Byla jsem tu – Gayle Forman

6. října 2016 v 19:06 | Penny |  Recenze
Autor: Gayle Forman
Nakladatelství: Yoli
Počet stran: 272
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 49 %

Pro mě jedna z nejočekávanějších knih letošního podzimu. Nejnovější kniha Gayle Forman totiž podle anotace slibuje mnohé, smrt, lásku, přátelství, záhadu, napětí, nejistotu a touhu zjistit pravdu. Zní to napínavě a zajímavě, že? Jenže pro mě byla kniha nudná a při četbě jsem neměla skoro chuť pokračovat dál. Takové zklamání tu už dlouho nebylo, ale třeba jsem jen slepá, a když si knihu přečtu ještě jednou, tak třeba změním názor, ale nyní vám nabízím jen ten, který mám po prvním přečtení.


Od Gayle Forman mám doma všechny její knihy, které u nás vyšly. A opravdu ještě nikdy se mi nestalo, že by mě nějaká z nich vyloženě zklamala, a proto se asi nelze divit, že jsem zklamání nečekala ani z tohoto příběhu. Jenže co se nestalo, má vysoká očekávání nejen, že nebyla naplněna, ale celkově jsem nabyla dojmu, jako by to byl příběh od někoho úplně jiného, od autora jehož styl psaní skoro neznám.

Dost obecných řečiček, ráda bych se chvilku věnovala samotnému ději. Celý příběh vypráví Cody, mladá slečna, které umřela její nejlepší kamarádka Megan. Megan ale neumřela jen tak náhodou, spáchala totiž sebevraždu. Cody o tomto jejím činu neměla tušení a právem je z jejího náhlého odchodu šokovaná. Neví, co si myslet, měla za to, že jsou nerozlučné a všechno si říkají. No a z tohoto důvodu se Cody rozhodne zjistit pravdu. Pravdu o tom, co se v Meganině životě změnilo a pravdu o tom, co a kdo může za její rozhodnutí vzít si život.

Na své cestě za skutečnou pravdou ale Cody objevuje mnoho kostlivců, o jejichž existenci neměla ani tušení. Například když jede sbalit Meganiny věci na její kolej, tak zjistí, že měla 2 koťata. Jsou to jen koťata, tak jak je možné, že o nich nevěděla? Taktéž na povrch vyplave fakt, že Meg střídala kluky jako ponožky, což se jí vůbec nepodobá. Existuje snad někdo, kdo ji tak změnil? A co když za to ten dotyčný nese vinu?

Věřím, že takto vám děj přijde velmi lákavý, vždyť i mě nalákala už jen samotná anotace. Pochvala patří i za velmi zdařilou obálku, která dává knize takový ten tajemný nádech. Jenže tím už to trošku končí. Kniha je sice velmi čtivá, ale tak nějak pro mě postrádá náboj. Některé zápletky jsem odhadla i 70 stran před tím, než se skutečně staly a ostatní mi přišly jako jedno velké klišé.

První polovina měla opravdu dobře nakročeno, hltala jsem strany, protože jsem chtěla vědět víc, víc informací a zajímavých odhalení. Jenže když měly přijít, tak nějak zmizely a najednou nebylo co odhalovat. Příběh se taky hodně stran věnuje sebevraždám jako takovým, což ne každého bude bavit. Druhá polovina už potom byla jen počítání stran do konce, abych už teda věděla, jak to celé dopadne.

Anotací bych knihu přiřadila k mé oblíbené "Odpusť mi Megan", takže jsem očekávala opravdu něco jiného, než jsem dostala. No a děj mi značně připomínal "Papírová města" od Johna Greena, které teda nijak extra nemusím. Pokud se vám ale "Papírová města" líbila, tak si myslím, že vás tato kniha rozhodně nezklame.

Určitě nechci, aby tato recenze vyzněla tak, že knihu rovnou odsuzuju. Jen si myslím, že asi tentokrát napsala Gayle Forman knihu s jednodušším dějem, pro rozhodně mladší čtenáře, než jsem já sama. A co vy? Četli jste už tuto novinku nebo se na ni teprve chystáte?

P. S. Jak jsem zmiňovala v úvodu, třeba mi re-reading otevře oči a já najdu to, co jsem minula.

 


Komentáře

1 Alex Alex | Web | 6. října 2016 v 19:16 | Reagovat

Já si teda myslím, že mi ani opětovné přečtení nepřinese nějaké zázračné zjištění. Kniha mě nebavila a tak mi dělá jen ozdobu v mé sbírce - ano, ta obálka je skutečně krásná ♥ Ani nedokážu říct, že by mě první polovina závratně bavila a já se nemohla odtrhnout. Bylo to prostě takové neslané nemastné plné klišé a promarněných šancí :( Čekala jsem prostě něco jiného, protože z takového nápadu se dal udělat úspěšný román. Tak snad nás potěší její další kniha - až nějaký bude :) Každopádně pokud ti opětovné přečtení přinese něco nového, určitě mi napiš - ráda pochopím, co na té knize všichni vidí :D

2 Chensie Chensie | E-mail | Web | 7. října 2016 v 10:40 | Reagovat

Ahoj, tak teď mám pocit, že jsme každá četly ůplně jinou knihu se stejným názvem. Já byla pohlcená od začátku až do konce, velmi oduševnělé čtivo si mě získalo. Stačilo číst mezi řádky a vnímat. Možná bys to měla zkusit znovu, protože ta kniha v sobě skrývá hodně, ale jsem toho názoru, že ne každý se tomu dokáže otevřít. <a href="http://svet-mezi-radky.blogspot.cz/2016/09/recenze-byla-jsem-tu-gayle-formanova.html">Recenze Světa mezi řádky: Byla jsem tu</a>

3 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | E-mail | Web | 8. října 2016 v 13:01 | Reagovat

Už jsem na knihu někde četla recenzi a nezaujala mě. Právě čtu Po noci přijde den od A. Diamant :-)

4 Lucinda Lucinda | Web | 4. října 2018 v 18:35 | Reagovat

Mně se Papírová města líbila a tady ta kniha vůbec. Stejně jako tobě i mně přišlo, že je napsaná pro mnohem mladší čtenáře. Bylo to moje první setkání s autorkou a asi jsem si nevybrala nejvhodnější knihu. Samozřejmě autorce šanci ještě dám, protože tato kniha je od ní prý nejslabší a já si chci přečíst nějakou tu její pecku. Tak uvidíme :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama