Cizinka – Diana Gabaldon

27. prosince 2016 v 13:44 | Penny |  Recenze
Autor: Diana Gabaldon
Nakladatelství: Omega
Počet stran: 664
Rok vydání: 2015
Hodnocení: 90 %

K psaní této recenze nemělo nikdy dojít. Ptáte se proč? No protože jsem se zapřísáhla, že tuto sérii nikdy nerozečtu. Opět se ptáte proč? Důvod je prostý, celá tato série má asi 9 dílů, z toho každý z nich má okolo 900 stran. I přesto mi ale všichni jak knižní, tak seriálové zpracování "Cizinky" doporučovali. Já si ale řekla, že budu silná a s touto sérií nikdy nezačnu. Co ale osud nechtěl, v jednu chvíli měly všechny seriály, které v současné době sleduju pauzu a já si chtě nechtě pustila první, pak druhý a pak i třetí díl "Cizinky". Potom jsem se tak nějak pomaličku zamilovala do Jamieho Frasera a tak vznikl zárodek recenze, kterou teď čtete.


První sérii "Cizinky" jsem shlédla asi za necelý týden. Začala jsem zbožňovat postavy, originalitu námětu, herecké výkony,vášeň, naturalistický pohled a reálnost. Vše bylo podloženo historickými událostmi, které se opravdu staly. Proto byl zřejmě celý příběh tak návykový. Po dokoukání první série mi bylo jasné, že nezůstanu jen u seriálové podoby. Trvalo mi necelých 24 hodin, než jsem držela v ruce knihu "Cizinka" a začala číst první kapitolu.

Náš příběh nás nejprve zavede do roku 1945, kde se seznámíme s vdanou bývalou válečnou zdravotní sestrou Claire Randallovou, která se svým manželem po druhé světové válce odjíždí na druhé líbánky. Její muž má velkou zálibu v historii a jednou v noci jsou svědky jakéhosi čarodějného rituálu. Když se druhý den Claire vydá na ono místo, kde k rituálu došlo a dotkne se jednoho z kamenů, tak se přesune v čase. Rázem se ocitá ve Skotsku v roce 1743, kde se z ní stává cizinka. Brzy zjistí, že nikomu nemůže říct, odkud přišla a musí si vymyslet svůj příběh. Jako čerstvou vdovu ji přijmou na jednom panství. Zde se ale bude muset provdat za Jamese Frasera, ze kterého se po čase vyklube šarmantní a velice laskavý muž se srdcem na pravém místě. Jenže co teď… Claire se bude muset rozhodnout. Zvolí minulost nebo budoucnost? Se dvěma prsteny na ruce musí zjistit, který muže je ten pravý. No a samozřejmě je celý příběh zaplaven sledem historických událostí, které tehdejší Anglii nevyhnutelně čekaly.

Myslím si, že tato kniha je vhodná snad skoro pro každého čtenáře. Je v ní historie, láska i napětí. Přes svou tloušťku se čte velice rychle. Samozřejmě lze v knize najít pasáže, které jsou příliš popisné, ale po pár stranách je vždycky vystřídal nějaký ten zvrat, který rozhodně nešel odhadnout.

Pořídila jsem si nejnovější vydání "Cizinky" od nakladatelství Omega. Zvolila jsem ho z toho důvodu, že má pevnou vazbu, která má stejnou obálku na i pod přebalem a vevnitř má dobře čitelný font. Jediným mínusem je asi váha knihy. Je mi ale jasné, že díky propracované vazbě a počtu stran jsem nemohla čekat váhu paperbacku. V této edici ale zatím vyšly jen první dva díly. Ten druhý už mám doma a určitě se do něj brzo pustím. Na ty další si ale budu muset počkat. Mně to ale za tu krásnou ozdobu knihovny rozhodně stojí.

Je mi jasné, že spousta z vás už "Cizinku" zná. Taky si myslím, že ji mnozí máte přečtenou i v angličtině a máte shlédnuté všechny díly seriálu. Přesto se ale domnívám, že tu mezi vámi jsou takoví, kteří si řekli stejně jako já, že tomu nedají ani šanci. Věřte mi, že je to chyba. Tahle série si svou délku zaslouží, jelikož si nebudete přát její konec. Zkuste ji taky!

Rozhodně mi dolů do komentářů napište, jestli jste tuto knihu četli nebo jestli koukáte na seriál a jak se vám líbí celý příběh.

P. S. Jediné s čím jsem si naprosto jistá je fakt, že bychom se všechny o Jamieho popraly.

 


Komentáře

1 modni-hity modni-hity | E-mail | Web | 27. prosince 2016 v 13:53 | Reagovat

Ahoj máš nádherný blog .Mohla/Mohol by si sa prosím pozrieť aj na môj blog
Veľmi pekne ti DAKUJEM :)
Prajem šťastné sviatky a veľa čítateľov na tvjom blogu :)

2 S. S. | Web | 28. prosince 2016 v 10:40 | Reagovat

Cizinku znám jak seriál tak i knihu. Původně jsem si byla jistá, že knihu číst nebudu, ale po tvé skvělé recenzi nevím.

3 Nikolaoss Nikolaoss | Web | 28. prosince 2016 v 19:39 | Reagovat

K této sérii jsem přišla úplně stejně jako ty :D zdá se, že vybrali dobrého herce :)

4 Alex Alex | Web | 28. prosince 2016 v 21:34 | Reagovat

další recenze pro zpříjemnění dne :) na knihu jsem již několikrát narazila, o seriálu jsem taky slyšela, ale prostě pořád mě to míjí a ani po tvé recenzi mi to nevadí - i když je námět zajímavý, originální a věřím, že to může být napínavé čtení :)

5 Maky @mlovesreading Maky @mlovesreading | Web | 29. prosince 2016 v 21:42 | Reagovat

O Jamieho by se nikdo nepral. Jamie je totiž můj. A tečka.

:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama