Bábovky – Radka Třeštíková

4. října 2016 v 19:10 | Penny |  Recenze
Autor: Radka Třeštíková
Nakladatelství: Motto
Počet stran: 328
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 53 %

Všemi opěvovaná. Všemi chválená. Všemi obdivovaná. Vlastně ani nevím, jak se to stalo, ve kterém momentě se z této knihy stal takový hit, který bych tak přirovnala k poprasku z knihy P. S. od Aňi Geislerové v loňském roce (ta byla ale na rozdíl od "Bábovek" povedená). Po první vlně prodeje byla taktéž vyprodaná a netrpělivě se čekalo na dotisk. Já se rozhodla počkat, až se tohle nadšení přežene a teprve poté si na knihu udělám ucelený názor. Někteří z vás už ví, že jsem si jako první přečetla autorčinu dřívější knihu "To prší moře", která mě ale bohužel zklamala na celé čáře. No a stejně dopadly i "Bábovky". Proč?


I když mě "To prší moře" zklamalo, tak jsem "Bábovkám" tak nějak věřila víc. Anotací se to dost blížilo jiným knihám, které se zabývají mateřstvím, a myslela jsem si, že to nebude jen obyčejný příběh. Jenže když se z této knihy stal takový boom, tak bylo jasné, že ji čtou a chválí i lidé, kteří normálně moc nečtou. No a v tu chvíli mi došlo, že kniha nemůže být nikterak těžká a hluboká, když ji nečtenáři doporučují dál. Takže z tohoto důvodu jsem "Bábovky" neustále odkládala a dostala se k nim až na konci září.

Věřím, že většina z vás ví, o čem tato kniha je, ale přece bych tu děj ráda zmínila. Kniha tedy pojednává o 12 osudech, ve 12 příbězích o 12 ženách. Každá z těchto žen žije rádoby obyčejný život, ve kterém zažívá typické starosti a problémy. Jednotlivé osudy se potom liší řekněme nějakým větším problémem, jako není to nic, co byste z běžného života neznali, ale není to jen o tom, že máte třeba rozmazlené dítě. Takže jste například svědky neplánovaného otěhotnění, na druhé straně se jiné ženě otěhotnět nedaří, dále se ocitáte v pozici milenky, ale i podvedené manželky, pak chlapy pro změnu střídáte a nakonec zjistíte, že váš muž není tak úplně heterosexuál. To je samozřejmě pouhý výřez všeho, co kniha obsahuje.

Jako bonus se měly nějakým způsobem osudy těchto lidí propojit. Na to jsem se tedy těšila ze všeho nejvíc, protože mnohé ohlasy slibovaly spadenou bradu a úžas. No tak u mě se nekonalo ani jedno. Za mě to bylo jednoduché a nucené. Pro ilustraci se třeba příběh ženy A propojil s příběhem ženy B tak, že jedna spala s mužem té druhé. Nyní si doufám dovedete představit zbytek. Takže ano, tohle bylo velké zklamání.

Ale zase bych nerada, aby tohle byla jen jedna velká negativní recenze. Je třeba totiž zmínit i fakt, že Radka Třeštíková píše velice dobře, její knihy jsou opravdu čtivé a jejich formát je zvolen výborně, jelikož když je to kniha pro ženy a má malý formát, tak se vejde do každé kabelky.

Já sama za sebe tuto knihu doporučit nemohu. Pokud i vy se shodujete s mými názory na knihy a čtete hlubší díla ze současné české prózy, tak tato kniha rozhodně není pro vás. Pokud jste ale české autory nečetli a máte náladu na něco lehkého a ženského, tak bude tato kniha pro vás dobrou volbou. Taktéž pokud nečtete skoro vůbec, tak z této knihy budete určitě nadšení!

P. S. I tak ale přečtení této knihy určitě nelituju, jelikož už vím, co je na této knize dobré, ale i špatné.

 


Komentáře

1 Siraelxy Siraelxy | Web | 4. října 2016 v 19:54 | Reagovat

Jsem čtenářka a kniha se mi líbila. Ano, je to lehká četba, příběhy ze života. Neočekávala jsem spadenou bradu, možná proto jsem nebyla zklamaná.

2 Alex Alex | Web | 4. října 2016 v 21:11 | Reagovat

Když má člověk očekávání, zklamání přijde velmi lehce. Mrzí mě, že pro tebe tato kniha byla zklamáním a mě po tvé recenzi vymizel i ten malý impulz, co jsem k přečtení měla (pokud se to bude líbit Penny, aspoň tomu zkusím dát šanci). Ale věřím, že jako odpočinková literatura, kde člověk nechce najít nic hlubšího, by to mohla být vhodná kniha - zvlášť když říkáš, že je čtivá :)

3 Bára Bára | Web | 9. října 2016 v 18:51 | Reagovat

Škoda, že jsi z knihy zklamaná. Já jsem ji tedy ještě nečetla, ale ráda bych se k ní dostala a tedy...doufám, že nebudu zklamaná jako ty. Rozhodně mě ale láká svou obálkou :)

4 Ivča Ivča | Web | 20. července 2018 v 8:15 | Reagovat

Pěkne shrnutá recenze zajímavé knížky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama