Moje srdce a jiné černé díry – Jasmine Warga

22. října 2016 v 21:58 | Penny |  Recenze
Autor: Jasmine Warga
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 260
Roky vydání. 2016
Hodnocení: 79 %

Pocit méněcennosti a obyčejnosti má v 16 letech každý druhý teenager, ale jen malé procento z nich vidí jediné (a to nehorší) východisko. Tím mám na mysli, vzít si život. Po knize "Všechny malé zázraky" jsem si myslela, že už mě žádná kniha nemůže takhle zaskočit a zničit, ale právě tento román k tomu měl ale sakra blízko!


Téma sebevražd se podle mě v současných YA románech vyskytuje až příliš často, ale zase komu jinému, než čtenářům těchto knih mohou tyto příběhy nejvíce změnit pohled na život, že? Tahle kniha ale není jen další blábol, který vám nic nedá. Je to kniha, která vám otevře oči, mysl i srdce. Je to kniha, nad kterou budete celé noci přemýšlet a je to kniha, při jejíž četbě budete mít potřebu být její součástí a všechny zachránit.

Jenže právě téma této knihy mě od ní odrazovalo. Měla jsem vysoké nároky, ale kdo by po "Všech malých zázracích" neměl. Taky obálka byla pro mě dost velkou překážkou. Musím být upřímná, prostě se nepovedla. Ty kytky v pozadí jsou ještě hezké, ale to srdce, nebo spíš ten divný flek, který ho má symbolizovat je prostě hrozný. Nakonec jsem si ale o víkendu v práci chtěla přečíst něco lehčího a sáhla jsem právě po této knize. Tento příběh je důkazem toho, že někdy bychom si neměli vybírat knihu jen podle obálky, protože to, co najdete právě pod přebalem této knihy, je rozhodně lepší, než se může na první pohled zdát.

Hlavní postavou tohoto románu je dívka jménem Aysel, která (jak už vám asi došlo) chce ukončit svůj život. Proč? Její otec někoho zabil, její máma si našla nového muže a novou rodinu, no a logicky si Aysel připadá navíc a taky má strach, že by se agrese jejího otce mohla jednoho dne projevit i u ní samotné. Celá věc má ale jeden háček. Aysel totiž není schopná spáchat sebevraždu sama. Proto si na jedné internetové stránce najde "partnera", který chce udělat stejný čin jako ona, ale taktéž to nesvede sám. A přesně takto potká Aysel o rok staršího Romana. Tomu totiž před necelým rokem tragickou náhodou zemřela jeho sestra a on byl ten, kdo tomu mohl zabránit. Co se ale stane, když Roman přestane být pro Aysel lhostejný? Tento příběh vám ukáže 30 dní, ve kterých se může změnit všechno, od nového začátku, až po rychlý konec.

Kniha "Moje srdce a jiné černé díry" je v anotaci přirovnávána k "Eleanor a Park" a "Hvězdy nám nepřály". Já osobně bych námět spíše zařadila ke knize "Byla jsem tu" od Gayle Formanové, ale opravdu jen tou základní kostrou. Zbytek je jednodušší podání mé milované knihy "Všechny malé zázraky".

Tento příběh vám asi nedá tolik, co jiné knihy, které jsem tu zmínila, ale i tak ji přečtete jedním dechem. Já osobně jsem měla potřebu knihu číst pořád dál a dál. Měla jsem svou představu správného konce, který jsem díky bohu dostala! Proto bych vám knihu opravdu ráda doporučila, je to lehké oddechové čtení, které vás dojme i pobaví.

Co bych ale chtěla vysvětlit je mé né úplně vysoké hodnocení. Z jisté části je to právě díky nepovedené obálce, dále potom za už dost okopírované téma a v neposlední řadě za tu jednoduchost. Takováto kniha by si jistě zasloužila větší hloubku, ale zase takto může oslovit i mladší čtenáře, takže vlastně proč ne. Jen mně to nestačilo.

Pokud tedy i vy hledáte něco na odpočinek z žánru YA, tak je tato kniha pro vás opravdu dobrou volbou, protože pokud od ní nebudete nic moc čekat (tak jako já), tak vás určitě překvapí a bude se vám líbit.

P. S. Ještě jednou doporučuju nehodnotit tuto knihu podle obálky.

 


Komentáře

1 Iri Yanssen J. Iri Yanssen J. | Web | 23. října 2016 v 21:38 | Reagovat

Krásná recenze, opravdu povedená. Knihu jsem si zapsala do seznamu a snad se k ní jednou dostanu, děkuji za tip. :)

2 Alex Alex | Web | 23. října 2016 v 22:22 | Reagovat

Obálka mi přijde tragická, nedivím se, že jsi za ni strhla procenta :( Přitom je to škoda, docela odrazuje čtenáře - ale jak říkáš, nesuďme knihu podle obalu :) Mám ji na seznamu a ty jsi mě teď utvrdila v tom, že si ji minimálně přečtu (pokud rovnou nekoupím) :) opět skvělá recenze :) a ta závěrečná fotka? boží!!!! ♥

3 S. S. | Web | 24. října 2016 v 19:30 | Reagovat

O téhle knize jsem už slyšela. A jelikož mám knihy s touhle tématikou docela ráda, tak si ji nejspíš i přečtu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama