Prvok, Šampón, Tečka a Karel – Patrik Hartl

13. listopadu 2016 v 13:37 | Penny |  Recenze
Autor: Patrik Hartl
Nakladatelství: Bourdon
Počet stran: 236
Rok vydání: 2012
Hodnocení: 83 %

Každý z nás byl jistě na střední škole a každý z nás má na toto období života, jak kladné, tak smutné a trapné vzpomínky. Jak je ale vnímáme po 20 letech? Naší čtyři hlavní hrdinové vám vtipně a zároveň reálně poukáží na snad všechno, co se v životě může podařit, ale i podělat během 20 let po maturitě. Slibuju, že tohle vás bude bavit!


Patrik Hartl, spisovatel, kterého většina z nás zná spíše, jako režiséra se ukázal jako nenápadný, ale opravdu velmi šikovný vypravěč. Aby si vytvořil dobré jméno, tak si zvolil do své prvotiny téma, které obsahuje snad všechno, co může obyčejného čtenáře nebo i člověka, který moc nečte zajímat. Potvrzuje to i fakt, že tato kniha se dočkala již čtvrtého dotisku.

Jak jsem se ke knize, která je stará 4 roky dostala já? Jelikož pracuji v knihkupectví a musíme mít přehled, co je vystaveno na pyramidách, tak nebylo těžké si knihy nevšimnout. Ano, kniha je i po tolika letech ve velkém počtu vystavována na hlavních policích v obchodech. Jako první mě zaujal samotný název, jelikož je tak šílený, že jsem neměla moc tušení, co se skrývá uvnitř. Pak jsem ale knihu odložila a nikterak jsem se ke čtení neměla. Jenže potom jsem si všimla, jak si ji kupovalo dennodenně několik zákazníků a nahlédla jsem dovnitř. Anotace mě zaujala natolik, že jsem se rozhodla si rozšířit českou část mé knihovny právě o tento kousek.

Dost bylo zbytečných řečí, pojďme se nyní podívat, co skrývá onen velice vtipný název knihy a o čem vlastně je. Jistě si každý z vás všiml, že v názvu knihy jsou 4 jména nebo spíše přezdívky. Tito čtyři muži jsou ústředními postavami tohoto vtipného románu. No a kdo jsou zač? Dovolte mi, abych vám tyto sympaťáky představila.

Jako první tu máme Prvoka. Prvok je typický český muž od rodiny. Má sympatickou ženu, několik hladových krků a projistotu další na cestě. Jenže hned na počátku příběhu ztratí práci a je rozhodnutý tuto skutečnost své ženě neoznámit. Projde mu to? Šampón je chlap, který rozhodně nemá v plánu se usadit. Rád střídá ženy. Co se ale stane, když se dozví, že jedna z jeho dávných milenek s ním otěhotněla a nyní má syna? Změní se? Tečka je stydlín a nikdy to s ženami neuměl. Před několika lety proto odešel bojovat do války, ze které se nyní vrací a je rozhodnutý se usadit a najít ve svém životě smysl. Zvládne to? No a na závěr je tu chudák Karel. Proč chudák? Tento muž miluje svou ženu, jenže jí to nedával dostatečně najevo a ona má nyní někoho lepšího. Co se ale stane, když Karel zjistí, že je to jeden z jeho nejlepších kamarádů? Může toto manželství vydržet?

Tenhle román má vážně všechno. Proč? Tihle čtyři chlapi jsou totiž vtipní, nadržení, zoufalí a neschopní. Prožijete s nimi zradu, opilost, sex, podvod, vyhazov, rodičovskou krizi i chvilku smutku. Zkrátka a dobře se životy hlavních hrdinů v této knize prostřednictvím obyčejných situací proplétají stále víc a víc, někdy vám to bude připadat, až nesmyslné, ale v závěru uznáte, že takhle to ve skutečnosti opravdu je a bude.

Právě díky této neskutečně reálné podobě, je tato kniha lehká na čtení, dobrá k zamyšlení a rychlá k dočtení. Opravdu nebudete vědět jak, ale za chvíli máte přečteno a budete chtít autorovu druhou knihu. Tou je už poněkud rozsáhlejší román "Malý pražský erotikon", který je ještě lépe hodnocený, než tato prvotina. Už na mě čeká doma, takže se do něj určitě brzo pustím.

P. S. Nečtěte tuto knihu na veřejných místech, jelikož ty záchvaty smíchu by mohly ostatní rušit.

 


Komentáře

1 Alex Alex | Web | 13. listopadu 2016 v 20:52 | Reagovat

zase krásná fotka ♥ docela živě si pamatuji, jak jsi mi o knize povídala :D a už se těším, až si ji jednoho dne přečtu - protože cizí vzpomínky na střední školu přece musí být super :D a navíc taková povedená partička? záruka dobré zábavy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama