Ohlédnutí za rokem 2016 aneb co stálo i nestálo za to

6. ledna 2017 v 19:40 | Penny |  Články
Rok 2016 je už pár dní za námi, ale já si až dnes našla trochu času na sepsání článku, ve kterém bych vám ráda shrnula rok 2016 (tedy hlavně z té knižní stránky :D). V tomto roce se stala spousta věcí, některé byly pozitivní a jiné zase ne. Ovšem pokud se zaměřím jen na ty knihomolské události, tak byl vlastně rok 2016 hodně, ale opravdu hodně úspěšný.


Jako první musím samozřejmě jmenovat vznik tohoto blogu, na kterém se právě teď nacházíte. Bez mé kamarádky Alex (blog ZDE) by tento blog nikdy nevznikl. Pomohla mi s designem a dala mi pár informací, jak na tento blog články přidávat. Za tohle jí budu navždy vděčná, jelikož založení blogu nebudu nikdy litovat.

No, a když už jsme u toho vzniku a samotného fungování Penny-and-books, tak chci poděkovat hlavně vám, mým čtenářům. Ani ve snu bych nevěřila, že vás za necelý půl rok činnosti mého blogu mé články zaujmou natolik, že mě budete nominovat do jedné z kategorií ankety "Bloger roku". Co jsem vůbec nečekala, byl postup do druhého kola, kam se dostalo jen 8 nejlepších. No a třešničkou na dortu bylo neuvěřitelné druhé místo! Za tuto obrovskou podporu vám všem chci poděkovat a slibuju, že se v tomto roce budu snažit dál psát tak, aby vás to všechny bavilo.

V roce 2016 jsem se taky zúčastnila spousty literárních a knihomolských akcí, na kterých jsem se seznámila s předními booktubery, bloggery a dalšími blázny jako jsem já. (Oni ví, o koho se jedná.) Veškeré záznamy ze všech knižních akcí roku 2016 najdete v sekci "Reporty" ZDE.

No a nyní už pojďme k samotné četbě roku 2016. Na začátku loňského roku jsem si dala za cíl přečíst alespoň 80 knih. Tento limit jsem překonala už v červenci a tak jsem ho zvýšila na 100 knih. I tento počet jsem ale překonala a ve výsledku jsem přečetla neuvěřitelných 126 knih! Je to nejvyšší počet přečtených knih za jeden rok v mém životě!

Je vám jasné, že jsem v loňském roce přečetla spoustu knih, které mě opravdu bavily, ale samozřejmě jsem udělala i pár přehmatů a přečetla dost (podle mě) ubohé kousky. Dnes vám tu tedy nakonec ukážu 10 knih, které mi přišly nejslabší a dalších 12 knih, které mě dostaly svým příběhem nejvíce ze všech 126. Nejdříve se zaměříme na ty slabší články. Tak jdeme na to!

Ještě než budu jmenovat samotné knihy, tak bych chtěla jen říct, že pořadí je čistě náhodné, nejedná se o seznam od "nejméně" hrozné knihy po tu nejvíce "hroznou". Taky bych ráda připomněla, že se jedná jen o můj osobní názor na tyto tituly, pokud máte tyto knihy rádi, tak je to jen dobře!

10 nejslabších knih:

Kafé @ cigárko - Marie Doležalová
Ano, tato kniha sem podle mě právem patří. Nechala jsem se ovlivnit autogramiádou a koupila si tuto knihu, která mi rozhodně nepřišla vtipná a ani trochu jiná. Bohužel jsem ji nakonec prodala i s věnováním a autogramem, jelikož jsem si jistá, že už ji nikdy nebudu číst znovu. Plusem jsou jen trefné ilustrace.

Šťastní lidé čtou a pijou kávu - Agnes Martin-Lugand
Tohle je jeden z těch ženských románů, které vás zaujmou poutavým názvem a pěknou obálkou. Bohužel prozření přijde v okamžiku, kdy odhalíte celou zápletku po prvních 10 stranách. No a úplně nejhorší je, když se vaše odhady na konec vyplní. Tohle byl vážně horší průměr.

To prší moře - Radka Třeštíková (recenze ZDE)
Opravdu jsem se strašně moc těšila, až objevím to kouzlo tvorby paní Třeštíkové, kterou mi všichni tak hrozně doporučovali. Ach, jak já jim věřila. Tato kniha je bohužel jen průměrná. Já sama jsem z rozvedené rodiny a mohu vás ujistit, že nic nového mi tato kniha nedala.

Bábovky - Radka Třeštíková (recenze ZDE)
Po předchozí knize jsem další titul z tvorby Radky Třeštíkové dlouho odkládala, jelikož jsem se bála zklamání. I po dlouhém čekání toto zklamání stejně přišlo. 12 obyčejných příběhů, které nebyly ničím neobvyklé. Možná proto se tato kniha líbí i lidem, kteří moc nečtou.

Léto, kdy jsme se potkali - Robin Constantin (recenze ZDE)
Tento příběh je bohužel i přes svou nádhernou obálku jen jedním z mnoha průhledných mladistvých YA románů, které postrádají špetku odlišnosti. Jaká škoda…

Vánoční zázrak - Jay Asher
Před Vánoci vždycky čtu nějakou knihu, která mi navodí vánoční atmosféru. Každý rok jsem byla s výběrem úspěšná, letos bohužel ne. Zápletku celého příběhu jsem odhadla po 20 stranách a neměla vůbec chuť číst dál. Jen grafická úprava je opravdu nádherná.

Dům žen bez mužů - Karine Lambert
No a tohle byl můj druhý přešlap v kategorii ženských románů. Já nevím jak vy, ale já u této knihy nějak po dočtení ani nevěděla, o čem vlastně byla.

Alchymista - Paulo Coelho
Tuto knihu buď milujete, nebo nesnášíte. Já jsem bohužel součástí té druhé možnosti. Esoterické a duchařské příběhy mě nijak zvlášť neberou, takže ani "Alchymista" nebyl výjimkou.

Já nejsem neviditelná - Marcus Sedgwick
Tohle je jeden z YA románů, od kterých jsem čekala něco úplně jiného, než jsem dostala. Skoro detektivní zápletka by mě ani ve snu nenapadla.

Kráva nebeská - David Duchovny
Čekala jsem, že se u této knihy jako spousta dalších čtenářů zasměju nad její absurditou. Bohužel mi mluvící kráva, která se ocitne v lidském světě, moc vtipná nepřišla a byla jsem opravdu ráda, když jsem knihu dočetla.


No a nyní něco z toho veselejšího soudku! Tady jsou ty (podle mě) nejlepší knihy. Opět jsou jen v náhodném pořadí.

12 nejlepších knih:

Dánská dívka - David Ebershoff
K této knize jsem se dostala po zhlédnutí jejího filmového zpracování. Tato kniha je životopisným příběhem muže, který jako první v dějinách podstoupil lékařskou operaci, aby se mohl stát ženou. Věřte mi, že krabička kapesníků nebude stačit.

Hodiny - Michael Cunningham
Další kniha, k jejíž četbě mě přesvědčil film. Tato kniha se odehrává ve 3 časových rovinách, v nichž vám pomalu odkryje život, tvorbu i dopad příběhů spisovatelky Virginie Woolfové. Naprostá klasika!

Sítě - Petra Dvořáková (recenze ZDE)
Tato kniha mě natolik zasáhla a změnila, že jsem se pustila do dalších knih od českých autorů. Setkání s autorkou bylo ohromně inspirující a z osudů žen, o kterých píše, až mrazí.

Panenka - Věra Kadlecová
O tomto psychologickém románu se skoro neví a to je ohromná škoda. Tato kniha je plná síly, ale i momentů, kdy už energie není nazbyt. Reálnost je až neuvěřitelná. Recenzi očekávejte každým dnem.

Anežka - Viktorie Hanišová
Dovolte mi vám doporučit ještě jednu českou prózu. "Anežka" vypráví příběh ženy, která se tak urputně snaží počít dítě, až přijde o partnera a nakonec si adoptuje romské děvče, ze kterého se bude snažit vychovat její ideální "Anežku"… Naprosto neuvěřitelná kniha!

Sůl moře - Ruta Sepetys (recenze ZDE)
Ruta je jednou z autorek jejíž tvorbu jsem v roce 2016 objevila a přečetla. Přesto, pokud bych vám od ní měla doporučit jen jednu knihu, tak to bude právě "Sůl moře", která mě překvapila, obohatila a několikrát rozbrečela. Slibuji, že tohle jste ještě nezažili!

Cizinka - Diana Gabaldon (recenze ZDE)
Od této knihy jsem nečekala, že se do ní zamiluju… Hups, stalo se. Celý svět a osud Claire i Jamieho mě zasáhl natolik, že mám doma už i druhý díl. Jen tak mimochodem, je to vážně MUSTHAVE.

Odvrácená tvář lásky - Colleen Hoover (recenze ZDE)
No a Colleen je druhou autorkou, kterou jsem v roce 2016 objevila. Její knihy ve vás probudí emoce, o kterých jste neměli ani tušení. Jen tak na okraj, letos od ní u nás vyjde další kniha!

Dvůr trnů a růží - Sarah J. Maas (recenze ZDE)
Retellingů bylo v roce 2016 opravdu spousta. Mě ale nejvíce oslovil právě tento titul. Jedná se o první díl ze série a já už se opravdu nemohu dočkat dalšího! Ne každý příběh má totiž tak akorát romantiky, vášně, nenávisti a fantasy.

Jiskra v popelu - Sabaa Tahir (recenze ZDE)
Epická fantasy, kterou jsem i přes její tloušťku přečetla za jeden jediný den! Neobyčejný krutý svět vás ke knize jednoduše připoutá a pustí až na poslední straně, kdy budete chtít jediné - další díl!

Zkouška - Joelle Charbonneau (recenze ZDE)
Prvnímu dílu nové série se podařilo něco, co jsem nečekala - našla jsem příběh, který mě skoro vrátil do série "Hunger game". Je to tak svižné a návykové. Před malou chvílí jsem zjistila, že v únoru vychází druhý díl!!! Pane bože, já ho chci hned!

Illuminae - Jay Kristoff a Amy Kaufman (recenze ZDE)
Nesmí chybět ani nejlepší kniha z žánru scifi. Tahle kniha je svým zpracováním tak originální a po pár stranách tak čtivá… Já ani nevím, co víc k této knize dodat. Prostě si ji kupte a pak trpte jako já, při čekání na další díl.


Doufám, že jsem si svým názorem neudělala moc nepřátel a věřím, že se u většiny knih shodneme. Samozřejmě každému může příběh sednout jinak J.

V roce 2017 bych chtěla přečíst opět alespoň 100 knih, psát dále recenze, získat další spolupráce a napsat pro vás typově pár nových článků. Určitě se budete moct zapojit do nějaké další soutěže.

Vy mi určitě napište, kolik knih jste v roce 2016 přečetli vy, která byla pro vás ta "nej" a jestli jste četli některou z mých výše zmíněných knih a jestli sdílíte můj názor.

Ještě jednou vám moc děkuju za podporu a přeji vám mnoho skvělých knihomolských zážitků v roce 2017.

Jo a taky děkuji těm, kteří tento ukrutně dlouhý článek dočetli až do konce :D.
 


Komentáře

1 Věra Kadlecová Věra Kadlecová | E-mail | Web | 7. ledna 2017 v 18:54 | Reagovat

Děkuji! Je krásné, že moje kniha patří mezi 12 nej. A co je úžasné - umístění ob knihu pod Hodinami, které považuji za jednu z nejlepších, co jsem kdy četla. Přeji mnoho skvělých knih v roce 2017.

2 Lauralex Lauralex | Web | 8. ledna 2017 v 19:59 | Reagovat

U Alchymisty není pravdou. Já ji nemiluju, ale ani ne že ji nesnáším. Jsem takový střed. Je to zvláštní kniha, ne pro každého, ale ačkoliv mě to neohromilo a je trochu přeceňovaná, pesto tam něco je.

3 Tereza Tereza | E-mail | Web | 9. ledna 2017 v 14:13 | Reagovat

Souhlasím s Dvorem trnů růží, Jiskrou v popelu a Zkouškou také je mám v mém seznamu. :)

4 Book is always the answer nebo proste Anička :D Book is always the answer nebo proste Anička :D | Web | 9. ledna 2017 v 15:13 | Reagovat

Ty jsi asi jediná, koho znám, kdo četl Dům žen bez mužů! Za mě taky nic moc. V podstatě to stejné, jako ty...ve finále jsem vůbec nevěděla, proč to autorka vlastně napsala. Cizinců plánují tento rok, tak doufam, ze se mi bude taky tak líbit!
A ještě jednou Gratuluji k tak skvělému umístění! :)

5 Tereza Tereza | 11. ledna 2017 v 18:19 | Reagovat

Děkuji za skvělý článek.
Líbí se mi jak stručně jsi popsala jednotlivé knihy.
Po přečtení článku mám hned na seznamu další knihy co musím číst! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama