Mluv – Laurie Halse Anderson

27. ledna 2017 v 14:05 | Penny |  Recenze
Autor: Laurie Halse Anderson
Nakladatelství: Yoli
Počet stran: 200
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 79 %

Zkouškové je konečně u konce a já mám čas začít smazávat mé resty. Tím prvním bude recenze na knihu, kterou jsem četla už v listopadu, nicméně na psaní recenze jsem čas nenašla dříve než dnes. Nevím jak vy, ale já na vydání této knihy čekala s obrovskou netrpělivostí, jelikož kniha "Mluv" je v současnosti nejoceňovanějším YA románem na trhu. Já teda ze začátku nechápala absolutně proč, ale teď to vím a s oceněním souhlasím.


Vydání knihy "Mluv" se dost odkládalo, ale já věřila, že jakmile vyjde, tak příběh bude stát za to. No, ovšem když kniha vyšla a já si ji šla koupit, tak jsem zjistila, že má jen 200 stran. Říkala jsem si, jak tohle může být taková "pecka", když nemá příběh moc prostoru pro "rozjetí". Jak už je ale u mě dobrým zvykem, tak jsem se mýlila. Kniha byla svižná, ale až později. No, pojďme ale pěkně popořádku.

Hlavní hrdinkou je dospívající dívka jménem Melinda. Její příběh pro nás začíná momentem, kdy nastupuje na střední školu. Jelikož ji její rodiče dost zanedbávají a nic moc o ní neví, tak se Melinda snaží najít nějakou kamarádku, aby si nepřipadala tak sama. Co je, ale záhadou je její minulost. V minulosti se totiž účastnila jedné party, na které se stalo něco, co dalo Melindě podnět zavolat policii. I z tohoto důvodu je pro Melindu na nové škole hrozně těžké najít někoho, kdo by ji za tuhle věc neodsoudil. Jediné místo, kde je Melinda otevřená jsou hodiny výtvarné východy, kde může pracovat na své celoroční práci. Možná právě možnost přenést vše na papír Melindě ukáže, že mluvit je někdy lepší než mlčet.

Melinda je klasickým hrdinou YA románu, je to outsider, osamělec, stydlín a člověk, který před svým okolím něco tají. Stejně jako mnohé další je i tato kniha o odkrytí oné tajemné pravdy, která musí nutně vyplout na povrch. Asi si teď říkáte, že děj knihy zní dost "ohraně", ale věřte mi, že jakmile zjistíte, co se na party stalo, tak uznáte, že tuto knihu by měl číst každý dospívající člověk.

Mě samotnou překvapilo, že na prvních 110 stranách se absolutně nic nedělo (proto to snížené hodnocení). Kniha mě nudila a já si jen říkala, jak marný kup jsem udělala. Nicméně od 120 strany jsem jen hltala zbytek knihy a věřila, že skončí podle mých představ.

Kniha "Mluv" je známá i svým filmovým zpracováním, ve kterém hraje Melindu Kristen Stewart. Ano, film je to dobrý, ale ten pocit, když čtete knihu a odhalujete sami Melindinu minulost, je samozřejmě k nezaplacení.

Za mě se tedy jedná o knihu vhodnou spíše pro mladší čtenáře, než jsem já sama, ale ve výsledku jsem z knihy rozhodně zklamaná nebyla. Pokud je vám 15-18 let, tak si myslím, že by vám tento příběh rozhodně neměl uniknout. Pokud jste ale starší a YA je vaším oblíbeným žánrem, tak i tak s touto knihou rozhodně nebudete marnit čas.

Vy mi jako vždy napište do komentářů, jestli jste "Mluv" četli, co na příběh říkáte a pokud jste tuto knihu ještě nečetli, tak jestli se na ni chystáte. Moc ráda si vaše názory na tuto knihu přečtu.

P. S. Ta obálka si zaslouží minimálně 140 %. Neuvěřitelné, že naše obálka je hezčí, než ta originální (tedy alespoň podle mě).

 


Komentáře

1 Monis Monis | Web | 27. ledna 2017 v 21:34 | Reagovat

Osmnáct už mi sice bylo dávno, ale stejně se na tuhle knihu těším. Věřím, že není oceňovaná jen tak pro nic za nic :-) A obálku má fakt nádhernou :-).

2 Casion Casion | Web | 28. ledna 2017 v 14:58 | Reagovat

Súhlasím, obálka je naozaj dobre vymyslená a spracovaná :-) Obsahovo vyzerá kniha pútavo a zaujímavo, film som nevidela, ale radšej by som aj tak siahla po knihe :-)

3 Luc Luc | 4. února 2017 v 22:29 | Reagovat

Brousím si na ni zuby od okamžiku, cos mi o ní poprvé řekla. Sice jsem o něco starší, než doporučuješ, ale co nadělám - mladší už nebudu :D A máš pravdu, naše obálka je daleko hezčí než u originálu (schválně jsem si to dohledala) ♥ Filmu se ale nejspíš vyhnu, protože obsazení hlavní role se mi fakt nezamlouvá -_-

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama