Rozkaz zabít – James Dashner

18. října 2016 v 10:35 | Penny |  Recenze
Autor: James Dashner
Nakladatelství: Yoli
Počet stran: 336
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 92 %

Je to tady! Nemohu tomu ani uvěřit, ale držím v ruce přečtený "Rozkaz zabít" a to ještě před jeho vydáním! Pro mě je tento prequel neboli nultý díl "Labyrintu" nejočekávanější knihou letošního podzimu. Proč? Protože tahle dystopická série je skvělá a rozhodně si zasloužila vydání knihy, která vám dá odpovědi na všechno, co jste si po přečtení závěrečného dílu přáli zjistit.


Pokud byste se mě zeptali, kterou dystopickou sérii mám nejraději, tak byste ode mě uslyšeli něco jako "No Hunger games a Labyrint přece!". A ano, tohle jsou mé srdcové záležitosti, ale dnes bych tedy ráda mluvila jen o jedné z nich, o "Labyrintu".

Čekání na nultý díl se bohužel vleklo, vydání se stále odkládalo a já se každým dnem těšila čím dál víc. Nakonec se mi naskytla příležitost získat recenzní výtisk této knihy ještě před jeho samotným vydáním, no prostě splněný sen (chvíle ječení a projevování nadšení).

Tato kniha má jednu obrovskou výhodu. Je totiž vhodná pro opravdu každého nadšence scifi, a to jak pro ty, kteří tuto sérii již četli, tak i pro ty, kteří ji zatím neznají. Jak je to možné? No, tak pro ty co příběh Thomase znají je tato kniha bezpochyby musthave, jelikož vám odpoví na vše, co bylo po dočtení "Vražedné léčby" nejasné. Ovšem ti z vás, kteří neví o čem je řeč, mohou celou sérii začít právě prequelem, který je chronologicky zařazen před samotný "Labyrint".

Děj nás zavede na planetu Zemi 13 let před Thomasovým vstupem do Labyrintu. Svět se nachází ve fázi naprostého zničení a každý se snaží zachránit sám sebe a nejbližší, před ničivou chorobou jménem erupce. Jak tato nemoc vznikla? Co jsou záhadné bergy nad jejich hlavami? Je někde vůbec bezpečno a kdo za tím vším stojí?

Odpovědi na tyto otázky vám dá příběh, ve kterém hrají hlavní roli úplně jiní hrdinové, než na které si pamatujeme. Trina a Mark jsou nerozluční přátelé, kteří se spolu s hrstkou dalších, co přežili, snaží najít bezpečné místo pro život, aniž by komukoli z nich hrozilo nebezpečí. Erupce se ale bohužel šíří, nepřátelé jsou všude a otázkou je, zda vůbec bezpečné místo na planetě existuje. Mark postupně odhaluje jednotlivé střípky celého předem vymyšleného plánu, ale život to bude stát nejednoho nevinného člověka.

James Dashner potvrdil to, co jsem si myslela již u jeho předchozích knih. Jeho talent je obrovský. Tento prequel je psán úplně stejně, jako všechny zbylé díly a to formou krátkých kapitol, které mají vždy otevřený konec a donutí vás číst dál a dál, dokud není konec. Taktéž popisy celého světa, ve kterém se celá série odehrává je tak reálný a dobře představitelný, že bych i věřila tomu, že by takto svět mohl po nějaké katastrofě vypadat.

Knihu jsem už chválila hodně, ale pár věcí jsem ještě nezmínila. Tak třeba fakt, že "Rozkaz zabít" má opět stejnou obálku, jako ostatní díly a v knihovně vypadá dohromady s jeho "sourozenci" krásně. No a potom jsou jasným kladem zodpovězené snad všechny otázky, které jsem k sérii měla.

I tak tu mám dvě drobnosti, které mě trošičku vadily. V jedné části před polovinou jsem měla pocit, že je děj dost zdlouhavý a některé pasáže by v knize být nemusely. A poslední věc, která mi v knize chyběla, jsou roboti a nějaké ty příšery (neříkám, že to má být fantasy, ale chápete). I tak to ale nejsou žádné fatální nedostatky.

Za recenzní výtisk a příležitost mít knihu doma před vydáním vděčím nakladatelství Yoli, kterému tímto moc a moc děkuji! Pokud máte o knihu zájem (což jistě máte), tak vychází tuto středu (19.10.) v rámci akci s názvem "Knihománie" spolu s další asi dvacítkou nových titulů, takže si to nenechte ujít. Knihu si můžete taktéž objednat ZDE.

To už by bylo tedy pro tuto recenzi vše. Věřím, že pokud se vám líbila trilogie "Labyrint", tak po této knize sáhnete a pokud jste ještě nic od Jamese Dashnera nečetli, tak to rychle napravíte!

P. S. Tento díl (na rozdíl od jiných) má opravdu krásnou romantickou linku, která celému příběhu dodává na originalitě.


 


Komentáře

1 buttercup buttercup | Web | 18. října 2016 v 12:51 | Reagovat

sakra, já ještě nečetla ani ten třetí díl, ale jinak tuhle trilogii miluju :D

2 Lucka (za-listem-list) Lucka (za-listem-list) | 19. října 2016 v 11:40 | Reagovat

Nadherne napsana recenze! Ja jsem knihu uz cetla v originale, ale moc se tesim na ceske vydani, protoze tuhle serii uplne miluju. Tvoje recenze me ted navnadila jeste vic :-) :-D

3 Alex Alex | Web | 20. října 2016 v 11:01 | Reagovat

překvapuje mě, že se mění hlavní hrdina - ale zase když se to odehrává a tolik let předtím, není se v závěru čemu divit :) jsem moc ráda, že jsi  knihou tak nadšená - úplně mě to tvé nadšení pohltilo a tak se na Labyrint co nejdříve "vrhnu" ♥ zbožňuji, jak píšeš ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama