Fantastic beasts and where to find them – J. K. Rowling

20. prosince 2016 v 21:19 | Penny |  Recenze
Autor: J. K. Rowling
Nakladatelství: Little, Brown
Počet stran: 293
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 98 %

Moje neaktivní prosincové týdny jsou konečně u konce! I já sama jsem dost v šoku, jak rychle ten prosinec utekl. Nebudu teda zdržovat a jdeme rovnou začít mazat mé knižní a recenzní resty. Dnes tu pro vás mám "miláčka" mých posledních dvou měsíců. Jsem si jistá, že každý z vás zaregistroval v kinech nový film J. K. Rowling "Fantastická zvířata a kde je najít". Ano, já jakožto velký Pottermaniak jsem si samozřejmě tento film nemohla nechat ujít. Byla jsem celým novým i starým světem natolik unešená, že jsem si hned běžela koupit jeho předlohu a nyní si můžete přečíst, jak se mi líbila.


Když se na tuto knihu podíváte, tak jsem přesvědčená, že vás jako první zaujme ta překrásná obálka, která jednoduše dodává celé knize jakési kouzlo. Já osobně jsem obálkou opravdu unešená, jelikož zlatá je má oblíbená barva a font písma a celkový design obálky je natolik nápaditý, že z celé knihy dělá jeden z nejfotogeničtějších titulů letošního roku.

Děj tohoto příběhu nás zavede do New Yorku zhruba 50 let před narozením Haryho Pottera. Hlavním hrdinou je muž jménem Mlok Scamander, který si veze na své cestě z Londýna do NY jen jedno velice záhadné zavazadlo, malý kufřík. Není to ale ledajaký kufřík. Mlok v něm totiž skrývá obrovské množství fantastických zvířat, která zachránil před vyhynutím. Co se ale nestane, při jeho nemotorném chování mu hned po příjezdu do NY několik zvířat uteče a on sám není schopný je nalézt. Na jeho cestě ho doprovodí záhadná Tina a nečas (anglicky mudl) Jacob Kowalski, který se k celé záležitosti nachomýtne jednou obrovskou náhodou. Celá věc má ale hned dva háčky. Městem se šíří záhadné "obscurus", což je jakási černá mlhovina, která obsadí tělo nevinného dítěte a ovládá ho a páchá s ním jen zlo. No a druhým problémem je kouzelník Grindewald. Je vám tedy jasné, že když se ve městě začnou dít divné věci, tak nikdo nemá nejmenší tušení, jestli je páchají "jen" Mlokova zvířata nebo něco mnohem děsivějšího!

Pokud mohu sama za sebe doporučit, tak bych se nejdříve podívala na film. Film je opravdu překrásný a má spoustu skvělých efektů, které vám umožní si velmi dobře představit jak ony fantastická zvířata, tak i celý svět Mloka Scamandera.

Kniha je psaná stejně jako "Harry Potter a prokleté dítě" formou scénáře. Což znamená, že vám stránky utečou mezi prsty a najednou bude konec, takže pokud se vám forma scénáře líbí, tak s knihou nebudete mít nejmenší problém. Na druhou stranu v knize nenajdete velké popisy postav nebo míst, takže díky scénáři je opravdu děj horko těžko představitelný (proto se koukněte nejdřív na film).

Co se týče angličtiny, tak ta opravdu není obtížná. Pokud máte za sebou pár let studia tohoto jazyka, tak rozhodně nečekejte na překlad. Já sama nevím, jestli bude přeložen do češtiny tento scénář nebo až pozdější románová podoba (která prý opravdu bude).

"Newt… I don´t think I´m dreaming."
"What gave it away?"
"I ain´t got the brains to make this up!"

Nicméně se jedná o nádherný kousek, který se může vyjímat vedle dalších knih ze světa Harryho Pottera ve vaší knihovně. Celá série by měla mít nějakých 5 dílů a já po skončení tohoto nutně, ale opravdu nutně potřebuji ten další! Zamilovala jsem si hlavní postavy, rozkošná zvířata a dokonce i záporáky.

Takže abychom se pochopili, pokud jste neviděli film, tak se na něj hned koukněte! (Eddie Redmayne v hlavní roli není opravdu jediným světlým bodem!). No, a pokud vám angličtina není cizí, tak mi věřte, že tuto překrásnou knihu rozhodně chcete mít doma!

Určitě mi napište, jestli jste viděli nebo četli tento příběh, a jak se vám líbil.

P.S. Nifflera budete zbožňovat!

 


Komentáře

1 S. S. | Web | 21. prosince 2016 v 16:16 | Reagovat

Na filmu jsem taky viděla a moc se mi líbil. Máš pravdu, obálka knihy je opravdu úžasná. Nad knížkou neustále přemýšlím, jelikož mi angličtina není cizí. Tak uvidím. Ale rozhodně skvělá recenze.

2 Martin Martin | E-mail | Web | 22. prosince 2016 v 8:12 | Reagovat

Film jsem viděl v kině a moc se mi líbil. Bylo to vtipné, v určitých momentech roztomilé, ale zároveň jsou tam hodně temné scény. Jsem zvědavý na tu románovou podobu. Doufám, že to bude psát přímo Rowlingová.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama