zda by neměla zájem o spolupráci a ona mi velice ochotně zaslala zatím její dvě vydané knihy. Když mi kniha přišla, tak jsem neměla nejmenší tušení, co držím v ruce a rozhodně jsem si nemyslela, že by mě tato kniha mohla změnit.

Nyní by bylo asi na místě, abyste se dozvěděli o čem tato kniha vlastně je. Příběh pojednává o dvou ženách, o dvou naprosto odlišných ženách. O bývalé feťačce a rozvedené bezdětné novinářce. Náš příběh začíná ve chvíli, kdy si novinářka Beáta po rozvodu uvědomí, že chce začít znovu. Cítí, že změnou by mohlo být sepsání knihy, ale né ledajaké knihy. Chtěla by napsat příběh, který se skutečně stal. No a tak se Beáta seznámí s feťačkou Evou, žijící v sanatoriu. Získat souhlas k sepsání knihy není rozhodně nic jednoduchého, ale jakmile se ho Beátě podaří získat, tak jsme svědky zpovědi, kterou jste ještě nikdy v životě neslyšeli. Prožijete Evinu životní jízdu plnou babičkovské lásky, první zamilovanosti a zlomeného srdce, rodičovské nenávisti, smrti, znásilnění, otěhotnění a dalších zvratů, které povedou až k nešťastnému seznámení s Richardem, mužem, který Evu dovede do kokainového pekla plného štěstí a zničeného života.

Asi si teď říkáte, že tohle všechno se ani jednomu člověku za život nemůže stát, ale věřte mi, že jakmile přečtete pár stran, tak budete chápat Evina rozhodnutí a nebudete se divit tomu, kam až povedou.

Knize nemám co vytknout. Jednoduše mě příběh nikdy nepřestával překvapovat, když jsem si už myslela, že nic horšího se stát nemůže, tak přišla další, vetší rána. Gradace děje je tak hmatatelná, že budete mít husí kůži po celém těle. Styl autorčina psaní je tak reálný, že vám nedovolí knihu odložit, protože budete vědět, že mužů jako je Richard je v dnešním světě opravdu hodně. To je taky důvod, proč mi kniha svým způsobem změnila život. Otevřela mi oči. A to opravdu hodně!

"Panenka" mě tedy jednoznačně potvrdila to, co jsem si myslela už v létě, a to fakt, že skvělých příběhů z tvorby českých autorů je u nás schováno ještě dost. Touto recenzí bych tedy chtěla pogratulovat paní autorce k mimořádnému talentu, který jsem zatím nalezla jen v pár dalších knihách. Taktéž bych jí chtěla moc poděkovat za zaslání knihy a za možnost si přečíst tento překrásný příběh.

Pokud i vy byste si "Panenku" chtěli přečíst (což byste rozhodně měli) nebo byste tímto příběhem chtěli někoho obdarovat, tak ZDE najdete stránku paní Kadlecové, kde si její knihy můžete zakoupit. Je třeba dodat, že tuto knihu už seženete i v kamenných knihkupectvích, ale jelikož si ji autorka vydala částečně ve svých nákladech, tak si myslím, že by bylo milé její tvorbu podpořit zakoupením knihy z její vlastní stránky.

Taktéž bych vás ráda upozornila, že kniha "Panenka" má i volné pokračování s názvem "Vina", které se tentokrát zabývá spíše životem novinářky Beáty. I tuto knihu mi autorka zaslala a já se na ni určitě v blízké době vrhnu.

Věřím, že jsem vás touto recenzí na knihu alespoň trošku nalákala, jelikož si myslím, že by si tento příběh zasloužil mnohem větší pozornost, než má.

"Tak jsem šla. Tím dnem započal můj zvláštní vztah se ženou, která mě po celou dobu jeho trvání neustále překvapovala. Donutila mě, abychom společně prožívaly emoce, o kterých jsem neměla ani tušení, že existují. Sama mi nevědomky otevřela uzavřené dimenze mysli, vnímání a cítění, za což jí nikdy nepřestanu být vděčná."

P. S. Určitě mi dejte vědět, jestli jste o této knize slyšeli. Já pevně věřím, že pokud ne, tak nad ní rozhodně zauvažujete.

 


Komentáře

1 Jiří Nosek – Klika Jiří Nosek – Klika | E-mail | Web | 11. ledna 2017 v 14:33 | Reagovat

Za koupi přímo od autorky se přimlouvám i já - knižní distributor s knihkupcem si berou kolem 57% z ceny, zatímco při koupi přímo od autorky získáte knihu levněji a ona přitom dostane víc ;)

2 Luc Luc | 10. února 2017 v 10:06 | Reagovat

Tak o knize jsem skutečně neslyšela - až jednoho dne od tebe. Tvorbě českých autorů se prozatím docela vyhýbám, ale pokud budeme v příštím semestru tvořit seznam povinné četby ze současných českých autorů, nezapomenu na ni :) Děkuji za tip, protože těch není asi nikdy dost - zvlášť pokud kniha čtenáři otevře oči.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama