Illuminae – Amie Kaufman, Jay Kristoff

31. října 2016 v 9:01 | Penny |  Recenze
Autoři: Amie Kaufman, Jay Kristoff
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 599
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 94 %

My knihomolové jsme v životě četli už spoustu zvláštních a netradičních knih, ale věřte mi, že tato je nejpodivnější, nejzajímavější a nejúžasnější záležitostí, kterou kdy budete mít v ruce a budete mít možnost odhalit její kouzlo. Tohle totiž není jen kniha, je to cesta, díky které zjistíte, jak velká je vaše fantazie a jak rozmanité jsou vaše smysly. Jednoduše vás tento příběh vcucne a pak vyplivne úplně jinde, než jste si mysleli.


O této australské dvojici autorů jsem opravdu v životě neslyšela a i k samotné knize jsem se dostala jednou velkou náhodou, a to díky Humbook festivalu, kde jsem ji získala jako recenzní výtisk (tímto moc děkuji nakladatelství CooBoo). Už tehdy, když jsem držela tuto bichli v ruce, jsem si říkala: "Ty jo, jak tohle přečtu, tolik stran.". Nakonec jsem knihu přečetla ani ne za dva dny, jelikož tohle je opravdu návyková záležitost, kterou neodložíte.

Scifi jízda, na kterou bych vás ráda pozvala, začíná v roce 2575, kdy žijeme na Kerenze, což je něco jako planeta, která je lidmi osídlena. Jenže jednoho krásného dne se jiné korporace rozhodnou ji zničit a my jsme vydáni na pospas jiným lidem, kteří nechtějí nic jiného, než naši smrt. Nikdo nás na tohle nepřipravil, nikdo nás neupozornil a nikdo nás nechce zachránit. Jedinou nadějí jsou 3 lodě - Alexandr, Hypatie a Koperník. Jsou to sice především nákladní a vojenské lodě, ale i tak v nich můžeme být alespoň na chvíli v bezpečí. Když říkám na chvíli, tak myslím na chvíli. Lodě našich nepřátel se blíží a my jen můžeme trnout hrůzou, kterou ze tří lodí odpálí jako první. Až se tak stane, tak se začne lodí šířit vir, který nás zabije. Co teď? Kdo nám pomůže? To opravdu budeme jen čekat na smrt?

Už teď to zní šíleně, že? Ale aby byl příběh ještě víc reálný, tak tu máme dva hlavní hrdiny, Kady a Ezru. Jejich příběh pro nás začíná 3 hodiny před prvním útokem na Kerenzu (ano, i oni na této planetě žijí), kdy se Kady s Ezrou rozchází. Ezra je ale při útoku zraněn a Kady mu svým způsobem zachrání život. Jenže co osud nechtěl, Ezra se dostává na jinou záchranou loď než Kady. Z počátku jsou za to oba rádi, jelikož se nemusí vídat. Stačí ale sledovat, jak jejich životy mohou kdykoli skončit a oba si uvědomí, jak velkou chybu udělali. Jedinou jejich nadějí je zůstat v kontaktu, a to pomocí "chatu", který mezi sebou udržují. Jak to ale dopadne? Přežijí? Je to vůbec možné?

Jistě mi dáte za pravdu, že už v tuto chvíli tento příběh prostě chcete! Já vím, že ano, ale ještě jsem vám neřekla to nejlepší, a to styl, jakým je kniha psána. Věřte mi, že něco takového jste ještě neviděli ani nečetli. Kniha má totiž podobu skoro grafického románu. Není to příběh, který je vyprávěn, ale je to příběh, který je tvořen jednotlivými emaily, dopisy, chatovými konverzacemi, záznamy rozhovorů, ale i výbuchy, skvrnami, letouny a errory. Všechny tyto věci vám (ač se to na první pohled nezdá) umožní se účastnit všeho, co v knize najdete.

Tohle bude prostě vaše nová droga, se kterou se budete chtít pochlubit světu. Děj graduje každou stranou, jelikož součástí knihy jsou i odpočty do výbuchů a útoků lodí, což je sice dost stresující, ale na druhou stranu, víte jak napínavé to potom všechno je? Za zmínku stojí i kvalita oné romantické linky mezi Ezrou a Kady. Přesto, že tito dva nemohou být spolu, tak je jejich příběh jedním z nejsilnějších, jaké jsem v poslední době prostřednictvím knihy prožila. Klobouk dolů!

"On je rychlejší než ona - a mnohem znalejší. Ale ona. Ona se nebojí. Moc mladá, než aby znala selhání a strach, který selhání přináší. Bere ho na místa, která by sám neprozkoumal.
Ona je katalyzátor.
On je chaos.
Už chápu, proč ji miluje.
<Error>
<Error>
<Protect. Prioritize.>
Ano, ano.
Ochránit a stanovit priority."

Věřte mi, že nic lepšího letos už číst nebudete. Prosím vás, dejte této knize šanci a prožijte emocionální explozi, o které se vám ani nezdálo. Nebudete litovat. Slibuji.

Do diářů si tedy zapište datum českého vydání, 7.11.. Ještě jednou děkuji nakladatelství CooBoo, že jsem měla možnost si tuto skvělou knihu přečíst před jejím vydáním.

P. S. "Nejdřív přežít. Potom všem říct pravdu."


 


Komentáře

1 Alex Alex | Web | 31. října 2016 v 9:51 | Reagovat

Zírám :O Když jsi o ní mluvila, říkala jsem si, že je fajn. Ale po přečtení tvé recenze? Je prostě boží! Prostě ji musím mít :D Jestli je to až tak emoční a ještě ta forma... Prostě pecka ♥ Jsem ráda, že něco takového vyjde i u nás :) PS: Ty skutečně víš, jak navnadit! :D

2 Mollyvknize Mollyvknize | 31. října 2016 v 10:10 | Reagovat

Naprosty souhlas! Bozi kniha, krasna recenze! :)) jenom souhlasne pritakavam :))

3 S. S. | Web | 11. listopadu 2016 v 20:04 | Reagovat

Původně jsem si myslela, že tuhle knihu číst nebudu, ale po mnoha kladných recenzích, včetně té tvojí. Jsem názor přehodnotila a knihu přidává na svůj seznam knih, které si chci přečíst a už teď musím říct, že je pěkně dlouhý.

4 Nikolaoss Nikolaoss | Web | 19. listopadu 2016 v 10:15 | Reagovat

Skvělá recenze! Vypadá to, že to bude jedna z těch knih, která vyvolá naprosté nadšení nebo naprosté nepochopení. těším se, co to bude u mě :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama