Co nám oheň vzal – Mariana Enriquez

30. ledna 2017 v 16:50 | Penny |  Recenze
Autor: Mariana Enriquez
Nakladatelství: Host
Počet stran: 206
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 81 %

K této knize jsem se dostala opravdu čistou náhodou. Za upoutání mé pozornosti během směny v práci vděčím především velice pestré a originální obálce, která v sobě skrývá tolik možných motivů, že jste nuceni si knihu vzít do ruky a zjistit, co v sobě ukrývá. No řeknu vám, já byla opravdu překvapená.


"Co nám oheň vzal" je sbírkou 12 povídek z pera současné argentinské spisovatelky, která se řadí do žánru špinavého realismu. Jsem si celkem jistá, že většina z vás (stejně jako já) současnou argentinskou tvorbu nesleduje a stejně tak mnozí z vás nemají tušení, co si pod takovým špinavým realismem představit. Buďte klidní, ve chvíli, kdy jsem knihu rozčítala, jsem neměla ponětí ani o jednom.

Jednotlivé příběhy se dějem zasazují do města Buenos Aires. Umožňují vám vidět tamější společnost tak, jak jste si ji rozhodně nepředstavovali. Zjistíte, jaké povahy v ní převažují, jaké záliby mají, jakým stylem žijí, jak se matky starají o své děti, jaké mají závislosti, ale třeba i úchylky. To ale není jediné, co vám tyto povídky předají. Popis, který jsem vám teď poskytla, vám nejspíše naznačil sociální stránku knihy, jenže "Co nám oheň vzal" má i stránku záhadnou, tajemnou a místy až hororovou. Opravdu je tato kniha nečekanou (a povedenou) směsicí mnoha žánrů, které jako celek spadají do onoho tajemného špinavého realismu.

Popisováním děje jednotlivých povídek bych mohla strávit hodiny, ale tím bych vám rozhodně zkazila váš čtenářský zážitek. Rozhodla jsem se vám proto přiblížit jen jednu, moji nejoblíbenější povídku. Jedná se o povídku "Špinavý kluk", která neotřelým a reálným způsobem přibližuje život obyčejného chlapce, který je týraný a zanedbávaný svou vlastní, drogově závislou matkou. Celý příběh je pozorován očima třetí osoby, a právě proto máte poté pocit, že celé dění sledujete vy sami. Na konci povídky jsem zůstala zírat s otevřenou pusou a trvalo mi bezmála hodinu, než jsem byla schopná pustit se do další povídky.

Já rozhodně nejsem ten typ čtenáře, který by povídkové knihy vyhledával, ba spíše naopak, ale tato kniha jednoduše upoutala moji pozornost a udržela si ji až do jejího konce. V tomhle případě se určitě nenechte odradit anotací, která vám logicky nemůže sdělit obsah všech povídek.

Pokud se mám zaměřit na styl samotných povídek, tak bych jednoznačně vyzdvihla autorčin talent upoutat pozornost čtenáře hned od první strany. Mám pocit, že velice často narážím na knihy, které díky tomu, že jsou psané formou povídek, jsou vlastně tak krátké, že se nestihnu začíst a už je konec. To ale rozhodně není případ této knihy! Buďte ale připravení na místy převrácený žaludek, tuhnoucí krev ve vašich žilách a nemožnost večer zhasnout vaši lampičku u postele. Kniha prostě navodí atmosféru děje přímo vedle vás, jako by se to všechno dělo před vámi.

Takže ano, tuto knihu mohu s klidem doporučit. Je to něco nového, neotřelého a originálního. Jsem si opravdu jistá jedinečností této knihy. Pravdou je, že někdy mi některé scény opravdu nedělaly dobře, ale v závěru jsem si uvědomila, že tento pocit vyvolat rozhodně měly. Proč? No protože jinak by nám neukázaly to, co nám ukázat měly.

Tuto knihu jsem získala jako recenzní výtisk z nakladatelství Host, kterému tímto velice děkuji. Pokud byste si knihu chtěli pořídit, tak neváhejte kliknout ZDE. Buďme upřímní, nakladatelství Host zklame svými tituly skutečně jen málokdy.

Pokud někdo z vás tuto knihu četl, tak mi rozhodně napište dolů do komentářů váš názor. Strašně ráda si o knize popovídám.

P. S. Přirovnání k tvorbě Edgara Allana Poea je opravdu trefné!

 


Komentáře

1 Luc Luc | 4. února 2017 v 22:33 | Reagovat

Špinavý realismus mi stále nic moc neříká, ale obrázek už o něm jistý mám - a jsem přesvědčená, že to není nic pro mě. Už jen fakt, že je to povídková kniha v mým očích hraje proti ní. Ani námět knihy mě tentokrát neoslovil a tak jako jediné pozitivum shledávám tvou krásnou fotku a vlastně celou tuto recenzi ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama